Athletic Bilbao 3:0 Sporting Gijón
Sporting Gijón

Athletic Bilbao glatko slavio protiv Sportinga, Halilovićevih dobrih 69 minuta

Sportnet • ponedjeljak, 26.10.2015.

Deveto kolo španjolske Primere zaključili su Athletic Bilbao i Sporting Gijon za koji je 69 minuta vrlo dobro odigrao Alen Halilović...

Pobjedu razigranog Athletica s tri gola razlike i uz potpunu kontrolu posjeda lopte mogao je ugroziti jedino naš Alen Halilović, ali nije imao raspoloženih suigrača.

Utakmica je od početka bila u visokom ritmu, ali bez izrazitih šansi u uvodnom dijelu, ni jedni ni drugi nisu uspjeli u zadnjim dijelovima svojih akcija završnim dodavanjem izbaciti suigrača u šansu za pogodak.

Prvi malo opasniji udarac prema vratima dočekali smo u 10. minuti. Halilović je pucao s 15-ak metara, ali lopta je na putu do gola pogodila nekog od domaćih braniča. Odmah potom baskijski klub je uzvratio preko San Josea i njegovog prizemnog udarca u 12. minuti pored vratnice.

Nakon 2-3 uklizavanja i borbe za loptu, u 14. minuti mlada nada hrvatskog nogometa dobila je i žuti karton zbog zadnjeg zakašnjelog starta iako je možda to bila malo preoštra odluka suca utakmice, Ignacija Iglesiasa. U 16. minuti Halilović je malo izvan šesnaesterca nakon povratne lopte iz prve gađao daljnji kut, ali otišlo je malo pored desne vratnice.

Novu priliku vidjeli smo u 19. minuti, glavom je pokušao prvi napadač domaćih Aritz Aduriz. Nakon vezanih kornera u 24. minuti Athletic je preko istog igrača imao dvije izgledne šanse.

A onda je domaći sastav poveo u 29. minuti. Bila je to lijepa akcija u kojoj je naposljetku Williams s desne strane ubacio za Susaetu koji nije imao težak zadatak pospremiti loptu u mrežu s pet metara. Gosti su potom pokazali malo više želje, Halilović je bio posebno željan igre i često u kontaktu s loptom. U 37. minuti Raul Garcia sjajno je gađao glavom, ali gostujući golman Alberto Garcia je izvadio loptu iz svog donjeg lijevog kuta. U 40. minuti utakmice Williams je doslovno iznudio jedanaesterac za svoju momčad. Objektivno gledano, pao je nakon minimalnog kontakta s gostujućim braničem. Najstrožu kaznu izveo je Aduriz, udarac mu je prvotno obranio Garcia, ali lopta se odbila ponovo na nogu Aduriza koji zakucava loptu u mrežu za 2:0.

Odmah na otvaranju drugog poluvremena Aduriz je mogao riješiti pitanje pobjednika, ali je u situaciji jedan na jedan otišao previše u stranu i pogodio vratnicu, dok su u nastavku akcije gosti uspjeli blokirati udarac Raula Garcie. U 55. minuti u akciji je ponovo bio Halilović, najbolji pojedinac gostujućeg sastava. Nakon odbijanca probao je slabijom, desnom nogom s 18 metara po sredini, ali nije dobro zahvatio loptu.

Novu priliku za potvrdu tri boda domaćina imao je Williams u 63. minuti, ali je nakon dobrog bijega pucao s 20-ak metara visoko iznad vrata. Zato je sve to popravio svojim drugim pogotkom Aduriz, nakon brze polukontre i fenomenalnog proigravanja Benata Extebarrije. Igrala se 67. minuta susreta i bilo je jasno da bodovi ostaju na San Mamesu.

Dvije minute nakon toga, obzirom na rezultat utakmice i nervoznu reakciju Halilovića na jednu sučevu odluku, najboljeg pojedinca svoje momčadi s terena je povukao strateg gostiju Abelardo Fernandez. Do kraja utakmice domaći su zaredali nekoliko izglednih prilika za četvrti pogodak, a najbliži tome bio je opet Aduriz u 93. minuti utakmice, čiji je udarac zaustavio Alberto.

Baskijski klub je ovom pobjedom dohvatio za njih i dalje skromno 12. mjesto, dok je Sporting Gijon na 17. mjestu i čeka ih težak posao za ostanak u Primeri.