Luka Medić • subota, 23.09.2017.

U večernjem terminu odigrana su četiri dvoboja francuske Ligue 1. Ivan Santini ponovno je postigao pogodak u pobijedi Caena, Lyon i Dijon podijelili su bodove u utakmici punoj preokreta, Bordeaux je slavio protiv Guingampa, a Troyes protiv Metza...

Ivan Santini stigao je do trećeg pogotka ove sezone u minimalnoj pobijedi Caena nad Amiensom. Domaći sastav nije ostavio prostora novom prvoligašu, cijelo vrijeme imao je inicijativu, a do pobjede je stigao pogotkom hrvatskog reprezentativca iz kaznenog udarca. Gosti, koji mogu biti zadovoljni ulaskom u premijernu prvoligašku sezonu, u ovoj utakmici nisu zabilježili nijednu ozbiljniju priliku kojom bi došli do zgoditka.

Domaći sastav od samog početka imao je inicijativu, kontrolirao je igru, ali nikako nije uspio doći do pogotka. Ipak pritisak se isplatio početkom drugog dijela nakon što je El Hajjam igrao rukom u kaznenom prostoru. Santini je postavio loptu na bijelu točku. Iako je vratar gostiju Gurtner pogodio stranu udarac je bio precizan pa je tako hrvatski reprezentativac drugi put za redom postigao pogodak u ligaškim natjecanjima iz jedanaesterca.

Do kraja susreta Caen je tražio drugi pogodak, no do njega nije došao. I tih 1:0 dovoljno je za nova tri boda koja ga podižu, barem privremeno na šesto mjesto prvenstvene tablice. Gosti su pak ostali u donjem dijelu tablice. U narednom kolu Santini i društvo putuju kod Rennesa, dok će Amiens dočekati Lille.

Ivan Santini (Penalty) GOAL HD - Caen 1-0... by taraskorytko1

Šest pogodaka, dva kaznena udarca i utakmica puna preokreta. Ljepoticu večeri u Lyonu odigrali su domaći Olimpique i Dijon. Lyon je pred svojim navijačima tražio oporavak nakon poraza od PSG-a dok je Dijon došao prekinuti mini seriju od dva uzastopna poraza. Na kraju se niti jedan sastav nije radovao, susret je završio bez pobjednika, 3:3.

Početak utakmice pripao je gostima, no prvi pogodak postigli su domaćini. Mendy je sjajnim soloprodorom ušao u kazneni i pucao, no njegov pokušaj zaustavila je vratnica. Na odbijenu loptu natrčao je Fekir koji ju je bez problema pospremio u praznu mrežu. Junak kod prvog pogotka Mendy četiri minute kasnije postao je tragičar. Upravo je on skrivio kazneni udarac kojeg je Sliti pretvorio u izjednačenje. Lopes je pogodio stranu, ali nije mogao obraniti.

S tim rezultatom se otišlo na odmor, a nakon uvodnog ispitivanja snaga uslijedilo je uraganskih 12 minuta u kojima je palo čak četiri pogotka. Prvo su gosti potpuno preokrenuli rezultat u svoju korist u 52. minuti nakon što Chafik točnim dodavanjem u kaznenom prostoru pronašao Xeka. Neshvatljiva reakcija domaće obrane, nitko nije čuvao portugalskog nogometaša u dresu Dijona.

Od 60. do 63. minute Lyon je postigao dva pogotka i tako vratio prednost na svoju stranu. Prvo je Aouar izjednačio nakon što se oslobodio svog čuvara i ubačaj Tetea pospremio u mrežu za izjednačenje. Svega tri minute kasnije novi jedanaesterac na utakmici, ovog puta na drugoj strani. Zanimljivo, ponovno je Mendy jedan od aktera. Ovog puta on je pao na pod nakon što ga je tamo poslao Know, a Gautier drugi put večeras pokazuje na bijelu točku. Kao i Dijon, Lyon realizirao kazneni udarac, ponovno je vratar, ovog puta Reynet pogodio stranu, ali kao i Sliti, Diaz je bio nepogrešiv pa je tako Lyon vratio prednost.

U 65. minuti postignut je i posljednji pogodak na utakmici, Sliti se ovog puta našao u ulozi asistenta. Ubacio je iz slobodnog udarca, a u skoku najbolje se snašao Yambere i tako postavio konačni rezultat.

