Euro 2018., skupina A, 3. kolo, 16.01.2018, 20:30 h
Hrvatska 31:35 Švedska
Švedska

Neugodan poraz Hrvatske, Švedska odnosi maksimalan broj bodova u drugi krug

Branimir Korać • utorak, 16.01.2018.

U posljednjem susretu skupine A Hrvatska je igrala protiv Švedske i upisala neugodan poraz. Švedska tako u Zagreb nosi četiri boda, Hrvatska dva, a Srbija prolazi dalje dok Island ispada...

Loša obrana, loš dan vratara i Hrvatska bilježi prvi poraz. Odličan posao odradila je Švedska koja je pregazila Hrvatsku s 35:31.

Prvo poluvrijeme nije izgledalo dobro za Hrvatsku. Susret se odvijao upravo onako kako nismo očekivali, nedostajalo je agresivnosti, a Švedska je igrala brzo i konkretno te zasluženo vodila.

Prvi pet-šest minuta igralo se praktički gol za gol, a onda je uslijedila realizatorska kriza kod Hrvatske. Gotovo osam minuta Hrvatska nije mogla do pogotka, Švedska je tu napravila seriju čak 6:0 uz četiri gola Niclasa Ekberga i odvela utakmicu u vode koje joj odgovaraju.

Vrlo brzo stigla je do visokih 9:4, sredinom prvog dijela s tri uzastopna gola Hrvatska je smanjila na 10:8, ali nije uspjela zadržati višu razinu igre u obrani te su Šveđani odgovorili istom mjerom.

U završnici prvog dijela nakon izgubljene lopte Cindrića, u kontru se sjurio Zachrisson i povisio na najviših 17:11 da bi na minus pet na odmoru spustio lijepim golom Karačić. Definitivno najlošije poluvrijeme Hrvatske u dosadašnjem dijelu Europskog prvenstva, prvenstveno obrana nije funkcionirala, Šveđani su lakoćom dolazili do pogodaka i to se Hrvatskoj osvetilo.

U istom ritmu nastavilo se i u drugom poluvremenu. Hrvatska je sve više tonula, nije imala apsolutno nikakvo rješenje za brzog i kvalitetnog protivnika, vratari nisu postojali, obrana je konstantno kasnila i Šveđani su kao na treningu punili mrežu.

Niti deset minuta nije se igralo u drugom dijelu, a Švedska je već imala devet golova prednosti. Perspektiva Hrvatske nije bila dobra i sve manje se razmišljalo o pobjedi, a sve više o što je većem mogućem smanjenju zaostatka kako bi se u slučaju nekih krugova imalo nekakve šanse.

U završnim minutama Švedska se malo opustila i Hrvatska je uspjela smanjiti na 34:31, a konačnih 35:31 postavio je Albin Lagergren u posljednjim sekundama.

Sve u svemu loš nastup Hrvatske koja je prvi put naišla na bržeg i kvalitetnijeg protivnika i nije znala kako ostati u igri za pobjedu. Švedska je očajno krenula u Prvenstvo, užasnim prvim poluvremenom protiv Islanda, ali nosi maksimalan broj bodova u Zagreb dok Hrvatska nosi samo dva boda iako je u prva dva susreta bila odlična.

U hrvatskom sastavu Ivan Čupić zabio je sedam golova, a kod Šveđana Albin Lagergren zabio je šest golova.

HRVATSKA - ŠVEDSKA 31:35 (12:17)

Hrvatska: Ivan Pešić (2 obrane), Ivan Stevanović (4 obrane), Igor Vori 1, Željko Musa 1, Lovro Mihić, Manuel Štrlek 1, Zlatko Horvat 4(3), Ivan Čupić 7(5), Jakov Gojun, Stipe Mandalinić 4, Marko Mamić, Marko Kopljar 5, Luka Stepančić 2, Denis Buntić, Igor Karačić 4, Luka Cindrić 2

Švedska: Andreas Palicka (6 obrana), Mikael Appelgren (2 obrane), Jerry Tollbring 3(1), Hampus Wanne, Niclas Ekberg 4, Mattias Zachrisson 2, Lukas Nilsson 1, Simon Jeppsson 5, Philip Henningsson 3, Jim Gottfridsson 4, Linus Arnesson, Johan Jakobsson 2, Albin Lagergren 6, Jesper Nielsen 5, Fredric Pettersson, Max Darj 1

