Borna Rupnik • srijeda, 22.07.2015.

Slovenski Maribor, koji je prošle sezone igrao u grupnoj fazi Lige prvaka, ovoga se puta vrlo brzo oprostio od europskih natjecanja. S druge strane, prošli su Steaua, Videoton, BATE Borisov, Celtic...

Nakon obećavajuće pobjede 1:0 u prvoj utakmici na svom stadionu, Maribor je u srijedu gostovao kod kazahstanske Astane u uzvratnom dvoboju drugog pretkola Lige prvaka.

Već u 12. minuti Džolčijev je doveo Astanu u vodstvo, ali je Rajčević nekoliko minuta prije odmora poravnao rezultat, postigavši vrlo vrijedan pogodak u gostima.

Astana je nadu vratila brzim odgovorom, u 43. minuti Canas je zabio za 2:1. Twumasi je potom u 58. minuti postigao presudni gol, za 3:1, a posljednjih 25 minuta Maribor je imao igrača više. Međutim, do pogotka vrijednog prolaza nije mogao, uključujući i jedan promašaj praznog gola.

Steaua je iz Slovačke donijela velikih 2:0, no istim je rezultatom gubila od Trenčina nakon samo 21 minute uzvrata u Bukureštu. Ipak, u razdoblju od 57. do 60. minute Muniru i Tade pogađaju za 2:2, a za dodatna uzbuđenja u završnici pobrinuli su se Trenčinovi Rundić i Moraes, isključenjem i pogotkom za, pokazat će se, konačnih 3:2.

"Nula" BATE Borisova kod Dundalka bila je dovoljna Bjelorusima za prolaz, a Lech Poznan još je jednom pobijedio Sarajevo. U Poljskoj je bilo 1:0, zahvaljujući golu Douglasa iz šeste minute. Cijelu su utakmicu odigrali Barbarić i Benko.

Crnogorski prvak Rudar nije uspio nadograditi 0:0 iz Azerbajdžana. Qarabag je u uzvratu slavio 1:0, a junak dana postao je Reynaldo u 57. minuti.

Islanđani iz Stjarnana poveli su 1:0 protiv Celtica, ali Škoti su uzvratili s četiri gola i potvrdili svoj plasman u nastavak natjecanja. U produžetak su morali mađarski Videoton i velški New Saintsi, zbog pobjede Velšana u Mađarskoj 1:0. U dodatnom je vremenu Gyurcso pogodio za 1:1 i odveo Videoton u treće pretkolo, a Trebotić je odradio cijeli susret.

U trećem pretkolu tako će igrati Lech Poznan - Basel, Milsami - Skenderbeu, HJK Helsinki - Astana, Celtic - Qarabag, Steaua - Partizan, Midtjylland - APOEL, Maccabi TA - Viktoria Plzen, Dinamo - Molde, Videoton - BATE Borisov, RB Salzburg - Malmö, Panathinaikos - Club Brugge, Young Boys - Monaco, CSKA Moskva - Sparta Prag, Rapid Beč - Ajax i Fenerbahče - Šahtar.