Velika pobjeda Zadra za ostanak u ABA ligi!

Petar Jenjić • nedjelja, 12.03.2017.

U posljednjem 26. kolu regionalne ABA lige, košarkaši Zadra svladali su na domaćem terenu ljubljansku Union Olimpiju rezultatom 81:78 i tako izborili ostanak u ovom natjecanju...

Dva hrvatsko-slovenska dvoboja igrana su u istom terminu. Zadru je trebala pobjeda protiv Union Olimpije da osigura ostanak, iako bi i u slučaju poraza i pobjede Cibone protiv Krke ostali u ligi. Ipak, Zadrani nisu previše razmišljali o utakmici u Novom Mestu, u vrlo zanimljivoj su susretu slavili protiv Olimpije rezultatom 81:78 i na najbolji mogući način zaključili sezonu u ovom natjecanju.

U izjednačenoj prvoj četvrtini nismo vidjeli prevelika odmicanja obiju momčadi koje su se izmjenjvale u vodstvu. Tek je u nekoliko navrata Zadar imao četiri poena viška što je bila i konačna razlika na kraju prve četvrtine (25:21) nakon slobodnih bacanja Ivana Ramljaka.

Odlično je domaćin otvorio drugu dionicu, dvije sjajne akcije je završio Boris Barać pa je klupa Olimpije bila prisiljena zvati minutu odmora. Igralo se u vrlo visokom intenzitetu u narednih nekoliko minuta gdje su obje momčadi promašile nekoliko otvorenih šuteva kojima bi došli do povećanja prednosti, odnosno vratile u egal. Ubačajem Baraća domaćin je došao do prve dvoznamenkaste prednosti u 16. minuti (34:24). Međutim, gosti na krilima Jeffersona se vraćaju u egal i na poluvremenu su imali samo minus tri (38:35).

Briljantni Jefferson je nastavio i u drugom poluvremenu s vrlo dobrom igrom. Zadar se jako mučio u napadu i teško je dolazio do poena. Spomenuti Amerikanac u redovima Olimpije donio je svojoj momčadi pet koševa prednosti (51:46) u 25. minuti. Imali su gosti i devet razlike u nekoliko navrata, Zadar je igrao vrlo slabo, oslanjajući se prije svega na vanjski šut koji je bio vrlo slab. Ipak, u samoj završnici treće četvrtine dolazi do izjednačenja (62:62) nakon čega Jefferson tricom vraća prednost gostima.

Susret je bio u egalu do same završnice. Tri minute prije kraja Zadar je imao poen prednosti (72:71). Čovjekom odluke se pokazao odlični Boris Barać koji je igrao s četiri osobne pogreške i ubacio sljedećih pet poena, donio šest poena prednosti hrvatskoj momčadi (77:71). Točku na "i" stavio je Jakov Vladović dalekometnom tricom za Zadrov ostanak u regionalnoj ligi i veliko slavlje u Višnjiku.

Zadar su do pobjede s 18 poena predvodili Ivan Ramljak (6/9 za dva, 0/4 za tricu, slobodna bacanja 6/8) uz 11 skokova i Boris Barać (6/9 za dva, 0/2 za tricu, slobodna bacanja 6/9), dok je Jakov Vladović dodao 16 koševa.

Olimpiju je predvodio Brandon Jefferson s 20 poena (4/6 za dva, 3/8 za tricu, slobodna bacanja 3/4).

• Obrisan korisnik12.03.2017. u 21:41
    Bravo Zadre! Odlični Vladović i Hercegovci Barać i Ramljak.
  • narada10812.03.2017. u 21:11
    bemti koja trilercina. Gosti naravno nisu dosli bez motiva u Kresin Dom, htjeli pomoc braci iz Dolenjskog. Opasno je Zadar visio. Prijetio je precesto viden scenarij dobrog pocetka i kasnijeg raspada sustava. Bas Vladovic je mogao postati tragicar sa tim izg. loptama i u manju ruku cudnim... [više na forumu]