U derbiju začelja na St. Jamesu bez pobjednika, Southampton na St. Maryju slavio nakon zaostatka od dva gola

Marjan Kreševac • nedjelja, 20.03.2016.

Na otvaranju nedjeljnog programa Premiershipa Newcastle je ugostio Sunderland u derbiju začelja i uspio u 83. minuti pogotkom Aleksandra Mitrovića doći do boda. Southampton je kod kuće dočekao susjede na tablici, momčad Liverpoola i u posljednjih 30 minuta preokrenuo 0:2 i na kraju upisao vrijedna tri boda.

Newcastle - Sunderland

Nakon što je Norwich golom Robbiea Bradyja došao do sva tri boda na gostovanju kod West Bromwich Albiona pobjeda na St. James Parku bila je imperativ za obje momčadi. U slučaju poraza treneri mogu lagano razmišljati o nastupu u Championshipu.

Strateg domaćih, Rafael Benitez kao i prije ogleda s Leicester Cityjem pozivao je na zajedništvo i apsolutni angažman svih u i oko kluba: "Znamo da je svaka utakmica do kraja presudna, ali ova je i malo više od toga. Za nas u ovom dvoboju su presudni navijači, moramo se držati svi zajedno i vjerovati da svaki navijač ponaosob može pomoći igračima na terenu".

Trener Sunderlanda, Sam Allardyce osvrnuo se na svoj poznati rivalitet s kolegom Benitezom: "Davno je to bilo, sve to nalazi se ispod velikog sloja prašine. Ovo danas je dvoboj između igrača na terenu, a ne između mene i Rafe. Ovo je očito veliki derbi, uvijek je i bio, ali s obzirom na trenutno stanje na tablici ovaj današnji je još malo posebniji. Na nama je da spremimo igrače na najbolji mogući način, kako fizički tako i psihički".

Prvu priliku na utakmici vidjeli smo u trećoj minuti, nakon što je Chancel Mbemba panično očistio loptu van granica igrališta gosti su izveli aut, lopta je došla do Jermaina Defoea koji puca prema golu, ali nedovoljno precizno. Domaći su se probudili u osmoj minuti kada su nakon loše izvedenog udarca iz kuta od strane gostiju izveli munjeviti protunapad, loptu je preko cijelog terena povukao Andros Townsend i idealno poslužio svog kolegu iz vrška napada, Aleksandra Mitrovića koji je na žalost domaćih navijača uspio zapucati lijepu priliku.

Bio je Newcastle bolji protivnik u prvom poluvremenu imao više od igre i prilika, a posebno se tu isticao Townsend, ali kako to već biva u nogometu i ne samo u nogometu, lošiji takmac na terenu došao je do vodstva. Za vodstvo je zaslužan Defoe i to u 44. minuti. Fabio Borini je uputio jedan udarac prema vratima domaćih, vratar Rob Elliot brani njegov udarac, ali lopta dolazi do Defoea koji iz voleja postiže svoj 12. pogodak u prvenstvu. Kakav šok za Beniteza i njegove igrače.

Newcastle je bolje otvorio drugo poluvrijeme, prvu priliku imali su u 48. minuti. Townsend je ubacio iz kuta, Ayoze Perez pucao, ali njegov udarac Yann M'Vila čisti s gol linije. U nastavku susreta gledali smo usporeni nogomet, istina s nekoliko prilika s obje strane, ali vratari su bili na visini zadatka. Sve je mirisalo na veliku pobjedu Sunderlanda, sve do 83. minute. Georginio Wijnaldum je ubacio jednu loptu, u šesnaestercu je najviši bio Mitrović i glavom pospremio loptu u mrežu.

Southampton - Liverpool

Nakon uspješnog nastupa u Europskoj ligi i prolaska u četvrtfinale momčad Liverpoola okreće se domaćim zadacima. Ispred Redsa je susret sa susjedima na tablici, Southamptonom. Igrači Jurgena Kloppa su u dobroj formi i prezentiraju sve bolje i bolje igre, posebno ofenzivni dio momčadi i s obzirom na to s pravom se nadamo velikoj predstavi na St. Maryju.

"Problem sa samopouzdanjem je što je ono poput cvijeta, ako si neoprezan i staneš na cvijet on nestane u sekundi, tako i samopouzdanje. Međutim kod nas se ne radi samo o samopouzdanju, radi se i o sve većoj i većoj vjeri u naš sustav i način igre, i zbog toga naši posljednji nastupi izgledaju relativno dobro. Navijači danas mogu očekivati jednu jako dobru utakmicu. Sunderland je dobra momčad i ako želimo pobijediti moramo biti na visokoj razini, moramo odigrati jako dobro", izjavio je prije početka susreta Klopp.

