Branimir Korać • subota, 15.10.2016.

Kompletirano je prvo kolo Eurolige košarkaša. Od hrvatskih igrača u petak je nastupio Ante Tomić i bio među boljima u pobjedi Barcelone protiv Uniksa...

Fenerbahče - Brose Bamberg 67:66

Teže od očekivanja Fenerbahče je stigao do prve ovosezonske pobjede u Euroligi, ugostio je Brose iz Bamberga i slavio sa 67:66. Gosti su mogli doći do velike pobjede u završnici su oni imali posljednji napad i dovoljno vremena za realizaciju, ali nisu ga iskoristili.

Četvrtinu i pol trebao je domaćin da preuzme vodstvo i kontrolu nad rezultatom, a nakon Bogdanovićeve trice za plus sedam u zadnjoj dionici, činilo se da je slomio otpor gostiju. No Nijemci se nisu predavali, polako su smanjivali zaostatak, a minutu i 20 sekundi prije kraja Darius Miller ubacio je sva tri slobodna bacanja za 66:65 vodstvo gostiju. Na drugoj strani uzvratio je Pero Antić, a u posljednjem napadu iz teške pozicije tricu je pokušao ubaciti Nicolo Melli, ali nije bio precizan.

"Vrlo loša utakmica s naše strane, ali pobjeda se računa. Ponekad je posebno lijepo pobijediti nakon ovako lošeg nastupa, no pogledat ćemo video i ispraviti pogreške za budućnost", priznao je Bogdanović.

Upravo on predvodio je Fenerbahče s 18 poena dok su po deset dodali Ekpe Udoh (sedam skokova), Pero Antić i Jan Vesely (šest skokova). Kod gostiju Miller je ubacio 17 poena, a Nikos Zisis 11. Nicolo Melli uhvatio je 12 skokova.

Baskonia - Anadolu Efes 85:84

Vrlo zanimljivo bilo je i u dvoboju između Baskonije i Anadolu Efesa koji je otišao na stranu Baska koji su slavili s 85:84. Pobjedu dojučerašnjoj Laboral Kutxi donio je Tornike Šengelia s linije slobodnih bacanja pet sekundi prije kraja.

Tijekom cijelog susreta momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, svaka je imala svojih dobrih razdoblja, ali izuzev startnih 10:2 i kasnije 83:76 za Baskoniju, nije bilo većih odvajanja. Upravo tih plus sedam u završnici Baskonia nije iskoristila da bi mirnije dovršila susret, Dunston i Thomas vratili su Efes u igru, ali na kraju šut Cottona nije ušao i momčad iz Vitorije slavi.

"Iako smo bili mekani u obrani u početku i napravili neke pogreške u napadu, mislim da smo odigrali vrlo dobru utakmicu. U nastavku je to bolje izgledalo, no moramo popraviti pogreške iz završnice. Imali smo sedam razlike i nismo znali 'ubiti' utakmicu", smatra Sito Alonso.

U njegovoj momčadi Andrea Bargnani ubacio je 26 poena, a Tornike Šengelia 16 poena uz devet skokova. Kod gostiju Derrick Brown bio je na 16 poena, po 13 su dodali Cedi Osman i Bryce Cotton, a Bryant Dunston ubacio je 11 poena.

Uniks Kazan - Barcelona 63:69

Uniks je propustio veliku priliku za pobjedu protiv Barcelone. Rusi su imali pobjedu nadomak ruke, vodili su u posljednjoj četvrtini i 14 razlike, ali završnicu su odigrali vrlo loše i Barcelona je došla do preokreta.

Presudila je serija Barcelone 13:0 u kojoj je Juan Carlos Navarro ubacio osam poena, gosti su tu poveli 64:60 i uspjeli su iskontrolirati utakmicu do kraja te doći do pobjede.

"Presudila su dva loša posjeda mene i Quina Coloma na kraju utakmice. Pokušao sam doći do obruča, ali pobjegla mi je lopta i onda ju je Tyrese (Rice) uzeo. Quino je pokušao iznuditi prekršaj i nije uspio. Vidio sam već dosta puta kako to s uspjehom radi, ovaj put nije prošlo. Mi smo ti koji smo vođe i trebamo bolje reagirati", iskreno je govorio Keith Langford.

Justin Doellman predvodio je Barcelonu s 23 poena i pet skokova, odličan je bio i Ante Tomić koji je za 27 minuta ubacio 13 poena (5/8 za dva) i uhvatio devet skokova dok je 13 poena dodao i Navarro. Kod Uniksa Langford je ubacio 14 poena uz pet asistencija, a Latavious Williams 12 poena uz 15 skokova. Marko Banić nije ulazio u igru.

Panathinaikos - Žalgiris 84:76

Panathinaikos je tek u posljednjoj četvrtini slomio otpor Žalgirisa i uzeo pobjedu. Litavci su se dobro držali većim dijelom susreta, imali čak i malu prednost uoči zadnje četvrtine, ali nisu izdržali pritisak.

Grci su serijom 10:3 u zadnjoj dionici preuzeli vodstvo, a zatim su u završnici tricom Calathesa otišli na 77:68 te mirno priveli utakmicu kraju.

"Bili smo nervozni jer nam je ovo prva utakmica. U zadnjih deset minuta riješili smo susret, uspjeli smo tu okrenujti tijek utakmice, probuditi se i igrati bolje. Imali smo dosta promjena u momčadi, a još nam nedostaje i Mike James što se osjeti. Nikos Pappas bio je čovjek odluke, on je pokrenuo i probudio suigrače", kaže Argyris Pedoulakis.

Pappas je na kraju bio na 19 poena, a po 13 su dodali Chris Singleton (sedam skokova) i Nick Calathes. Kod Žalgirisa Brock Motum ubacio je 19 poena uz pet skokova, a Paulius Jankunas 13 poena uz osam skokova.