Tomić zabio devet koševa u teškom porazu Barcelone od Reala, Žalgiris slavio u Istanbulu

Sportnet • petak, 23.02.2018.

Sedam kola prije kraja grupne faze Eurolige, Barcelona je doživjela težak poraz na svom terenu od najvećeg rivala, Real Madrida, 74:101...

PIŠE: Jan Šneler

Iako još postoje matematičke šanse i svi klubovi mogu doći do četvrtfinala Eurolige, vjerojatnija je procjena kako je barem sedam klubova praktički osiguralo nastup među najboljih osam Eurolige.

Jasno je kako Barcelona ove sezone nije na svom nivou te je svega sedam pobjeda u 23 susreta katastrofalno loš rezultat za ovu momčad. Iako su upisali 16 poraza ove sezone u Euroligi, ovaj večerašnji vjerojatno najviše boli. Došao je od njihovog najljućeg rivala, omraženog im Reala. Sam poraz ne bi bio čudan da Real nije slavio u gostima s čak 27 koševa razlike.

Sve je krenulo loše već u prvoj četvrtini. Nakon samo deset minuta igre, Real je već imao 17 koševa prednosti a s tom istom prednosti otišlo se i na odmor. U nastavku utakmice prednost Reala je samo rasla i konačno se kraljevski klub zaustavio na 27 koševa prednosti. Carroll je predvodio goste s 18 koševa, dok je Randolph dodao 16 uz šest skokova. Kod Barcelone, Heurtel i Vezenkov zabili su po 11, dok je hrvatski centar Ante Tomić za malo više od 24 minute upisao 9 poena uz tri skoka.

Žalgiris se pretvara u ugodno iznenađenje ove sezone Eurolige. Iako je bilo jasno kako klub iz Litve ima kapacitet i momčad za lijepe rezultate, malo tko je mogao sa sigurnošću reći da će Žalgiris biti na petom mjestu istovremeno boreći se za drugu poziciju na tablici. U večerašnjem susretu kod Anadolu Efesa, gosti iz Litve odigrali su odlično i s 70:86 došli do 14. pobjede.

Ključna je bila druga četvrtina koju je Žalgiris dobio s 24:13 i s prednosti od 45:36 otišao na odmor. U trećoj dionici gosti su održavali i povećavali vodstvo te mirno primirili utakmicu kraja bez ikakvog stresa. Aaron White je bio odličan stopostotan s 15 koševa i četiri skoka, dok je kod domaće momčadi titulu najboljeg strijelca ponio McCollum s 14 poena.

Iako se mogao očekivati poraz prvaka ABA lige, dosta težak poraz pretrpjela je Crvena Zvezda na gostovanju kod Bamberga. Gosti iz Beograda nisu loše krenuli, vodili su dobar dio prve četvrtine, no sljedećih 20 minuta je odredilo utakmicu. U tom periodu, Zvezda postiže svega 22 poena naspram Bambergovih 48. Katastrofalno odigrane dvije četvrtine niti jedna postava gostiju nije mogla spasiti te ne iznenađuje visoka pobjeda njemačkog kluba.

Jako lijep učinak upisao je za Bamberg, Dorell Wrigth s 21 košem, devet skokova i četiri asistencije. Hrvatski košarkaš Leon Radošević koji nastupa za Bamberg, u večerašnjoj utakmici nije imao preveliki učinak. Za točno 23.5 minute postigao je svega dva poena uz dva skoka i jednu asistenciju. U redovima Crvene Zvezde, Lessort je bio najbolji s 12 koševa i šest skokova.

Nikakvih velikih problema nije niti Himki imao s Panathinaikosom. Gosti iz Atene su vodili samo jednom u susretu i to s 0:2. Jasno je kakva je bila dominacija domaćih koji su postepeno gradili prednost te onda pretkraj treće četvrtine potpuno dotukli Panathinaikos.

Iako nije bio precizan s linije za tri poena, ponovno je motor Himkija bio Šved s 20 koševa, dok mu se pridružio i Gill sa 16 poena. Kod gostujućeg Panathinaikosa, Calathes nije imao svoj dan. Upisao je svega dva koša uz šut 1/9. Ipak dodao je šest skokova i pet asistencija. Najbolji strijelac u redovima poraženih bio je Singleton s 14 koševa i tri skoka.