Njegov kolega s druge strane, Ronald Koeman nada se nastavku niza uspješnih rezultata i vjeruje da može u svojoj prvoj sezoni nadmašiti prošlogodišnji uspjeh u Premiershipu, sedmo mjesto, a o susretu s Liverpoolom kaže: "Očekujem tešku utakmicu. Liverpool ima jaku momčad, puno opcija u igri, a iza sebe imaju dva dobra i velika rezultata protiv Manchester Uniteda u Europskoj ligi. U prošlom kolu imali smo utakmicu protiv Stokea koja je okarakterizirana kao jedna od onih koje moraš pobijediti, ova protiv Liverpoola nosi isti epitet".

Prva prilika na susretu pripala je gostima i to već u trećoj minuti. Izborili su gostujući igrači udarac iz kuta, nakon ubačaja nizozemski branič Virgil van Dijk glavom je očistio lotu na noge Philippeu Coutinhou koji s nekih 25 metara puca visoko preko gola. U devetoj minuti gosti su tražili kazneni udarac. Shane Long je po lijevoj strani ušao u kazneni prostor, Dejan Lovren ga je pratio i u jednom trenutku naslonio ruku na leđa Longa koji nakon toga pada u šesnaestercu. Kontakt je postojao, ali slažemo se sa sucem, ne dovoljan za najstrožu kaznu.

U 11. minuti vidjeli smo lijepi prolaz i ubačaj Dušana Tadića, ali ambiciozni volej Graziana Pellea odlazi preko grede. Gosti su u 17. minuti došli do vodstva zahvaljujući ingenioznosti svog, u posljednje vrijeme najboljeg igrača, Coutinhoa. Izgubili su domaći loptu na sredini igrališta, ona dolazi do Brazilca koji ju je povukao po lijevoj strani, nakon varke ušao prema sredini i sa velike udaljenosti neobranjivo pogodio donji desni kut domaćeg gola.

Nismo dugo čekali na povećanje vodstva, igrala se 21. minuta kada je Divock Origi povukao jedan kontranapad po lijevoj strani, na rubu šesnaesterca odigrao je loptu za Daniela Sturridgea koji je iz kosa s desne strane lijepom varkom iz igre izbacio dva braniča Southamptona i pogodio suprotni kut. U 26. minuti vratar domaćih, Forster spasio je svoju momčad od katastrofe u prvom poluvremenu kada je obranio zicer Joea Allena s desetak metara. Šest minuta kasnije uspio je Allen pogoditi mrežu, ali mu je pogodak s pravom poništen jer je Origi bio u nedozvoljenoj poziciji i ometao golmana.

Na početku drugog dijela Klopp očito nije bio zadovoljan nastupom Lovrena i odlučio ga je ostaviti u svlačionici, a na njegovom mjestu zaigrao je Martin Škrtel Koliko je to bila pametna odluka za stratega Liverpoola najbolje se vidjelo u 48. minuti kada je Škrtel skrivio kazneni udarac neopreznim povlačenjem za dres protivničkog napadača. Imao je Škrtel sreće jer zbog njegove neopreznosti momčad nije kažnjena, Simon Mignolet brani udarac Sadia Manea s bijele točke.

U 61. minuti lijepa prilika za domaće, Van Dijk je u skoku nadvisio Škrtela i glavom loptu spustio prema drugoj stativi, nažalost po domaće navijače Mane je ostao kratak i lopta je otišla u gol aut. Ono što Maneu nije pošlo za nogom u 61. je u 64. minuti, izgubili su igrači Liverpoola loptu na 30 metara od gola, ona je došla do Manea koji se sjurio u kazneni prostor i s lijeve strane nogom pogodio za smanjenje vodstva. Nismo sigurni da uz Lovrena nije u svlačionici ostalo i još nekoliko igrača Liverpoola. Domaći su puno bolja momčad u drugom poluvremenu.

U 82. minuti domaći su uspjeli anulirati prednost gostiju. Nakon jedne dugačke lopte iz posljednje linije domaćih Graziano Pelle je nadvisio jednog stopera Redsa, Škrtela, a drugoga, Mamadoua Sakhoa je izbacio lažnjakom i s ruba kaznenog prostora nogom neobranjivo pogodio za izjednačenje. Četiri minute kasnije potpuni preokret. Škrtel je na dvadesetak metara od gola izgubio još jedan zračni dvoboj sa Pelleom koji idealno poslužuje Manea, a ovaj smireno gađa suprotni kut Mignoletovog gola i dovodi svoju momčad u vodstvo.

Nakon prvog poluvremena sve je ukazivalo na mirno i lijepo nedjeljno popodne za goste iz Liverpoola, ali na kraju zbog igračkog preporoda domaće momčadi i zbog katastrofalnih reakcija posljednje linije Redsi odlaze kući bez ičega. Ako je Lovren odigrao loše prvo poluvrijeme, kako bi okarakterizirali igru Martina Škrtela u drugom dijelu?