Luka Medić • nedjelja, 19.11.2017.

U posljednja dva nedjeljna susreta 12. kola Primere zabilježen je jedan remi i jedna pobjeda gostiju. Levante je s 2:0 slavio protiv Las Palmasa, dok su Athletic Bilbao i Villarreal podijelili bodove odigravši 1:1...

Las Palmas je nakon 12 utakmica pao na posljednje mjesto na tablici. Momčad s Kanara, za koju nastupa i hrvatski nogometaš Alen Halilović upisala je osmi uzastopni poraz u Primeri. U ovom trenutku, u ligama petice, jedini s gorom formom je Benevento koji je u 13 nastupa upisao isto toliko poraza. Las Palmas je u ovom kolu ugostio Levante, a gosti se put Valencije vraćaju s punim plijenom. Hrvatski nogometaš Alen Halilović još je uvijek izvan pogona zbog ozljede.

U prvom dijelu mreže su mirovale, ali uzbuđenja nije nedostajalo. Prvu priliku stvorili su gosti u 15. minuti, ali pokušaj Unala obranio je vratar domaćih Raul. U 25. minuti domaćini su zatresi mrežu, ali pogodak koji je postigao Calleri poništen je radi zaleđa. I u ostatku prvog dijela obje momčadi su stvarale prilike, ali promjene rezultat nije bilo, ponajprije radi odlično raspoloženih vratara koji su očuvali svoje mreže čistima.

U nastavku susreta Levante je ponovno bolje krenuo, no Raul je i dalje bio nesavladiv. Domaćini su najbolju priliku imali u 66. minuti kada je nakon jedne akcije s desetak metara pucao Vitolo. Napadač domaćih gađao je suprotni kut, ali vratar gostiju Oier obranio je tak pokušaj. U nastavku akcije nitko od domaćih nije uspio stići na odbijenu loptu, pa je obrana Levantea očistila prijetnju iz svog kaznenog prostora.

Gosti su do pobjede stigli u posljednjih 20 minuta igre. Prvo je u 70. Doukoure bio najviši u skoku i u mrežu je poslao loptu koju je u kazneni udarac ubacio Tono. Sedam minuta kasnije susret je riješen, Unal je oduzeo jednu loptu na sredini terena i krenuo ka vratima Las Palmasa. U kaznenom prostoru pronašao je Jasona koji je preciznim udarcem svladao domaćeg čuvara mreže i potvrdio pobjedu gostiju.

Nakon 12 kola Levante je 12. s 15 osvojenih bodova, a Las Palmas je posljednji sa samo šest bodova na svom kontu. U narednom kolu Las Palmas dočekuje Real Sociedad, dok će Levante dočekati četvrtoplasirani Atletico iz Madrida.

I drugi susret, odigran u Bilbau, bio je uzbudljiv. Athletic je dočekao Villarreala, a susret je na koncu završen bez pobjednika, 1:1.

Početak utakmice pripao je domaćinima, koji su u prvih desetak minuta stvorili nekoliko opasnih prilika. Najizglednija za pogodak bila je ona Aduriza koji se okušao udarcem nakon što se u kaznenom prostoru izborio za loptu. Gađao je suprotni kut, ali udarac je bio neprecizan.

Nekoliko minuta kasnije gosti su dobili priliku iz kaznenog udarca nakon što je Iturraspe u svom kaznenom prostoru srušio Costu. Sudac Jimenez je pokazao na bijelu točku, a neprecizan izvođač bio je Trigueros. Vratar domaćih Arrizabalaga pročitao je njegovu namjeru i odabrao je donji desni kut svojih vrata.

No, izgleda kako su suci oštetili Villarreala jer je lopta prošla ispod vratara domaćih, koji ju je naknadno uspio zaustaviti, ali tek nakon što je ona prešla crtu. Bilo kako bilo, Jimenez nije pokazao na centar, pa je tako susret nastavljen.

Osam minuta kasnije Trigueros je ispravio učinjenu grešku kada je fenomenalnim udarcem, nakon dodavanja Maria Gaspara, probio Arrizabalagu s vrha kaznenog prostora i doveo svoju momčad u vodstvo. Do kraja poluvremena Villarreal je mogao doći do novog pogotka, ali efektivni pokušaj Bacce obranio je Arrizabalaga. Tako se na odmor otišlo s minimalnom prednošću Villarreala.

U drugom poluvremenu na terenu je postojala samo jedna momčad-Athletic Bilbao. Domaćini su tražili povratak u igru i poravnanje rezultata, a za to su imali nekoliko prilika. Odmah po početku nastavaka Aduriz je uzdrmao gredu, a u dobroj prilici bio je i Nunez koji je nakon kornera glavom poslao loptu pored vrata.

Upornost domaćih isplatila se u 76. minuti. Balenziaga je uputio jedan centaršut u kazneni prostor, na drugoj stativi najviše skače Aduriz koji je tako konačno uspio postići pogodak nakon nekoliko prilika i donijeti svojoj momčadi izjednačenje. U sudačkoj nadoknadi Villarreal je pokušao vratiti prednost, ali pokušaj Cherysheva završio je pored vrata.

Tako su Athletic i Villarreal podijelili bodove u utakmici prepunoj prilika na obje strane. S novim bodom Athletic je nastavio lošu sezonu, trenutno s 12 bodova drži tek 15. mjesto. Villarreal je puno uspješniji, do sada je sakupio 21 bod i nalazi se na šestom mjestu. U idućem kolu Villarreala čeka derbi protiv Seville, dok će Athletic u goste kod Deportiva.