Branimir Korać • utorak, 14.07.2015.

Odigrana je većina prvih susreta drugog pretkola Lige prvaka u kojima je bilo i neočekivanih rezultata. Prvenstveno poraz Ludogoreca na svom travnjaku protiv Milsamija, ali i poraz Maccabija iz Tel Aviva na Malti...

Prvi koji su se našli na travnjaku u drugom pretkolu Lige prvaka bili su igrači Ventspilsa i HJK Helsinkija, a Finci su napravili odličan posao pobjedom 3:1 u gostima. Ventspils je poveo pogotkom Jemelinsa, ali nu zadnjih 15 minuta nade u prolaz dobile su mu žestok udarac. Erfan Zeneli, Ousman Jallow i Atomu Tanaka kreirali su preokret.

Iako je u debiju u ovom natjecanju Midtjylland uspio upisati pobjedu, nekog velikog razloga za zadovoljstvo nije imao. Protiv gibraltarskog Lincolna slavio je tek s 1:0, a pobjednički pogodak postigao je Morten Nicolas Rasmussen u završnici prvog poluvremena. Gosti su znali čak i zaprijetiti, a od Danaca se ipak više očekivalo.

Senzacija je na pomolu u dvoboju između moldavskog Milsamija i Ludogoreca iz Razgrada. Moldavci su napravili veliko iznenađenje pobjedom u gostima 1:0 i imaju veliku priliku eliminirati favorita. Alexandru Antoniuc zabio je za goste u čijem sastavu do 69. minute igrao je Karlo Belak, bivši junior Dinama.

Iznenađenje broj dva priredio je malteški Hibernians koji ne samo da je svladao Maccabi iz Tel Aviva s 2:1, već ga je i nadigrao. Maltežani su mogli i uvjerljivije slaviti i olakšati si posao u uzvratu. Brazilci Lima i Jorginho zabili su za domaćina, a Nosa Igiebor pružio je Maccabiju realnu šansu za prolaz.

Pitanje prolaza već u prvom susretu riješio je norveški Molde koji je s 5:0 pregazio armenski Pjunik. Nedorasli gosti nisu imali šanse i Molde je slavio s po dva gola Mohameda Elyounoussija i Ole Kamare, a točku na i u sudačkoj nadoknadi stavio je Mattias Moström.

Nogometna euforija sve jače trese Albaniju, a veliki korak prema prolazu u treće pretkolo Lige prvaka napravio je Skenderbeu pobjedom 4:1 protiv Crusadersa iz Sjeverne Irske. Rutinski posao za Albance u čijim su redovima od prve minute zaigrali Marko Radas i Ventsislav Hristov, a potonji je igru napustio u 79. minuti. Bakary Nimaga i Bernard Berisha postigli su po jedan gol dok je dvostruki strijelac bio Hamdi Salihi.

Videoton je u Walesu slavio 1:0 protiv The New Saintsa i ima prednost uoči uzvrata u Mađarskoj. Adam Gyurcso zabio je za pobjedu u 77. minuti, a netom prije kod gostiju su u igru ušli Dinko Trebotić i Marko Pajač.

Dosta posla još očekuje Maribor koji je protiv Astane slavio s 1:0, ali sada ga očekuje odlazak na neugodno i daleko gostovanje. U ravnopravnom dvoboju Marko Šuler bio je strijelac već u petoj minuti nakon čega više nije bilo promjene rezultata.

Vrlo zadovoljni mogu biti u Steaui koja je na gostovanju kod Trenčina slavila s 2:0 i napravila veliki korak prema prolazu. Rumunjski prvak odigrao je dobru utakmicu i stigao do slavlja zahvaljujući golovima Stanciua i Hamrouna sredinom drugog poluvremena. Slovaci sada imaju iznimno težak zadatak, možda i nemoguću misiju.

Malo je nedostajalo da gruzijski bunker u Beogradu izdrži, ali Partizan je ipak stigao do zaslužene pobjede. Hajduku poznata Dila Gori s Georgijem Iluridzeom postavila je klasični bunker, izdržala je do 83. minute kada Palavandišvili radi prekršaj na 18 metara, zarađuje isključenje, a Stefan Babović iz slobodnog udarca zabija za 1:0.

Sarajevo je na rubu ispadanja nakon što je izgubio na svom travnjaku s 2:0 od Lecha. Tomislav Barbarić i Leon Benko odradili su svih 90 minuta kod domaćina koji su imali više prilika, ali Thomalla i Hamalainen donijeli su veliku prednost Poljacima.