Luka Medić • ponedjeljak, 27.11.2017.

U 14. kolu Ligue 1 odigran je veliki derbi, a PSG je slavio kod Monaca s 2:1. Lyon je s visokih 5:0 bio bolji od Nice, dok je jedinu domaću pobjedu dana ostvario Marseille koji je s minimalnih 1:0 pobijedio Guingamp...

PSG nastavlja put ka novom naslovu Francuske. U izravnom dvoboju sa prvim pratiteljom na prvenstvenoj tablici, Monacom, PSG je dokazao da je u ovom trenutku najbolja momčad Ligue 1. Upravo je protiv izravnih konkurenata PSG demonstrirao moć, parižani ne samo da su pobijedili Monaca, nego su ga i nadigrali. Domaćini su se probudili tek nakon drugog primljenog pogotka, no onda je već bilo kasno, i na koncu su upisali treći poraz ove sezone. Hrvatski nogometaš u dresu Monaca Danijel Subašić odigrao je cijeli susret, a možda je i najzaslužniji zašto PSG nije slavio s većom gol razlikom.

Već u prvih deset minuta PSG je demonstrirao snagu i pokazao kako u gostima kod kneževskog kluba misli ozbiljno. U tom periodu ozbiljnije su zaprijetili bivši igrač Monaca Kylian Mbappe i Julian Draxler, ali udarci najskupljeg tinejdžera u povijesti kao i njemačkog reprezentativca, završili su pored vrata. I onda iz trećeg pokušaja, u 20. minuti, PSG je poveo. Draxler je u kaznenom prostoru primio loptu, lijepo se ogradio i prceiznim dodavanjem pronašao usamljenog Cavanija. Urugvajac je s četiri metra prebacio Subašića i doveo PSG u vodstvo.

I nakon postignutog pogotka PSG je diktirao tempo igre, no promjene rezultat nije bilo. Ponajviše zahvaljujući Subašiću koji je malo prije odlaska na odmor obranio novi pokušaj raspoloženog Draxlera. Od domaćih vrijedi izdvojiti pokušaj Falcaa, ali udarac kolumbijskog reprezentativca iz slobodnog udarca završio je preko vrata.

I u nastavku drugog dijela PSG je bio bolji. Odmah nakon povratka na teren i nastavka susreta gosti su imali dvije velike prilike, prvu Neymar čiji je pokušaj zaustavila vratnica, dok je Subašić obranio pokušaj Mbappea. I onda u 52. minuti gostima se isplatio pritisak. U kaznenom prostoru domaćih Toure je srušio Neymara, a sudac Letexier pokazao je na bijelu točku. Najskuplji igrač svijeta izveo je kazneni udarac, lopta lijevo, Suba desno i PSG je poveo 2:0.

Kylian Mbappe imao je dosta volje i želje u namjeri da postigne pogodak bivšem klubu, ali nedostajalo mu je malo preciznosti. Nakon povećanja prednosti upravo je Mbappe bio najraspoloženiji od gostiju, no njegovi pokušaji nisu bili prijetnja za hrvatsku jedinicu. Do kraja susreta Monaco je uspio smanjiti rezultat, a počasni pogodak desetak minuta prije kraja susreta postigao je Mouthino. Lopta je na putu do gola pogodila Mbappea, promijenila je smjer, prevarila Areolu i završila u mreži. No, više od toga Monaco nije mogao pa su tako gosti slavili s 2:1.

Nakon 12 kola PSG s 12 pobjeda i dva remija drži prvo mjesto s 38 osvojenih bodova. Ovaj poraz bacio je Monaco na treće mjesto i sada prvaci imaju devet bodova manje od vodeće momčadi. U narednom kolu PSG dočekuje Troyes, Monaco će gostovati kod Nantesa.

A poraz Monaca iskoristio je Lyon koji je visokim slavljem protiv Nice stigao na drugo mjesto prvenstvene tablice. Nakon gostovanja kod Saint Etiennea, Lyon se na još jednom prvenstvenom gostovanju pokazao kao nemilosrdan gost, kod Nice je slavio s visokih 5:0. Prošle sezone Nice se do samog kraja borila za naslov prvaka i izravan plasman u Ligu prvaka, a ove godine, kako sada stvari stoje, čeka je borba za opstanak.

Lyon je pitanje pobjednika riješio u prvih 27 minuta kada je postigao tri pogotka, a do kraja poluvremena stigao je zabiti još jedan. Već u petoj minuti gosti su stigli do prednosti. U jednoj akciji Cornet je primio loptu i dugo ju je vukao prema kaznenom prostoru. Na drugoj strani otvorio mu se Depay, Bjelokošćanin je preciznom loptom pronašao Nizozemca koji je u padu, s desetak metara, udarcem iz prve svladao Beniteza i doveo svoju momčad u vodstvo. U 20. minuti 2:0, a strijelac je bio Cornet nakon što je primio loptu na vrhu kaznenog prostora precizno poentirao pored istrčalog Beniteza.

Sedam minuta kasnije bilo je 3:0. Aouar je poslao loptu s centra za Diaza, a napadač iz Dominikanske Republike iskoristio je razrijeđenu domaću obranu, pretrčao je svog čuvara i s vrha kaznenog prostora pogađa suprotnu stranu. Benitez je ponovno bio nemoćan, a Nice je u prvih pola sata doživjela pravu katastrofu. No, tu nije kraj. Do kraja prvog dijela po drugi puta se u strijelce upisao Depay.

U drugom dijelu Lyon je malo posustao, no stigao je postići još jedan pogodak. Strijelac za konačnih 5:0 bio je Maolida desetak minuta prije kraja susreta. Dodajmo kako je Nice susret završila s igračem manje jer je crveni karton dobio Marlon.

Lyon je tako na račun gol razlike pretekao Monaco i sada se s 29 bodova nalazi na drugom mjestu, devet manje od lidera PSG-a. Nice je na 18. mjestu s 14 osvojenih bodova. U idućem kolu Lyon dočekuje Lille, Nice gostuje kod Toulousea.

Dodajmo kako je do pobjede stigla još jedna momčad iz gornjeg dijela tablice, Marseille koji je pred svojim navijačima slavio protiv Guingampa. Strijelac jedinog pogotka bio je Thauvin nakon pola sata igre. S nova tri boda Marseille je iskoristio poraz Nantesa i skočio je na četvrto mjesto s 28 osvojenih bodova. Guingamp je 15. s isto toliko bodova. Za tjedan dana Marseille gostuje kod Metza, Guingamp dočekuje Montpellier.