Davor Mikulić • subota, 29.11.2014.

Vrlo raspoloženi bili su strijelci danas u Bundesligi. Pet susreta 13. kola ponudilo je čak 20 pogodaka, a najuvjerljiviji bio je Bayer iz Leverkusena koji je s pet pogodaka ispratio Köln. Nešto manje uvjerljivi bili su Werder i Schalke, dok je Bayernu u Berlinu bio dovoljan i jedan pogodak...

Augsburg – HSV 3:1

Momčad HSV-a gostovala je u Augsburgu bez Ive Iličevića i nastavila s ritmom pobjeda – poraz, iako je na poluvremenu imala minimalnu prednost.

Domaćin je zaprijetio već u prvoj minuti kada je do odbijene lopte došao Feulner, no vrlo lošim udarcem upropaštava dobru priliku. Rafael van der Vaart je prvi iskušao domaćeg vratara koji nije morao niti reagirati.

Upravo je Nizozemac bio igrač koji je postigao jedini pogodak u prvom dijelu susreta i to na samom kraju, u prvoj minuti sudačke nadoknade. Rudnevs mu je poslužio kao mantinela nakon čega izlazi pred vratara i desnom nogom pogađa suprotni kut.

No, gosti nisu znali dugo zadržati svoju prednost koja je poništena nakon samo pet minuta igre u nastavku. Drobny je uspio zaustaviti prvi pokušaj nakon slobodnog udarca, ali lopta tada dolazi do Altintopa koji pogađa praznu mrežu.

Od 62. minute prednost je bila na strani domaćina. Odlično je po lijevoj strani prošao Abdul Baba, a zatim u sredinu poslao još bolju prizemnu loptu kojom na petercu pronalazi Bobadillu, a on u padu šalje loptu u mrežu.

Osam minuta poslije postavljen je i konačni rezultat kojim je samo potvrđena pobjeda Augsburga. Priliku je s bijele točke dobio Verhaegh koji ju nije propustio.

Werder – Paderborn 4:0

Teško je stradao Paderborn koji je danas gostovao u Bremenu kod Werdera kojem je pobjeda bila nužna za bijeg sa samog dna. Odmah na početku domaćinu je poništen pogodak, a ubrzo je dobar pokušaj Selkea blokiran od strane gostujućih braniča.

Međutim, u desetoj minuti ništa nisu mogli niti braniči, niti vratar Kruse kada je put do mreže pronašao Zlatko Januzović. Namjestio je loptu na gotovo trideset metara, izveo slobodni udarac i fenomenalno pogodio.

To je bio i rezultat koji se održao do poluvremena, a u nastavku je nakon samo tri minute igre strijelac bio Selke koji je tako udvostručio domaću prednost. Pogodak je ponovno došao nakon slobodnog udarca Junuzovića, ali lopta se od vratnice odbija do Seleka koji ju iz blizine bez problema šalje u mrežu.

Dvije minute poslije otklonjene su sve dvojbe, ukoliko ih je i tada bilo. Dugu loptu gostujući vratar izbija ravno u noge Bartelsu, a on pogađa donji desni kut njegovih vratara.

Nisu se na tome zadržali domaći igrači koji su do kraja postigli i četvrti pogodak. Točnije, deset minuta prije kraja, utakmicu je zaključio Aycicek na asistenciju Selkea.

Hertha – Bayern 0:1

Samo jedan pogodak bio je dovoljan Bayernu kako bi s punim plijenom napustio Berlin i nastavio svoj niz nepobjedivosti u Bundesligi. Pobjeda je apsolutno zaslužena jer su igrači Pepa Guardiole, očekivano, dominirali terenom i većinu vremena držali loptu u svojim nogama.

Trenutak koji se pokazao odlučujućim dogodio se u 27. minuti. Müller je samo zaustavio loptu za Arjena Robbena koji s dvadesetak metara sjajno pogađa mrežu nemoćnog Krafta.

Do kraja prvog dijela veliku je prigodu imao još i Bernat kojem je nedostajalo preciznosti, a vrlo slično stanje na terenu bilo je i u nastavku u kojem je domaćinu poništen pogodak zbog zaleđa.

Dva vrlo opasna pokušaja pred kraj susreta imao je Robert Lewandowski, ali Kraft oba puta dobro reagira i ne dopušta novi gostujući pogodak.

Leverkusen – Köln 5:1

Nakon poraza u Ligi prvaka Leverkusen je na svom terenu tražio sva tri boda protiv Kölna, a stvari na samom početku nisu izgledale baš dobro.

Već u četvrtoj minuti poveli su gosti i to s bijele točke kada je siguran realizator bio Lehmann. Ipak, pokazali su domaći igrači da to na njih nije ostavilo velikog traga pa su već do poluvremena poravnali rezultat i vratili se u susret.

Bellarabi je bio strijelac izjednačujućeg pogotka u 26. minuti. Nakon, samo naizgled, bezopasnog slobodnog udarca vratar Horn reagira jako loše i loptu kratko odbija do Bellarabija koji takvu priliku ne propušta.

Istu sliku gledali su navijači u nastavku. Uglavnom je igrala samo jedna momčad, a do kraja susreta to se odrazilo i na sam rezultat. Nakon sat vremena igre domaćin je okrenuo utakmicu u svoju korist zahvaljujući pogotku Calhanoglua koji sjajno pogađa iz slobodnog udarca s dvadeset metara.

Treći pogodak Leverkusena postigao je Josip Drmić u 79. minuti, a isti je igrač strijelac bio i dvije minute prije kraja susreta. Konačnih 5:1 postavio je u posljednjoj minuti Bellarabi, također drugim pogotkom, a na asistenciju Drmića.

Cijeli susret u redovima domaće momčadi odradio je Tin Jedvaj, dok je Dario Krešić pobjedu odgledao s klupe.

Schalke – Mainz 4:1

Vrlo atraktivnu utakmicu s mnoštvom prigoda vidjeli su i gledatelji u Gelsenkirchenu gdje je dočekan Mainz. Prvi dio susreta ponudio je tri pogotka, a na predah su s prednošću otišli domaći igrači.

Na prvi pogodak čekalo se svega devet minuta. Choupo-Moting je glavom spustio loptu za Huntelaara, a on odlično reagira i prebacuje gostujućeg vratara. Od 25. minute Schalke je imao već 2:0. Strijelac je bio isti, dok je ovaj put asistirao Meyer.

Međutim, gosti minutu prije kraja prvog poluvremena pokazuju da se neće tek tako predati pa smanjuju rezultat. Među strijelce se upisao Okazaki koji zapravo i nije imao težak posao jer je odbijenu loptu iz neposredne blizine poslao u praznu i nebranjenu mrežu.

Kao i u prvom dijelu, nastavak su gosti otvorili pogotkom nakon devet minuta igre. Huntelaar je bio asistent Barnetti koji s dvadesetak metara fenomenalno pogađa gornji desni kut gostujućih vrata.

Sjajnu utakmicu Nizozemac je zaključio u 61. minuti kada je postavio visokih i konačnih 4:1. Choupo-Moting je asistirao kao i kod prvog njegovog pogotka, a Huntelaar izlazi pred vratara i mirno pogađa.