Bournemouth
Bournemouth 1:3 Manchester United
Manchester United

Marjan Kreševac • nedjelja, 14.08.2016.

Manchester United u novu je sezonu krenuo gostujućom utakmicom protiv Bournemoutha. Crveni vragovi su u lijepoj predstavi i to posebno u drugom poluvremenu na Dean Courtu upisali pobjedu od 3:1 i istaknuli ozbiljnu kandidaturu za najveće dosege u novoj sezoni.

Jose Mourinho vratio se u velikom stilu u engleski nogomet, barem ispred mikrofona, a kakav će povratak biti na travnjak to ćemo svi zajedno tek vidjeti. Prije susreta bio je pun optimizma i vjere u sposobnost svoje momčadi: "Osjećamo da smo kandidati za osvajanje naslova prvaka. Mnogi drugi misle na isti način, ali boje se to javno izreći. Oni preferiraju defenzivnu igru riječi".

"Mislim da Manchester United ima potpuno pravo reći da želi osvojiti naslov prvaka. Na kraju sezone ako ne budemo prvaci zato što je netko bio bolji od nas to je u redu, to je nogomet".

Njegov kolega s druge strane Eddie Howe bio je puno suzdržaniji u najavama: "Očekujem da će ova sezona za nas osobno biti puno teža. Mislim da se razina kvalitete u ligi znatno povećala ako pogledate velika trenerska i igračka imena koja su pristigla i količinu novca koja se potrošila. Mi smo se poboljšali, ali istovremeno to su napravili i svi ostali i samim time izazov će biti veći".

Osim Pogbe u sastavu Manchestera sigurno neće biti ni kažnjenog Chrisa Smallinga dok Howe za ovaj susret nije mogao računati na ozlijeđenog Juniora Stanislasa.

Nismo u prvom poluvremenu gledali nikakvu spektakularnu utakmicu, puno trke po terenu, a malo koristi i za jednu i za drugu momčad. Prvu priliku vrijednu spomena vidjeli smo u 27. minuti kada je na dodavanje Juana Mate pokušao Wayne Rooney udarcem sa sredine kaznenog prostora, ali Artur Boruc je bio na mjestu i zaustavio njegov udarac.

Obrana domaćih djelovala je dosta kompaktno i čvrsto stajala na terenu što gostima nije davalo previše prilika pred vratima, a onda je ta ista dobra obrana katastrofalno pogriješila u 40. minuti susreta. Jednu očajnu povratnu loptu prema Borucu presjekao je Mata čiji prvi udarac vratar domaćih uspijeva zaustaviti, ali nakon odbijanca Mata iz drugog pokušaja posprema loptu u praznu mrežu.

Očito je Mourinho pronašao prave riječi u svlačionici jer u drugom dijelu na terenu je bio jedan sasvim drugi, puno ubitačniji Manchester United. Do povećanja vodstva gosti su stigli u 59. minuti. Iz voleja je pokušao Anthony Martial, promašio je loptu i njegov udarac od poda se odbija na glavu Rooneyja koji zabija za 2:0.

U 63. minuti vidjeli smo lijepi pokušaj Zlatana Ibrahimovića iz slobodnog udarca, ali Boruc je još jednom na visini zadatka i lijepom paradom brani njegov pokušaj. Ono što Šveđaninu nije uspjelo iz slobodnjaka pošlo mu je za nogom samo minutu kasnije iz igre. Martial je pronašao Ibrahimovića izvan kaznenog prostora, ovaj sjajno puca i pogađa donji lijevi kut za povećanje vodstva na 3:0.

Namjestili su igrači obje momčadi svoje nišanske sprave u drugom poluvremenu, domaći su uspjeli smanjiti rezultat u 69. minuti zahvaljujući Adamu Smithu koji je na pravom mjestu dočekao dodavanje Lewisa Grabbana i pogodio gornji desni kut gola gostiju.

Do kraja susreta rezultat na semaforu se nije mijenjao. Odigrali su gosti iz Manchestera puno bolje drugo poluvrijeme i s dva pogotka riješili problem zvan tri boda. Nije Manchester odigrao ništa maestralno, ali u odnosu na ono što smo gledali prošle sezone ovo je drastičan napredak.

Je li ovo stvarno naznaka boljih vremena za navijače Crvenih vragova vidjet ćemo u sljedećem kolu kada na Old Trafford dolazi Southampton, a domaćima preostaje težak zadatak da pokušaju popraviti loš dojam protiv West Hama u gostima.