Tomić najučinkovitiji u neefikasnoj utakmici Bruese i Barcelone, Unicaja i dalje stopostotna

Davor Kovačević • nedjelja, 26.10.2014.

Nevjerojatnu utakmicu čevrtog kola španjolske Lige Endese odigrali su košarkaši Bruese i Barcelone. Katalonci su u utakmici u kojoj je palo svega 100 koševa na kraju upisali uvjerljivu pobjedu s 14 razlike, a uspješni su na gostujućim terenima bili Unicaja, Zaragoza i Obradoiro, dok je jedini uspješan domaćin u podnevnom terminu bila Murcia.

Prije tri dana Barcelona je položila ispit zrelosti i na gostovanju u Milanu uvjerljivo svladala Armani, a u španjolskom prvenstvu, prema dosadašnjim igrama Bruese, čekalo ju je rutinsko odrađivanje posla. U utakmici s brojkama koje su više nalik ženskoj košarci Katalonci su na kraju i upisali rutinsku pobjedu s 57:43.

Frapantnim rezultatom za košarkaške prilike završila je prva četvrtina. 2:2 iz druge minute stajalo je sve do sedme kada je dugačak post košarkaša obje momčadi prekinuo Doellman. Ukupnih 6:4 nakon prvih deset minuta najbolje oslikava koliko je nepreciznosti i nervoze bilo u početnim minutama utakmice, a prste u tom rezultatu zasigurno ima i izjava dvojice trenera koji su u čast nedavno preminulom treneru Zaragoze Joseu Luisu Abosu odlučili u prvih deset minuta igrati obrane kakve je on zagovarao.

I dok je Barcelona podignula svoju efikasnost, domaćini su prespavali i drugu četvrtinu nakon koje je rezultat glasio 28:10 za goste, a da neostanu jednoznamenkasti na poluvremenu za Bruesu se u posljednjoj minuti prvog poluvremena pobrinuo Doblas. I tu se praktički riješila utakmica. Domaćini su konačno počeli pogađati koš, ali to su jednako uspješno radili i gostujući košarkaši koji nisu dopustili da se ugrozi njihova pobjeda.

U izrazito neefikasnoj utakmici nisu se mogle očekivati i velike individualne brojke, te su svega dva igrača upisala dvoznamenkasti broj koševa. To su bili Tomić kod Barcelone koji je za 20 minuta na parketu ubacio deset poena i uhvatio osam skokova, a jednak napadački učinak za Bruesu imao je Diez koji je, pak, skokove zamijenio asistencijama kojih je podijelio deset. Mario Hezonja dobio je 13 minuta, nije napadački bio raspoložen o čemu svjedoče dva poena, ali je zato uhvatio četiri skoka i pridodao dvije asistencije.

Unicaja je nastavila nizati odlične rezultate. Nakon što se Vasileaidis u petak pobrinuo da Unicaja i u Euroligi ostane neporažena, na gostovanju kod Gran Canarije u domaćem prvenstvu za to se pobrinuo Toolson koji je bio najbolji u ključnim trenucima Unicajine pobjede 74:67.

Gran Canaria kontrolirala je tijek zbivanja na parketu tijekom prve tri četvrtine, u tim periodima imala i deset koševa viška. Neizvjesnost se držala do 65:65, a onda su se Toolson, Thomas i Stefansson s devet koševa u nizu u posljednjim minutama pobrinuli da Unicaja i dalje ostane stopostotna u novoj sezoni, a goste nije poremetila ni ozljeda njihovog ponajboljeg igrača Vasqueza koji je nakon samo dvije minute u igri završio sa slomljenim nosom.

Toolson je na kraju završio s 18 poena, slijedili su ga i Thomas s 11, dok je kod domaćina s Kanara najbolji bio Bellas, a po deset su dodali Newley, Baez i Kurić.

Zaragoza je u srijedu u sklopu Eurokupa gostovala u Strasbourgu, no izgubili su tu utakmicu i ostali bez mogućnosti da posvete pobjedu svom treneru koji je preminuo dva dana ranije, no dobili su tu mogućnost na gostovanju kod Fuenlabrade.

Gosti su silovito s 13:0 krenuli u utakmicu. I dok je prva dionica uvjerljivo pripala njima, druga je uvjerljivo otišla na stranu domaćina koji je do poluvremena uspio i povesti (29:28). U nastavku je Fuenlabrada ubilježila i devet koševa viška, a u posljednju minutu Zaragoza je ušla s prednošću od 62:57, Llompart je 15 sekundi prije kraja bio oba puta precizan za 69:67,a domaći Perez je kasnije promašio pobjedu.Vjerojatno je tako bilo suđeno.

Baron je odigrao odličnu utakmicu i s 23 poena bio prvo ime domaćih,a vrijedi notirati i Akindeleovih 12 i Pankovih deset. Za Zaragozu su se istaknuli Robinson s 15 poena i Jelovac s 11.

Prošlo kolo Joventut je bio na pragu senzacije kod Real Madrida i velikim dijelom utakmice protiv Obradoira na domaćem terenu je prikazivao takvu košarku. Vodio je s 40:25, no tada je uslijedio pad u igri Joventuta, a kada su gosti na isteku treće četvrtine poveli sa 62:60, domaćini više nisu postojali. Obradoiro se odvojio na 70:62 i domaći košarkaši više nisu mogli uhvatiti zaostatak koji je na kraju iznosio 72:78.

Joventut je predvodio Mallet s 21 poenom, Mirralas je ubacio 12, a Goran Suton je za 22 minute postigao tek dva poena uz četiri skoka. Gosti su imali više raspoloženih igrača, Kleber se zaustavio na 19, Waczynski na 12, Corbacho i Nankivil na 11 te Pumprla na deset poena.

Jedini domaćin koji je uspio slaviti u ranijem dijelu nedjeljnog četvrtog kola španjolskog prvenstva bila je Murcia. U vodstvu su proveli cijelu utakmicu i na koncu ostvarili i više nego uvjerljivu pobjedu kojom su zamrznuli goste iz Seville na -30 (98:68).

U domaću pobjedu Wood je ugradio najvećih 20 poena, Lima je ostvario 16, a Radović 12 uz deset skokova. Kod Seville malo raspoloženih. Tek su Pullen (11 poena), ByarsBalvin (10) zaslužili kakvu takvu prolaznu ocjenu.

• Obrisan korisnik26.10.2014. u 21:47
    e da,sjetio sam se kasnije za Olympiacos,nisam znao za Nijemce... nego ajde nije se desilo nikad u povijesti spanjolske lige ovo tako da ipak ce uc u povijest...
  • Obrisan korisnik26.10.2014. u 16:52
    oylmpiakos-siena euroliga 2010/2011 poluvrijeme 47:9...u srijedu budnesliga bayreuth-bremerhaven 1/4 22:0
  • Obrisan korisnik26.10.2014. u 16:46
    6-4 1/4 i poluvrijeme 28-10??? molimo povijesne knjige da se jave jeli se ovo ikad desilo da netko zabije samo 10 do poluvremena i jeli ikada uopce takav rez.bio na ijednom poluvremenu.. haha,strasno