Sedmerci: Hrvatska 8/10 (Čupić 5/6, Horvat 3/4), Švedska 1/1 (Tollbring 1/1)

Isključenja: Hrvatska 8 minuta (Gojun, Buntić, Karačić, Musa), Švedska 10 minute (Gottfridsson, Darj, Jakobsson 2, Nielsen)

Tijek susreta: 1:0 Čupić, 1:1 Lagergren, 1:2 Lagergren, 2:2 Cindrić, 2:3 Jeppsson, 3:3 Čupić (7m), 4:3 Stepančić, 4:4 Ekberg, 4:5 Ekberg, 4:6 Ekberg, 4:7 Lagergren, 4:8 Ekberg, 4:9 Henningsson, 5:9 Horvat (7m), 5:10 Jeppsson, 6:10 Musa, 7:10 Horvat (7m), 8:10 Karačić, 8:11 Nielsen, 8:12 Henningsson, 8:13 Lagergren, 9:13 Čupić, 10:13 Kopljar, 10:14 Nilsson, 10:15 Tollbring (7m), 11:15 Horvat (7m), 11:16 Jakobsson, 11:17 Zachrisson, 12:17 Karačić

12:18 Jeppsson, 12:19 Nielsen, 13:19 Cindrić, 13:20 Tollbring, 14:20 Kopljar, 14:21 Gottfridsson, 15:21 Čupić (7m), 15:22 Nielsen, 15:23 Gottfridsson, 16:23 Karačić, 16:24 Jeppsson, 16:25 Nielsen, 17:25 Horvat, 17:26 Zachrisson, 18:26 Mandalinić, 19:26 Kopljar, 19:27 Darj, 20:27 Mandalinić, 21:27 Štrlek, 21:28 Jeppsson, 21:29 Gottfridsson, 22:29 Kopljar, 22:30 Jakobsson, 23:30 Čupić (7m), 23:31 Nielsen, 24:31 Mandalinić, 25:31 Karačić, 25:32 Tollbring, 26:32 Mandalinić, 26:33 Gottfridsson, 27:33 Čupić (7m), 28:33 Kopljar, 28:34 Lagergren, 29:34 Vori, 30:34 Čupić (7m), 31:34 Stepančić, 31:35 Lagergren

Kraj u Split, Švedska odnosi zasluženu pobjedu.

60. Zadnja je minuta, Hrvatska je smanjila na tri razlike, a Švedska ima minutu odmora prije zadnjeg napada.

56. Hrvatska se vratila na minus pet s odmora, ali malo je vremena do kraja.

46. Povezala je Hrvatska dva gola i spustila se na 27:21, svaki gol je bitan i zbog potencijalnih krugova u drugom dijelu natjecanja.

45. Hrvatska sve bliže ne samo porazu nego visokom porazu. Polovica drugog dijela i još uvijek visokih osam razlike.

38. Ogromna prednost Švedske, osam razlike.

37. Drže Šveđani prednost bez većih problema, 15:22.

33. Krasan gol Tollbringa iz nemogućeg kuta, 13:20.

32. Horvat promašuje sedmerac i Švedska ide na plus sedam, 19:12.

Počelo je drugo poluvrijeme.

30. Loše poluvrijeme Hrvatske, Švedska visoko vodi 17:12.

29. Još jedna izgubljena lopte, kontra Zachrissona i 17:11, najviših šest razlike.

27. Ali vraćaju Šveđani na pet razlike. 15:10.

24. Hrvatska veže dva gola i preko Kopljara smanjuje na 13:10, ali jako se muči.

22. Opet Šveđani bježe, Hrvatska je ponovno u krizi i Švedska je na 13:8.

19. Pešić brani, Karačić zabija, Hrvatska je na minus dva! 10:8!

18. Konačno smanjeno na minus tri. Horvat iz sedmerca.

16. Šveđani održavaju 4-5 golova prednosti iako igraju s igračem manje.

14. I šesti gol u nizu Švedske, ukradena lopta i šut na prazan gol, Henningsson za 9:4.

13. Ekberg i Lagergren stvaraju velike probleme, 5:0 Šveđana i vodstvo 8:4.

12. Stala je Hrvatska, sada i Čupić promašuje penal.

11. Švedska je u naletu, svaki napad realizira, 7:4 Lagergren.

10. Prvi put netko na dva razlike, treći gol u nizu Ekberga, 6:4.

9. Igra se brzo, sada opet Švedska vodi, dva uzastopna gola Ekberga.