Hat-trick Suareza, Real Sociedad uvjerljiv, Las Palmas i Villarreal za zaborav

Sportnet • nedjelja, 25.10.2015.

Barcelona je na svom travnjaku bila bolja od Eibara uz odličnu predstavu Luisa Suareza dok je Villarreal odigrao lošu utakmicu na gostovanju kod Las Palmasa...

Prvu utakmicu nedjeljnog rasporeda španjolske Primere igrale su momčadi koje su vrlo loše krenule u ovoj sezoni i na svojem kontu imale po šest bodova iz prvih osam kola. Domaći Levante je u ovu utakmicu ušao u podčinjenom položaju, gosti iz San Sebastiana odmah su preuzeli inicijativu na terenu i mogli su doći u vodstvo već u petoj minuti, ali Carlos Vela nije dobro reagirao s pet-šest metara. Već u prvoj sljedećoj prilici nekadašnja velika nada Arsenala iskupila se i poentirala u osmoj minuti. Nakon dubinskog proigravanja Vela je primirio loptu i jedan na jedan iz drugog pokušaja ugurao loptu u mrežu. Gosti su potom nanizali nekoliko šansi, ali domaćini su se počeli lagano oporavljati i stvorili priliku za poravnanje rezultata u 25. minuti. Unatoč tome, novi pogodak vidjeli smo opet u istoj mreži, Real Sociedad je u 35. minuti imao 0:2. Ubačaj Xabiera Prieta s desne strane glavom je s desetak metara u mrežu pospremio Agirretxe. Krajem poluvremena Levante je mogao umanjiti zaostatak, ali udarac Josea Marije odsjeo je na prečki.

Utakmica je netipično za Primeru obilovala prekršajima, u konačnici čak 40 prekršaja uz sedam žutih i jednim crvenim kartonom pred sam kraj susreta kojeg je dobio igrač domaćih Deyverson. Visoku pobjedu gostima su do kraja utakmice osigurali povratnik iz madridskog Reala Ilarramendi u 82. minuti i svojim drugim pogotkom na utakmici Carlos Vela u 84. minuti susreta.

Posljednjeplasirani Las Palmas je na svom Estadio de Gran Canaria dočekao Villarreal. "Žuta podmornica" mogla je pobjedom barem privremeno zasjesti na drugo mjesto prvenstvene ljestvice, ali u ovoj utakmici nisu opravdali visoku poziciju koju trenutno drže. Domaćini s kanarskih otoka u ovoj utakmici nisu dozvoljavali protivniku stvaranje šansi i trudili su se maksimalno umrtviti utakmicu u čemu su i uspjeli. Završilo je 0:0, a po jednu priliku vrijednu spomena imao je Las Palmas u devetoj minuti preko Sergija Arauja odnosno Villarreal u 85. minuti preko Maria Gaspara.

Na Camp Nou Barcelona je dočekala Eibar. Nakon uvodnog ispitivanja snaga i po jedne poluprilike sa svake strane, Eibar je neočekivano došao u vodstvo. Izgubljena lopta Bartre na sredini terena i munjevita akcija gostiju završila je loptom u mreži Katalonaca. Strijelac je iz drugog pokušaja bio Borja Baston u desetoj minuti utakmice. Eibar na početku nije bio nimalo impresioniran, bez Messija i Inieste Barcelona ne uživa toliki respekt te su gosti nakon pogotka mogli i povećati vodstvo, ali japanski ofenzivac Inui je bio neprecizan glavom u 12. minuti susreta.

Barcelona je izjednačila iz svog prvog udarca u okvir protivničkih vrata u 21. minuti. Busquets je na desnoj strani pronašao Sandra koji nabacuje za Suareza i gol glavom za 1:1. Treba napomenuti kako je Sandro u ovoj akciji vjerojatno bio u zaleđu.

Barca je potom mogla i povesti u 35. minuti, ali Sandro je loše zahvatio loptu na desetak metara nakon ubačaja s lijeve strane. S druge pak strane igrači Eibara su u 40. minuti koordiniranim visokim presingom izborili loptu na protivničkoj polovici (loptu je izgubio Dani Alves), ali Keko se spetljao i upropastio sjajnu šansu za vodstvo. Dobitnik nagrade za hrvatskog nogometaša godine, Ivan Rakitić startao je u prvoj postavi Barcelone, ali u prvom poluvremenu nije imao zapaženiji učinak.

Početkom drugog poluvremena Barcelona je došla u vodstvo drugim udarcem u okvir i drugim pogotkom Suareza, u 48. minuti. Neymar je oduzeo loptu te prošao po lijevoj strani i poslužio Suareza koji je odmjerenim udarcem s 11-12 metara pogodio donji desni kut. Rakitić je u 50. minuti dobio prvi žuti karton na utakmici.

Neymar je u nastavku utakmice bio glavna prijetnja i igrači Eibara su ga često zaustavljali prekršajima u zoni izvan šesnaesterca. Iz jednog takvog, solidan slobodni udarac s 20-ak metara izveo je Rakitić u 75. minuti, ali otišlo je malo pokraj lijeve vratnice.

U 83. minuti Barcelona je ostala s igračem manje, Mascherano je dobio izravni crveni karton zbog nesportskog ponašanja. Četvrti sudac je dojavio glavnom kako je Argentinac imao nekorektne komentare prema klupi gostiju. To međutim nije omelo da novom suradnjom Neymar-Suarez Barcelona osigura sva tri boda u 85. minuti. Brazilac je dugom loptom pronašao Urugvajca na rubu šesnaesterca, a on je primanjem prsima izbacio svog čuvara i zabio za hat-trick.

Barcelona se ovom pobjedom na vrhu tablice bodovno izjednačila s madridskim Realom.