MAXtv Prva liga, 33. kolo, 27.04.2014, 19:00 h, Park mladeži, gledatelja: 500
Suci: Zlatko Šimčić (Koprivnica), Tomislav Hudika (Varaždin), Damir Kraljević (Zadar)
2:2(0:2) Rijeka
Ivan Krstanović 20'
Andrej Kramarić 34'
Rijeka

Rijeka ispustila dva gola prednosti, Split furioznim otvaranjem drugog dijela došao do boda

Vedran Babić • nedjelja, 27.04.2014.

Posljednja utakmica 33. kola MAXtv Prve lige između Splita i Rijeke u Parku mladeži završena je bez pobjednika rezultatom 2:2. Gosti su nakon odlično odrađenog prvog poluvremena vodili 2:0, da bi u svega 15 minuta nastavka ispustili prednost i usto ostali s igračem manje. Do kraja se, međutim, rezultat nije mijenjao...

Mate Bilić
46'
7
Aljoša Vojnović
46'
99
Ivan Baraban
81'
Ivan Matić
20
(do 66')
91
(do 60')

Matjaž Kek

Tek po drugi put u 11. međusobnom susretu Split i Rijeka odigrali su neriješeno. Iako su gosti s Kantride nakon prvih 45 minuta vodili 2:0 golovima Krstanovića i Kramarića, Splićani su u drugom dijelu stigli do vrijednog boda i to unutar prvih 15 minuta. Strijelci su bili Erceg i Bilić, a Rijeka je ostala i s igračem manje nakon isključenja Mitrovića. Posljednjih pola sata odrađeno je bez većih prilika pa je tako rezultat ostao 2:2.

Obje su momčadi u susret ušle s nekoliko važnih izostanaka. Splitu su nedostajali Križanac, Bagarić, Dujmović i suspendirani Belle, a Rijeci Knežević, Marić, Maleš, Alispahić i Sharbini. Split je bio osokoljen pobjedom u prošlom kolu u Zadru, dok je Rijeka htjela popraviti dojam nakon loše igre i poraza u Osijeku.

Rijeka je u početnoj fazi susreta nagovijestila bolje izdanje nego u Gradskom vrtu. U sedmoj minuti Jugović je odigrao visoku loptu za Kramarića, koji u zračnom duelu sa Zagorcem prije stiže do lopte, ali je glavom šalje iznad grede na vanjski dio mreže. Nedugo zatim Krstanović je proigrao Jugovića, čiji prizemni udarac Zagorac brani uz male poteškoće.

U 20. minuti Rijeka je zasluženo povela. Kramarić je ubacio s lijeve strane u Splitov kazneni prostor, Glavina je odbio glavom, ali samo do Tomečaka. Bivši igrač Dinama tukao je iz voleja, lopta se odbila od travnjaka do Krstanovića, koji s pet metara gađa Zagorčevu mrežu.

Nakon pogotka Rijeka se počela povlačiti te je Split počeo provoditi sve više vremena u posjedu lopte i na Rijekinoj polovici terena. No, umjesto eventualnog izjednačenja, dogodilo se povećanje vodstva.

Igrala se 34. minuta kada je Split izveo korner poslije kojeg su gosti jurnuli u munjevitu kontru četiri na dva. Jugović je odigrao za Kvržića, ovaj spustio loptu kroz noge Ibriksu do Kramarića, čiji se udarac odbija od Vidovića i vara Zagorca.

U samoj završnici baš je Vidović bio igrač koji je uputio prvi i jedini Splitov udarac u okvir gostujućeg vratara Vargića. Bilo je to u 44. minuti nakon slobodnog udarca, a Rijekin je čuvar mreže bio spreman te je odbio loptu u korner.

Splitov trener Ivan Matić nije mogao biti zadovoljan igrom svoje momčadi nakon prvih 45 minuta te je očekivano posegnuo za zamjenama. U svlačionici su ostali Glavina i Mršić, a ušli su Bilić i Vojnović. Oba nova igrača donijela su prevagu i to unutar prvih 15 minuta, kada se utakmica potpuno okrenula naglavačke.

U 50. minuti Split je smanjio zaostatak. Vojnović je brzo izveo slobodni udarac odigravši za Kvesića, koji s desne strane ubacuje na peterac, a ondje Erceg lakoćom šalje loptu u mrežu. Uzvratila je ubrzo Rijeka preko Leškovića i Kramarića, a onda su gosti u 57. minuti ostali s igračem manje. Mitrović je u svega deset minuta zaradio dva žuta kartona zbog dvaju prekršaja nad Bilićem.

Splitu je za iskorištavanje većeg broja igrača na terenu bilo potrebno samo dvije minute. Ponovno je asistent bio Kvesić, a strijelac je bio Bilić, koji je njegov ubačaj s desne strane realizirao preciznim udarcem isprva s desetak metara.

Do kraja utakmice više nije bilo pravih šansi ni na jednoj strani. Za Split su pokušali Erceg (iz okreta ravno u Vargića) i Bilić (glavom preko gola), dok je na drugoj strani Lešković izdaleka pucao u Zagorca. U samoj završnici, u drugoj minuti sudačke nadoknade, pucao je Baraban s desetak metara iskosa, a Vargić obranio vršcima prstiju.

Rijeka je tako uspjela sačuvati bod te sada ima pet više u odnosu na trećeplasirani Hajduk. Split pak ostaje četvrti s tri boda više od Lokomotive.

U sljedećem, 34. kolu MAXtv Prve lige, Split svoju borbu za Europu nastavlja 3. svibnja u osječkom Gradskom vrtu. Rijeka dan ranije na Kantridi dočekuje "davljenika" Hrvatski dragovoljac.