Real Madrid slavio i 20. put, Rudež sa Zaragozom zaustavio Perasovića

Branimir Korać • nedjelja, 23.02.2014.

Pet zanimljivih dvoboja bilo je na rasporedu u ranom nedjeljnom terminu Lige Endese, a u susretu dana Zaragoza je nadigrala Valenciju uz važan doprinos Damjana Rudeža. Sa serijom pobjeda nastavio je madridski Real koji je slavio i 20. put...

Madridski Real nastavlja nezadrživu seriju u španjolskom prvenstvu. 20. pobjeda u isto toliko kola upisana je na gostovanju kod Manrese koja je visoko poražena s 92:69. Apsolutno očekivan rasplet, razlika u kvaliteti te dvije momčadi je prilična i Madriđani su rutinski zaključili za njih lagan tjedan s dvije lagane utakmice.

Kako ne bi bilo nikakvih upitnika ili neizvjesnosti, Real Madrid se pobrinuo već od samog početka susreta i vrlo brzo je dosegnuo dvoznamenkastu prednost. U nastavku je Pablo Laso dosta rotirao, ali to se nije osjetilo na konačnom rezultatu.

Najbolji kod Reala bili su Sergio Llull sa 18 poena (5/9) te s po 11 poena Nikola Mirotić (4/8) i Sergio Rodriguez (3/8). Dontaye Draper propustio je i ovu utakmicu. Kod domaćina Darryl Monroe je ubacio 16 poena (6/11) uz pet skokova, a Max Kouguere je dodao 12 poena (4/6) uz osam skokova.

Zanimljiv dvoboj odigran je u Zaragozi gdje je istoimeni domaćin ugostio Perasovićevu Valenciju. Valencia je doputovala kao uvjerljivo druga momčad lige sa samo dva poraza, međutim na ovom gostovanju je upisala treći. Zaragoza je na kraju bila bolja s 95:89.

Domaćin se odvojio u prvom poluvremenu na dvoznamenkastu razliku i dugo je Valencia hvatala zaostatak da bi u 33. minuti poenima Lafayettea napokon došla do poravnanja 69:69. Međutim u narednih pet napada domaćini pogađaju trice, Pere Tomas dvije, te po jednu Jonathan Tabu, Michael Roll i Damjan Rudež te Zaragoza bježi na 84:71. U posljednjoj minuti Valencia se uspjela približiti na samo poen zaostatka, ali s linije slobodnih bacanja Viktor Sanikidze i Rudež imaju mirnu ruku i domaćin bilježi pobjedu.

S po 18 poena Zaragozu su predvodili Rudež (27 minuta, 4/6 za dva, 2/4 za tri) i Giorgi Šermadini (7/10) dok je Sanikidze dodao 16 poena (5/7) i osam skokova. Kod gostiju Pau Ribas je ubacio 23 poena (9/12) uz sedam skokova, a Oliver Lafayette je dodao 16 poena (6/12).

Neizvjestan dvoboj odigran je i u Murciju gdje je Unicaja tijesno slavila 78:76. Borbeni domaćin imao je dobitnu situaciju, igrao je vrlo dobro 30 minuta, ali na početku posljednje četvrtine Unicaja se vratila u utakmicu i na kraju je izvukla pobjedu. 15 sekundi prije kraja kod 76:74 za goste slobodno bacanje promašio je Zoran Dragić, međutim Carlos Suarez je uhvatio ključni skok u napadu i domaćin je otišao u poraz.

Kod Unicaje bolji od ostalih bili su Dragić sa 18 poena (6/7) i Earl Calloway s 13 poena (3/6). U domaćem sastavu bivši igrač Unicaje Bernie Rodriguez je upisao 25 poena (6/12), a Kim Tillie je dodao 15 poena (5/9) uz šest skokova.

Do očekivane pobjede stigla je Gran Canaria na svom parketu protiv Estudiantesa. Madriđani oslabljeni za neigranje Marka Banića poraženi su s glatkih 76:62 smanjivši konačni zaostatak nakon što je domaćin u završnici susreta podignuo nogu s gasa.

Po 15 poena u pobjedničkom sastavu postigli su Brad Newley (6/11, pet skokova, pet asistencija) i Ben Hansbrough (6/10). Kod Estudiantesa Dejan Ivanov je ubacio 15 poena (6/11) uz šest skokova, a Kyle Kuric 11 poena (4/8) uz šest skokova.

Slično je bilo i u dvoboju Bilbaa i Gipuzkoe, ovdje je također domaćin slavio izbjegavši neizvjesnu završnicu. Gipuzkoa u svom sastavu nije imala Raulzinha Neta i taj gubitak nije uspjela nadoknaditi. Bilbao je ubilježio pobjedu 78:68.

Roger Grimau je bio najistaknutiji sa 17 poena (7/14) i pet skokova, po 12 poena su dodali Fran Pilepić (17 minuta, 4/7) i Dairis Bertans (4/6) dok je Alex Mumbru ubacio 11 poena (4/11) uz osam skokova i sedam dodavanja. Damir Markota je za 16 minuta upisao tri poena (1/5) uz šest skokova, a Zoran Vrkić za deset minuta dva poena (1/4). Kod gostiju Jason Robinson je ubacio 24 poena (8/14), a Anthony Winchester 11 poena (4/6).