Euroligaške utakmice koje su obilježile sezonu: Ante Tomić srušio Real, Budućnost rekord natjecanja

Petar Jenjić • ponedjeljak, 20.05.2019.

Završena je još jedna euroligaška sezona, a konačni pobjednik je CSKA koji je u finalu bio bolji od Anadolu Efesa sa 91:83. Iako je izbor bilo jako teško napraviti, odabrali smo pet najznačajnijih utakmica koje su obilježile sezonu...

Budućnost srušila CSKA

Deveto kolo Eurolige donijelo je neporaženom CSKA-u gostovanje kod Budućnosti u Morači. Crnogorci su uoči susreta imali tek jednu pobjedu na kontu, no u prepunoj dvorani "Morača" odigrali su jako dobru utakmicu te u konačnici stigli do pobjede s 93:92.

Tijekom susreta crnogorska je momčad imala i 17 koševa zaostatka, ali se u sjajnoj završnici uspjela vratiti u utakmicu. Posebno je impresivan bio šut za tricu (14/23), gosti nisu znali što ih je točno snašlo te su u konačnici morali prihvatiti poraz. U samoj završnici susreta pobjednički koš ubacio je Danilo Nikolić, da bi u posljednjem pokušaju Moskovljana neuspješan bio Cory Higgins.

Rudy sa zvukom sirene

Predzadnje kolo regularnog dijela donijelo je jako uzbudljivu utakmicu u Ateni gdje je Panathinaikos ugostio madridski Real. Bio je to dvoboj koji je odlučen u posljednjoj sekundi susreta - i to na kakav način.

Grčka je momčad sjajno ušla u utakmicu, imala je vodstvo 32:14 na kraju prve četvrtine, ali nije uspjela izdržati. Kako je vrijeme odmicalo, prednost Panathinaikosa počela se topiti, a posljednji napad na susretu imala je španjolska momčad pri zaostatku 73:71. Činilo se kako je sve izgubljeno, no Rudy Fernandez u posljednjoj je sekundi očajnički bacio loptu "kamena s ramena" i pogodio. Šut kakav uđe jednom u stotinu pokušaja.

Nick Calathes utišao Moskvu

Panathinaikos je stigao na gostovanje kod CSKA u sklopu 26. kola. Ruska momčad imala je devet pobjeda u nizu na domaćem terenu, taj je niz tada stao, a ponovno je odlučio šut u posljednjoj sekundi susreta. Grčkoj je momčadi to bila prva pobjeda kod Moskovljana još od prosinca 2010. godine.

Ruska momčad vodila je veći dio utakmice, a imala je sedam koševa viška dvije minute prije kraja. Panathinaikos se nije predavao. Koš uz dodatno slobodno bacanje i trica Thomasa vrlo brzo donijela je gostima izjednačenje (74:74). S dva slobodna bacanja domaćin je ponovno stigao u vodstvo, no lopta je u posljednjem napadu stigla do Nicka Calathesa. Razigravač gostiju šutirao je s devet metara i pogodio od table za 78:77. Na semaforu su ostale 0.2 sekunde, nedovoljno vremena da se nešto promijeni.

Rekord Budućnosti

Budućnost možda nije odigrala euroligašku sezonu za pamćenje, ali imala je svojih trenutaka. Jedan od tih dogodio se u sedmom kolu kada je u Podgorici gostovala Baskonia. Crnogorska momčad bila je na omjeru 0-6, a prva pobjeda stigla je nakon zaista impresivne napadačke igre.

Od samog početka utakmice Budućnost je krenula sjajno, a prednost je držala gotovo cijelu utakmicu. Na putu do pobjede 99:84 stigli su s čak 21 ubačenom tricom čime su postavili apsolutni rekord natjecanja. Do te večeri prvo su mjesto dijelile Barcelona i Siena s po 19 trica.

Večer Ante Tomića

U 24. kolu na rasporedu je bio španjolski El Clasico u kojem je Barcelona bila domaćin madridskom Realu. Ujedno je to bila večer kada je službeno umirovljen dres Barcelonine legende Juana Carlosa Navarra. Kako uljepšati takvu večer, nego pobjedom protiv najvećeg rivala.

Bila je to utakmica u kojoj je katalonska momčad slavila sa 77:70. Nakon prvih deset minuta Real je bio u minimalnoj prednosti (17:16), ali do poluvremena Barcelona preokreće rezultat za pet koševa viška (42:37). Na otvaranju treće četvrtine domaćin radi seriju od 8:0, a do kraja susreta njihov se protivnik nije uspio približiti. Kontrolirala je utakmicu do kraja i zasluženo slavila.

Kroz sezonu Ante Tomić imao je nekoliko zapaženih utakmica, ali ovo je definitivno bila ona najbolja. Bio je prvi strijelac Barcelone s 22 poena, 13 skokova i tri asistencije za nešto manje od 30 minuta na terenu.