Arsenal
Arsenal 3:4 Liverpool
Liverpool

Marjan Kreševac • nedjelja, 14.08.2016.

Arsenal je na svom Emiratesu u derbiju prvog kola Premiershipa ugostio igrače Liverpoola. S velikim problemima u igračkom kadru momčad Arsena Wengera nakon 90 minuta upisala je poraz 3:4. Poveli su domaći, a onda se našli u minusu od tri pogotka. Lovili su rezultat, ali nisu uspjeli. Liverpool je u jednoj ludoj utakmici uzeo puni plijen.

Arsenalovi navijači i prije službenog početka već prigovaraju treneru Arsenu Wengeru na nedovoljnom broju pojačanja i iskazuju svoju skepsu prema šampionskim ambicijama u ovoj sezoni. Dodatni razlog za brigu prije ogleda s Liverpoolom nalaze u činjenici što su sva tri glavna centralna braniča na listi ozlijeđenih.

S obzirom na tu činjenicu glavna obrambena zadaća pala je na leđa dvojice mlađahnih igrača, Caluma Chambersa i Roba Holdinga. Tu nije kraj problemima za Wengera jer na listi ozlijeđenih nalaze se i Danny Welbeck dok finalisti Europskog prvenstva Laurent Koscielny i Olivier Giroud nisu u potpunosti fizički spremni.

Wenger je svjestan nezadovoljstva navijača: "Mislim da je danas teže nego ikada uvjeriti ljude da je moguće kupiti dobre igrače za razumnu svotu novaca. U većini slučajeva teza da dobri igrači koštaju puno novaca je točna, ali još uvijek može se pronaći kvaliteta za razumnu cijenu. Premiership nije financijsko već nogometno natjecanje".

Njegov kolega s druge strane Jürgen Klopp nije previše razmišljao o financijama i složio je napadački strašno potentnu momčad koja ove sezone stremi ka najvišim ciljevima. "Konzistentnost je jedini put do uspjeha. Veliki skokovi u izvedbama od lošeg do dobrog jednostavno nisu poželjni".

"Ono na čemu smo radili na pripremama je pokušati biti što manje ovisni o igri protivničke momčadi. Ako se protivnik zatvori i razmišlja isključivo o obrani mi to ne možemo promijeniti, reći im dajte ovo je dosadno, treba nam malo više prostora za igru. Mi jednostavno moramo imati rješenja za svaku varijantu protivnika".

Početak susreta ničime nije opravdao epitet derbija. Gledali smo mlaku i neaktivnu igru s obje strane iako je sa svake strane upućen jedan udarac u okvir gola. Prvi pokušaj pripao je domaćinima kada je Alexis Sánchez u kaznenom prostoru pronašao Aarona Ramseyja koji puca po sredini gola i Simon Mignolet brani bez većih problema.

Domaći su zaprijetili u 13. minuti preko Nathaniela Clynea koji je gađao donji desni kut, ali Petr Čech se poveo za primjerom svog kolege s druge strane i zaustavio njegov pokušaj.

U 30. minuti vidjeli smo veliku glupost Alberta Morena koji je divljim startom u kaznenom prostoru pokosio Theoa Walcotta i ni krivim ni dužnim domaćinima poklonio jedanaesterac. Walcott se nije držao nepisanog pravila da igrač na kojem je skrivljen prekršaj ne izvodi kazneni udarac, namjestio je loptu, pucao, ali Mignolet skida njegov pokušaj.

Ono što im nije uspjelo iz penala nogometaši Arsenala postigli su iz igre, u 31. minuti Alex Iwobi pronašao je Walcotta u kaznenom prostoru , a on je ovaj puta puno precizniji i pogađa donji lijevi kut gola i dovodi svoju momčad u vodstvo.

Zaigrao je Liverpool nakon gola puno živahnije i pokušao što prije stići do izjednačenja, ali uspjelo mu je to tek u prvoj minuti sudačke nadoknade i to zahvaljujući prekrasnom slobodnjaku Philippea Coutinhoa inače najraspoloženijeg gostujućeg igrača na terenu.

Klopp je očigledno održao lijepi monolog u poluvremenu, ali monolog koji je donio rezultate. Nakon samo četiri minute nastavka Adam Lallana je udarcem po sredini gola u potpunosti preokrenuo rezultat i doveo goste u vodstvo 2:1.

Blitzkrieg Liverpoola u drugom poluvremenu nastavio se u 56. minuti kada je na ubačaj Nathaniela Clynea Coutinho postigao svoj drugi pogodak i u potpunosti usmjerio vodu na mlin Redsa.

U 63. minuti Sadio Mané dokazao je da vrijedi i najsitnijeg penija kojeg je Klopp potrošio za njegovo dovođenje na Anfield. Sjurio se Mané po desnoj strani kraj Arsenalovih igrača koji su izgledali smiješno spori, izvrtio braniče u kaznenom prostoru i pogodio malu mrežicu na lijevoj strani Čechovog gola.

Mirisalo je u tom trenutku na veliki potop Topnika, ali samo 66 sekundi nakon pogotka Manéa Alex Oxlade-Chamberlain pucao je prema golu gostiju, lopta se odbila od Dejana Lovrena i prevarila vratara gostiju za smanjenje rezultata na 2:4.

Nakon što je Liverpool poveo 4:1 neki od navijača Arsenala krenuli su svojim kućama, a u 75. minuti to su vjerojatno požalili. Izveo je Santiago Cazorla slobodan udarac s desne strane. U gužvi najbolje se snašao Calum Chambers i kratkim trzajem glave pospremio loptu u mrežu za 3:4.

Pokušao se do kraja susreta Arsenal vratiti iz mrtvih, ali nije išlo. Koliko god je pobjeda Liverpoola u potpunosti zaslužena nitko ne bi našao ni riječi prigovora da je Arsenal uspio doći do boda. Velika partija i luda utakmica toliko tipična za Premiership.