Niko Rukavina • nedjelja, 10.05.2015.

Vrlo efikasno popodne odvijalo se danas na talijanskim nogometnim travnjacima. U čak četiri utakmice palo je 19 golova, gotovo pet po utakmici. Zanimljivo, gosti su upisali tri pobjede, a samo jedna utakmica je završila podjelom bodova – gradski derbi na stadionu Marcantonio Bentegodi.

Gradski derbi između Cheva i Verone završio je podjelom bodova. Sva četiri pogotka pala su u prvom dijelu. Chievo je u vodstvo doveo Alberto Paloschi pogotkom glavom na asistenciju Sergija Pellissiera. Nominalni domaćini na stadionu Marcantonio Bentegodi držali su vodstvo sve do 20 minute, kada je Verona u samo šest minuta razmaka došla do preokreta.

Prvo je glavom izjednačio Juan Gomez, a na 2:1 je postavio neuništivi Luca Toni u 26. Zanimljivo, oba pogotka pala su nakon slobodnjaka kojeg je izveo dvostruki asistent Emil Hallfredsson.

U 40. minuti Guillermo Rodriguez je skrivio jedanaesterac za Chievo kojeg je realizirao Pellissier. Nastavak utakmice nije bio toliko zanimljiv i efikasan kao prvi dio te su obje momčadi, zasluženo, podijelile bodove.

Ceseni je utakmica protiv Sassuola na domaćem terenu bila posljednja nada za spas u prvoligaškom društvu. Momčad iz istočne Italije odlično je otvorila utakmicu, na poluvrijeme su otišli s prednosti od 2:0 i činilo se kako će do prve pobjede nakon devet kola, međutim, momčad Šime Vrsaljka, koji je danas odigrao svih 90 minuta, je preokretom u nastavku utakmice došla do pobjede i sačuvala prvoligaški status.

Vodstvo je Ceseni donio Gregoire Defrel u 15., a isti je igrač u 29. asistirao Francu Brienzi za 2:0 vodstvo svoje momčadi. No, Sassuolo je „uraganskim“ početkom drugog poluvremena došao do izjednačenja. Prvo je Simone Zaza smanjio, a ubrzo Saphir Taider izjednačio. Asistent je oba puta bio Domenico Berardi.

Veliki preokret i važnu pobjedu gostujućoj ekipi donio je Simone Missiroli u 69. minuti utakmice.

Istim rezultatom Atalanta je slavila nad Palermom na Siciliji. Utakmica je obilovala sadržajima. Pet pogodaka (od kojih jedan autogol), crveni karton, promašeni penal ... Palermo je dominirao igrom, ali se na kraju gosti sa sva tri boda vraćaju kući u Bergamo.

U 17. minuti Atalanta je imala veliku prednost od 2:0. U 6. je poentirao Daniele Baselli, a 11 minuta kasnije je Siniša Anđelković zabio autogol za veliku prednost gostiju. Neposredno pred odmor Franco Vazquez je smanjio na 2:1 za Atalantu.

Novu prednost od dva razlike gostima je donio Alejandro Gomez u 51., a samo pet minuta kasnije Palermo je imao novu prigodu za smanjenje rezultata. Atalantin Vlada Avramov je skrivio kazneni udarac, dobio izravni crveni karton, no Andrea Belotti nije bio precizan s bijele točke te je ostalo 3:1 za Atalantu.

Ipak, Palermo je uspio smanjiti u 69. preko Luce Rigonija na asistenciju hrvatskog veznjaka, Mate Jajala. Do kraja utakmice Sicilijanci su bacili sve karte u napad, ali nisu uspjeli zabiti izjednačujući pogodak.

Sampdorija je napravila veliki korak k osiguravanju mjesta koje sljedeće sezone vodi u Europu i s pomalo neočekivano visokih 4:1 svladala Udinese u gostima.

Prvi dio završilo je s minimalnom prednošću momčadi iz Genove. Jedini pogodak postigao je Roberto Soriano. Isti igrač je u 62. minuti povisio na 2:0, pobjedu je potvrdio Afriyie Acquah pogotkom u 80. za prednost Sampdorije od tri razlike.

Počasni pogodak za domaćine zabio je Antonio Di Natale iz penala u 87., a konačnih 4.1 postavio je Alfred Duncan dvije minute kasnije. Igor Bubnjić i Stipe Perica nisu ulazili u igru za poraženu momčad.