Zadru pripala drama u Višnjiku, sjajni Ivan Marinković predvodio do pobjede

Petar Jenjić • petak, 30.09.2016.

Košarkaši Zadra slavili su nakon velike drame protiv FMP-a rezultatom 78:76 i na najbolji mogući način otvorili novu sezonu u ABA ligi. Fenomenalan je bio Ivan Marinković koji je ubacio čak 32 poena. FMP je imao priliku za pobjedu, no Dragan Apić je promašio dva slobodna bacanja.

Dramatičan početak sezone u Zadru, gdje su domaćini slavili na krilima Ivana Marinkovića. No, ni sjajan učinak zadarskog košarkaša možda ne bi pomogao da je Dragan Apić pogodio slobodna bacanja šest sekundi prije kraja.

Pred košarkašima Zadra bio je prvi susret u novoj sezoni regionalne lige, a kao gosti su u Višnjik došli košarkaši beogradskog FMP-a. Zadrani su ostavili jako dobar dojam na Dogus turniru prošli tjedan, a trener Ante Matulović se nada kako bi to mogli prenijeti i na početak nove sezone: „Odradili smo jako dobro ovaj turnir i možemo reći da smo došli do prave natjecateljske forme, onakve kakvu smo željeli postići prije početka prvenstva. I ovih smo dana dobro trenirali i sada to trebamo pretočiti na teren i doći do prvih bodova.“

Zadar je šuterski prilično loše otvorio utakmicu, a kada su gosti počeli pogađati, počela je i rasti razlika. Serijom je 9:0 FMP pretkraj prve dionice otišao na najvećih 13 koševa prednosti (8:21). Odlične su role za goste odigrali Lazarević i Davidovac te su stvarali najviše problema momčadi Ante Matulovića.

Nakon trice Baraća i lijepo istrčane kontre Marinkovića, Zadar je prvih deset minuta zaključio na prihvatljivoj razlici.

Domaćini su zaigrali bolje, kako u obrani, tako i u napadu te se prednost gostiju vrlo brzo smanjila. Mazalin, a posebno Brzoja, su imali odličnu suradnju sa Marinkovićem u pick and roll akcijama. Zadar je mogao i do vodstva da je ušao koji otvoreni vanjski šut. Poluvrijeme su zaključili na četiri koša zaostatka, sjajnim alley-oopom Vladovića za Mazalina (31:35).

Fenomenalan je nastavak susreta odigrao Ivan Marinković. Domaći je košarkaš bio nepogrešiv u napadu i agresivan u obrani. Nastavljao je pogađati nakon pick and rolla, kao i nekoliko šuteva sa poludistance. Najzaslužniji je za Zadrov preokret, koji je zaključen početkom posljednje dionice. Jelenković je ukrao loptu neopreznom Čoviću i položio loptu u koš za prvo vodstvo Zadra na utakmici.

Kod gostiju se razigrao Bolden i povezao sedam poena za izjednačenje (69:69), četiri minute prije kraja. Na šest se Zadrovih koševa nadovezao FMP sa sedam te je minutu prije kraja imao poen prednosti. Jelenković je s dva pogođena slobodna bacanja donio prednost Zadru,a gosti su imali pet sekundi za posljednji napad. Krajina je napravio prekršaj na Apiću koji je promašio oba slobodna bacanja, Zadrani uhvatili skok, a Brzoja još jednim bacanjem potvrdio pobjedu Zadrana.

Ivan Marinković završio je utakmicu sa 32 poena (13/15 za dva, slobodna bacanja 6/8) uz osam skokova, dok je Boris Barać ubacio 19 koševa (šut iz igre 7/11, slobodna bacanja 4/8) i dodao osam skokova, a Lovro Mazalin 16 poena (šut iz igre 6/14, slobodna bacanja 3/4).

Kod FMP-a je Stefan Lazarević ubacio 15 koševa (7/12), a Dragan Apić 13 poena (6/11).