Glavna runda, skupina II, 3. kolo, 23.01.2019, 18:00 h
Norveška 35:26 Mađarska
Mađarska

Norvežani prebrzi i predobri za Mađare, uvjerljiva pobjeda Bergeovih igrača

Mihaela Bradovski • srijeda, 23.01.2019.

Norveška je upisala očekivanu pobjedu protiv Mađarske i tako nastavila put prema polufinalu Svjetskog prvenstva. Za to su šanse velike jer je malo opcija koje joj ne odgovaraju u susretu zadnjeg kola između Danske i Švedske...

Predstave Mađarske i Norveške kakve su one pružile u ovom trećem kolu glavne runde već su i viđene i nekoliko puta utvrđene u dosadašnjem dijelu natjecanja. Skandinavski sastav kada jednom dođe u prednost teško je gubi, dok su Mađari dio susreta bili "tu negdje", vrtjeli se na nekoliko pogotka zaostataka, ali gotovo čitavo vrijeme, realno, nekonkurentni za dolazak do pozitivnog rezultata.

Uvodnih nekoliko minuta pripalo je mađarskoj vrsti, držala je tada vodstvo na svojoj strani, no izabranici Christiana Bergea već su do sredine prvog dijela sve okrenuli u svoju korist. I ne samo izjednačili te preokrenuli već i otišli na 10:6.

U tom prvom dijelu Norvežani su sedam puta bili precizni iz sredine, dok je Mađarska najviše problema imala s desne strane. Ostala je, u prvih pola sata, bez ijednog udarca prema norveškim vratima, a s tih pozicija.

Nastavak dvoboja otvoren je pri 16:13 Norvežana, a odmor su i Norveška i Mađarska dočekale s tri isključenja, stopostotnim učinkom sa sedam metara, u norveškom je dresu nepogrešiv s 5/5 bio Magnus Jondal, a na drugoj strani Bence Banhidi s tri pogodaka iz jednako toliko pokušaja.

Samo nekoliko minuta po povratku na parket trebalo je Espenu Christensenu da naniže nekoliko obrana što su njegovi suigrači spremno iskoristili i u 34. minuti otišli na 20:14.

Besmisleno je povlačiti ikakvu paralelu između ova dva sastava kada je u pitanju brzina te je Mađarima nakon pada u toliki zaostatak ostalo tek da porade na tome da ne upišu (pre)visok poraz. A kako Norvežani sa svojim naletom nisu stali niti u narednim minutama dvoznamenkasta razlika probijena je i prije ulaska u posljednju četvrtinu susreta.

U tih preostalih 15 minuta Norveška je rutinirano privela susret kraju, s 35:26 odradila svoj dio posla, no svejedno će morati pričekati na rasplet susreta između Danske i Švedske. S druge strane, ovaj visok poraz bacio je Mađarsku izvan kruga najboljih osam reprezentacija, upravo zbog lošije gol razlike u odnosu na Egipat.

Magnus Jondal sa 7/7, Bjarte Myrhol sa 6/6 i Kristian Bjornsen s 5/5 dominirali su napadom pobjedničkog sastava, sedam je pogodaka postigao i Magnus Rod, dok bi Mađarsku stigao i bolniji poraz da u svojim redovima nije imala strijelca 11 pogodaka Zsolta Balogha.