Lyon nema problema s realizacijom, ali ima s obranom. Nakon što je kod PSG-a doslovno sam sebi zabio dva pogotka, u novoj utakmici protiv momčadi iz donjeg dijela tablice, koja se prošle sezone spasila u zadnjem kolu primio je tri pogotka i to pred svojim navijačima. Lyon je sada peti s 12 osvojenih bodova, dok je Dijon 17. s pet bodova.

Olympique Lyonnais 3-3 Dijon FCO - Le résumé du... by GSBN

Bordeaux je na svom terenu dočekao uvijek neugodni Guingamp, a domaći sastav slavio je s 3:1, i tako ostao jedina neporažena momčad u prvenstvu uz PSG. Guingamp je nastavio svoju toplo-hladnu igru, u sedmom susretu sakupio je četvrti poraz, od čega treći uzastopni na gostujućim terenima.

Susret je lako mogao otići i na drugu stranu zbog situacije iz treće minute. Gosti su na samom startu utakmice dobili priliku iz kaznenog udarca, ali Briand ga nije uspio realizirati. Nakon pola sata igre i Bordeaux je dobio priliku s bijele točke. Kao i Briand ni De Prelive nije bio koncentriran, ali odbijena lopta odbila se do Kamana koji ju je poslao u nebranjenu mrežu za vodstvo domaćih 1:0.

S tim rezultatom otišlo se na odmor, a odmah po povratku s pauze Guingamp je uspio izjednačiti. Thuram je ušao u kazneni prostor i ostavio za Salibura koji je pucao iz prve. Lerager je pokušao blokirati, ali nije uspio. U blok je ušao i Jovanović od kojeg se lopta odbila i promijenila smjer, prevarila Costila i završila u mreži za izjednačenje.

Domaći sastav tada je krenuo po novo vodstvo, a do njega je stigao 15-ak minuta prije kraja susreta. Malcom je točnim dodavanjem u kaznenom prostoru pronašao Mendyja koji je udarcem iz prve svladao Johnssona za vodstvo 2:1.

Na samom kraju susreta, u sudačkoj nadoknadi Bordeaux je iz akcije u tri poteza stigao do potvrde nove pobjede. Na sredini terena akciju je započeo Malcom, dodao je za Sankharea koji šalje dogu loptu prema Cafuu. Brazilski nogometaš iskoristio je nepostavljenu obranu i poentirao za konačnih 3:1.

Bordeaux se tako s novom pobjedom popeo na treće mjesto, a u narednom kolu gostuje kod PSG-a. Guingamp je ostao na sredini tablice, s deset bodova drži deseto mjesto. U sljedećem kolu Guingamp dočekuje Toulousea.

Nakon što je u prošlom kolu iznenadio Angers i nanio mu prvi poraz ove sezone, Metz se ponovno vratio na put poraza. U sedmoj prvenstvenoj utakmici upisao je šesti poraz. Još je uvijek rana faza sezone i konkurenti nisu daleko, ali vrijeme je da se Metz probudi ako misli zadržati prvoligaški status. U sedmom kolu Metz je pred svojim navijačima igrao protiv Troyesa, momčadi koja pobjedu nije okusila još od 11. kolovoza. Troyes je, za tada prvu pobjedu u sezoni, šokirao Nicu, a sada je kod Metza stigao i do druge. Tako je Troyes obje svoje pobjede u ovoj sezoni upisao u gostima.

Osim što je ugostio momčad s jednom od najgorih formi u ligi trenutno Metz je zadnjih 20 minuta igrao s igračem više kada je pocrvenio Deplagne. Ni to nije pomoglo domaćinima koji su cijelo vrijeme bili bolji i tražili pogodak, a na samom kraju utakmice, u 90. minuti ga je primio. Lavovski posao odradio je Pele. Iako se ne radi, po mnogima, najboljem nogometašu svih vremena, Pele je oduzeo loptu praktički kod korner zastave u svom dijelu terena te je u svom pohodu do suparničkog terena nanizao četiri domaća igrača te je uposlio Grandsira, koji je se nije prepao istrčalog Didillona i s Balliem na leđima poentirao za veliku pobjedu gostiju. Pogodak vrijedan sva tri boda kojeg Troyes nosi kući.

Troyes je s ovom pobjedom skočio na 12. mjesto s osam osvojenih bodova. Metz je ostao posljednji sa samo tri boda iz sedam utakmica. U narednom kolu Troyes čeka Saint Etienne, dok Metz ide kod Nantesa.