Branimir Korać • srijeda, 25.01.2017.

Odigrano je prvih pet susreta 19. kola Eurolige, a najuvjerljiviji bili su Galatasaray i Crvena zvezda koji su nanijeli teške poraze Maccabiju i Baskoniji...

Uniks Kazan - Fenerbahče 81:86

Fenerbahče je stigao do važne gostujuće pobjede kod Uniksa kojeg je svladao s 86:81. Iako su Rusi ubacili 81 poen, obrana Fenerbahčea odradila je odličan posao prvenstveno na najopasnijem igraču Uniksa Keithu Langfordu. Langford je uštopan na 11 poena i to samo uz pet pokušaja iz igre.

Najvećim dijelom susreta Fenerbahče je imao prednost i kontrolu te je na kraju zasluženo slavio.

"Prvu utakmicu u Istanbulu smo izgubili i jako dobro smo znali koliko je Uniks kvalitetna momčad. Imali smo utakmicu od početka do kraja pod kontrolom, izuzev nekoliko minuta u drugoj četvrtini kada su se vratili. Tijekom susreta imali smo dosta uspona i padova, neki igrači igraju košarku, a neki se ponašaju kao da su prvi put loptu uzeli u ruke", govorio je Željko Obradović.

Fenerbahče su predvodili Luigi Datome s 18 poena i Bogdan Bogdanović sa 16 poena, sedam asistencija i pet skokova. Kod poraženih Marko Banić nije dobio minutažu, Artsiom Parahuski ubacio je 21 poen uz devet asistencija, a Orlando Johnson 16 poena.

Galatasaray - Maccabi 102:63

Pravu katastrofu doživio je Maccabi kojeg je u Istanbulu Galatasaray pregazio s čak 39 razlike. Rekordna je to pobjeda Galatasaraya u Euroligi, najviše ubačenih poena u susretu bez produžetaka i ujedno s 29 asistencija također klupski euroligaški rekord.

Maccabi je potpuno podbacio i razočarao te je stigao do trećeg uzastopnog poraza što ga je bacilo na pretposljednju poziciju na ljestvici.

"Naša obrana protiv pick and rolla bila je užasna. Ustvari u svakom pogledu izgledali smo vrlo loše, obrambeno i napadački. Ovo je sramotan poraz. Imamo novu utakmicu za dva dana i moramo ovo što prije zaboraviti", rekao je Andrew Goudelock koji je predvodio Izraelce s 22 poena dok je 12 dodao Sonny Weems.

U pobjedničkom sastavu Jon Diebler ubacio je 21 poen uz šest skokova, a Alex Tyus 16 poena.

Žalgiris - CSKA 79:74

Neočekivani poraz upisao je CSKA na gostovanju kod Žalgirisa. Čak 17 godina Litavci su čekali na europsku pobjedu protiv ovog protivnika, imali su 18 uzastopnih poraza, a onda su napokon došli do slavlja.

Presudilo je drugo poluvrijeme koje je u potpunosti pripalo Žalgirisu, tu je CSKA dosta pao, počeo griješiti i domaćin je došao do preokreta.

"Osjećam se užasno jer smo propustili veliku priliku. Puno toga smo im poklonili, napravili smo previše pogrešaka u ključnim trenucima i to nas je stajalo poraza", rekao je nakon susreta Cory Higgins.

U pobjedničkom sastavu raspoložen je bio Kevin Pangos koji je ubacio 21 poen (5/8 trica), Augusto Lima dodao je 12 poena i pet skokova, a Leo Westermann po deset poena i asistencija. Kod Moskovljana James Augustine ubacio je 15 poena uz sedam skokova, a po 11 poena dodali su Nando De Colo i Cory Higgins.

Panathinaikos - Barcelona 71:65

Najzvučniji dvoboj odigran je u Ateni gdje je Panathinaikos ugostio Barcelonu i svladao je u zanimljivom susretu sa 71:65. Barcelona je nastavila s lošim rezultatima na gostovanjima i stigla je do sedmog uzastopnog poraza.

Na početku posljednje dionice Barcelona je došla do samo poena zaostatka, ali domaćin je ubrzo vratio kontrolu nad rezultatom, odvojio se i mirno priveo dvoboj kraju.

"Teška i neizvjesna utakmica, baš kako smo i očekivali. Detalji su odlučivali, statistika pokazuje da smo u nekim segmentima imali znatnu prednost, ali imali smo na kraju 21 izgubljenu loptu. To je bio ključ poraza", smatra Georgios Bartzokas.

Ioannis Bourousis predvodio je pobjednika s 14 poena i 11 skokova, a KC Rivers dodao je 13 poena. Kod Barcelone Tyrese Rice upisao je 12 poena i pet asistencija, ali i osam izgubljenih lopti dok je Justin Doellman bio na 11 poena i šest skokova. Ante Tomić za 17 minuta ubacio je četiri poena (2/6) uz deset skokova.

Baskonia - Crvena zvezda 69:87

Crvena zvezda igra u sjajnoj formi. Nastavila je veliku seriju pobjeda, slavila šesti put zaredom i postavila novi klupski euroligaški rekord. Ovaj put odnijela je pobjedu s uvijek teškog gostovanja u Vitoriji gdje je slavila s visokih 87:69.

Presudilo je fantastično prvo poluvrijeme gostiju koji gotovo da nisu mogli promašiti. To razdoblje riješili su u svoju korist s čak 50:27 i Baskonia se nije mogla oporaviti.

"Imali smo jako loš ulazak u utakmicu, posebno u vraćanju u obranu nakon promašaja. Kada promašiš šut, moraš to zaboraviti i naporno raditi u obrani da bi se vratio u utakmicu", nezadovoljan je bio Sito Alonso.

Prvo ime kod gostiju bio je Marko Simonović s 23 poena i pet skokova, a pratio ga je Stefan Jović s 18 poena i 12 asistencija. U domaćem sastavu Shane Larkin ubacio je 16 poena, a Kim Tillie 12.