Marjan Kreševac • nedjelja, 20.03.2016.

U posljednje dvije utakmice nedjeljnog programa Premiershipa gledali smo gradski derbi Cityja i Uniteda i dvoboj Tottenhama i Bournemoutha. Na Etihadu uspješniji su bili gosti s Old Trafforda koji su zahvaljujući golu Marcusa Rashforda iz 16. minute slavili s 1:0, a Tottenham je uz dva pogotka i asistenciju Haryja Kanea upisao nova tri boda i ostao na drugom mjestu s pet bodova zaostatka za vodećim Leicester Cityjem.

Manchester City - Manchester United

Nakon ispadanja iz Europske lige Crveni vragovi su otišli na noge gradskim rivalima. Strateg gostiju, Louis van Gaal, vjerovao je prije susreta u dobar nastup svoje momčadi: "Nadam se da utakmica protiv Građana može biti katalizator za nas, ukoliko želimo zadržati šanse za plasmanom u Ligu prvaka sljedeće godine danas moramo slaviti". S obzirom na posljednje nastupe ovo je jako optimistično razmišljanje Nizozemca.

"Derbiji su uvijek opasni. U takvim utakmicama nije bitna pozicija na tablici. U nogometu kada postoji i matematička vjerojatnost da nešto postigneš ne smiješ si dopustiti misliti da ne možeš. Što više bodova izgubiš to će biti teže, ali moraš imati pobjednički mentalitet u svakoj sljedećoj utakmici. Na kraju svega zbrajaju se bodovi", razmišljanja su trenera Cityja, Manuela Pellegrinia o izgledima njegove momčadi za osvajanjem naslova prvaka.

Građani su bolje otvorili susret, u prvih 15 minuta imali su terensku inicijativu i jednu lijepu priliku u 14. minuti kada je Marcus Rojo izgubio loptu na svojoj polovici. Nakon ubacivanja Davida Silve s lijeve strane lopta dolazi do Jesusa Navasa koji puca po zemlji, ali David de Gea nogom uspijeva odbiti loptu u korner. Minutu kasnije šok za domaće, United je iz prve smislene akcije poveo.

Juan Mata se našao neometan na protivničkoj polovici i odigrao lijepi pas za Marcusa Rashforda koji se oslobađa braniča, ulazi u kazneni prostor i rutinirano nogom zabija za vodstvo Uniteda. Pogodak je dao krila gostima koji su u 18. minuti mogli doći do povećanja vodstva, ali lijepi udarac Anthonyja Martiala još ljepše brani Joe Hart. Domaći su mogli do izjednačenja u 22. minuti. Nakon prekršaja na Raheemu Sterlingu Silva je iz slobodnjaka pronašao glavu Martina Demichelisa koji iz blizine loptu šalje pokraj gola.

Blizu izjednačenja domaći su bili i u 33. minuti kada je u glavnoj ulozi Yaya Toure, ali ni njegov udarac nije precizan i odlazi za malo pokraj gola Španjolca. Nova uzbuđenja vidjeli smo na kraju prvog poluvremena, prvo su domaći tražili kazneni udarac u 44. minuti zbog prekršaja na Toureu a gosti u drugoj minuti sudačke nadoknade zbog starta Demichelisa nad Rashfordom. U oba slučaja Michael Oliver je ostao nijem i na odmor se otišlo rezultatom 1:0 za goste s Old Trafforda.

Na otvaranju drugog poluvremena gosti su zamalo došli do drugog pogotka. Demichelis je katastrofalno vratio jednu loptu za svog vratara, Joe Hart je reagirao u maniri sprintera na startnom bloku i uspio u klizećem startu odnijeti loptu ispred Rashforda. Hart se prilikom tog starta ozlijedio i Pelegrini je bio prisiljen uvesti rezervnog vratara Willyja Caballeroa.

Nisu gosti dali Caballeru vremena za zagrijavanja, Martial ga je u 52. minuti prisilio na prvu obranu. Nastavilo se nadmudrivanje Martiala i Caballera i dvije minute kasnije s istim ishodom. Domaći su čekali svoju pravu priliku u drugom poluvremenu i dočekali su je u 66. minuti. Toure je ubacio loptu s desne strane, Sergio Aguero se postavio ispred braniča i lijepo pucao glavom, ali ispriječila se vratnica. David de Gea je već bio svladan, United je imao puno sreće.

Živnula je igra Građana nakon pogođene vratnice, u 72. minuti nova velika prigoda za izjednačenje. Aguero je glavom s prve vratnice loptu prebacio na drugu do Tourea koji ju šalje za natrčalog Wilfrieda Bonyja ispred kojeg obrana čisti u posljednji trenutak. Davali su domaći sve od sebe da dođu do izjednačenja, ali jednostavno nije išlo. Jednu u nizu lijepih prilika imao je Aguero u drugoj minuti sudačke nadoknade, lijepo je primirio jedan ubačaj Silve i pucao za malo pokraj lijeve vratnice. City je ovim porazom gotovo sigurno izbacio sebe iz utrke za prvakom, a kompromitirao je i izglede za nastup u Ligi prvaka sljedeće godine.

Tottenham - Bournemouth

Nakon što je Leicester City pobijedio Tottenhamu nije preostalo ništa drugo nego tražiti sva tri boda na White Hart Laneu u susretu protiv Bournemoutha. Gosti se s obzirom na bodove i poziciju na tablici nalaze u relativno komfornoj situaciji u pogledu ostanka, ali trener Eddie Howe ne razmišlja na takav način: "Niti u jednom trenutku se ne smijemo osjećati sigurnima. Nećemo biti sigurni u ostanak sve dok ne anuliramo i onu matematičku vjerojatnost, ali čak i tada naša radna etika se ne smije promijeniti, još uvijek mora postojati želja i glad za pobjedama".

Da domaći najozbiljnije shvaćaju ovaj susret dokazali su već u prvoj minuti kada je Harry Kane doveo Spurse u vodstvo. Kyle Walker je ubacio s desnog krila, Kane dirao loptu i nakon 44 sekunde susreta domaći imaju 1:0. Kakav nevjerojatan početak za Spurse. Nisu se domaći zaustavili nakon tako ranog vodstva već su i dalje nastavili s ofenzivnom igrom u nastojanju da što prije riješe pitanje pobjednika.

Na tragu rješenja domaći su bili u 16. minuti kada su zahvaljujući drugom golu Kanea udvostručili svoje vodstvo, Kane je lijepo reagirao na dodavanje Delea Allija i pospremio loptu iza leđa Artura Boruca. White Hart Lane je bio uvjeren da je sve gotovo u 38. minuti kada je Dele Ali zatresao mrežu, ali pogodak je poništen zbog zaleđa Kanea koji je proslijedio lotu do Alija.

Do 3:0 domaći su stigli u 52. minuti, Harry Kane okušao je udarac iz daljine koji Boruc na svoju i žalost svoje momčadi odbija ravno na noge Christiana Eriksena koji neometan iz velike blizine zabija za veliku prednost i sigurna tri boda svoje momčadi. Uspio je Tottenham ostati na pet bodova zaostatka za Leicesterom i s utemeljenom nadom da do kraja prvenstva može dohvatiti Lisice. S ovakvom igrom nitko nema pravo sumnjati u takvo nešto.