Premiership, 4. kolo, 01.09.2019, 17:30 h
Arsenal
Arsenal 2:2 Tottenham
Tottenham

Arsenal se vratio iz zaostatka od dva pogotka i izvukao bod u sjajnom londonskom derbiju

Marjan Kreševac • nedjelja, 01.09.2019.

Četvrto kolo prvenstva Engleske okončano je londonskim derbijem na Emiratesu u kojem je Arsenal dočekao Tottenham. Derbi je u potpunosti opravdao sva očekivanja nogometnih sladokusaca. Četiri pogotka, ukupno 39 udaraca prema golu od čega 17 u okvir gola, tempo koji nije padao svih 90 minuta susreta. Pravi derbi engleskog nogometa u kojem je rezultat 2:2 najpravedniji u odnosu na viđeno...

Trener Arsenala Unai Emery u četiri ogleda s Mauriciom Pochettinom slavio je isto toliko puta, tri puta dok je vodio Valenciju u prvenstvu Španjolske i s Arsenalom u prošloj sezoni. Emery nije danas namjeravao prekinuti taj niz, složio je ofenzivnu postavu s Pepeom, Lacazetteom i Aubameyangom.

Takva napadački orijentirana momčad već nakon 60 sekundi susreta kreirala je prvu opasnu situaciju pred Llorisom, Aubameyang je petom proigrao Kolašinca na lijevoj strani, on odigrava povratnu loptu za Pepea koji cilja desne rašlje, ali lopta zamalo odlazi pored gola. U šestoj minuti još jedna lijepa prilika, obrana Tottenhama loše je očistila korner do Ainsleyja Maitland-Nilesa koji puca, ali u posljednjem trenutku Kane uspijeva tijelom blokirati pokušaj.

Arsenal je dominirao u otvaranju susreta i samo se čekalo kada će pasti pogodak, pao je u 10. minuti, ali u "krivoj" mreži. Lloris je ispucao jednu loptu do centra, ona dolazi u posjed Sona Heung-mina koji sjajnim pasom gura u priliku Lamelu. Lamela je odapeo udarac, ali Leno brani, nažalost domaći vratar nije uspio uhvatiti loptu već ju samo kratko odbiti na nogu Eriksenu. Lagani dodir i Spursi su u vodstvu. Ovo je bio 50 pogodak Eriksena u Premiershipu.

Loša obrambena reakcija Arsenala, Luiz je prelako ispao, a Leno je definitivno trebao bolje reagirati. Onako kako je odreagirao u 18. minuti kada je nakon solo prodora i udarca Sona odličnom paradom sačuvao svoju momčad od zaostatka od dva pogotka. Da je loša reakcija bila tek plod dekoncentracije Leno je potvrdio u 38. minuti kada je još jednom lijepo reagirao na pokušaj Eriksena.

Onaj napadački entuzijazam s početka susreta u potpunosti je nestao kod Topnika, ali to treba uvelike zahvaliti odličnoj igri Spursa u fazi obrane u čemu svakako treba izdvojiti odličnog Jamesa. Jedini koji je nešto suvislo pokušavao iz igre i iz prekida bio je Pepe, ali njegov trud nije bio adekvatno nagrađen.

Nagrada je stigla u 39. minuti, ali ponovno za Tottenham, Xhaka je s dvije noge pokosio Sona u šesnaestercu, a glavni sudac bez razmišljanja pokazao na bijelu točku. Loptu je namjestio Kane i jakim no preciznim udarcem povisio vodstvo gostiju na 2:0. Bio je ovo 10 pogodak Kanea u ogledima Tottenhama i Arsenala čime je postao najefikasniji igrač u sjevernolondonskim derbijima.

U 44. minuti susreta vidjeli smo prvi udarac u okvir Arsenala, zaslužan je bio njihov najraspoloženiji čovjek na terenu Pepe. Plesao je Pepe po šesnaestercu, našao prostor za udarac i tukao jako dobro, međutim Lloris je još bolje obranio njegov pokušaj. Međutim u drugoj minuti sudačke nadoknade ni Lloris nije mogao ništa.

Obrana gostiju nikako nije mogla očistiti loptu ispred svog kaznenog prostora, u zadnjem pokušaju izbili su je samo do Pepea što se na kraju pokazalo kobnim. Pepe je sjajno pronašao Lacazettea koji se fenomenalnim prvim dodirom riješio braniča i topovskim udarcem smjestio loptu u mrežu. Lloris nije imao nikakve šanse. Na kraju je Arsenal uspio smanjiti i otići na odmor s realnom nadom da može u nastavku nešto napraviti.

Nakon odmora gledali smo ponovno nogomet visokog ritma koji je stvarao prilike na obje strane, ali napadači nisu uspjeli niti jednu od njih materijalizirati. Koliko god se napadači trudili vratari su bili bolji, obojica su jednostavno briljirala. Kada nisu vratari uspjeli rezultat je čuvao okvir gola, u 60. minuti obrana Arsenala je stala tražeći zaleđe kojeg nije bilo. Kane se našao u prilici, ali njegov udarac zaustavila je vratnica.

Kako je vrijeme prolazilo Arsenal se sve više približavao onom izdanju s otvaranja susreta. Pritiskali su domaći sa svih strana prema golu Llorisa, do 70. minute uputili su domaći 20 udaraca prema vratima, a sretnim se pokazao onaj 21. U 71. minuti Guendouzi je odlično proigrao Aubameyanga koji vrhom kopačke skreće loptu u mrežu za izjednačenje i povratak iz ponora od 2:0.

Razveselio se Emirates u 79. minuti kada je Papastathopoulos ugurao loptu u mrežu nakon ubačaja Kolašinca, međutim VAR je poništio pogodak jer je u trenutku primanja lopte Kolašinac bio u zaleđu. Do kraja susreta bilo je još nekoliko prilika s obje strane, a svakako najbolja je bila ona Sissoka iz posljednje minute sudačke nadoknade kada je pucao s nekih sedam metara preko gola.

Odlična utakmica, prepuna ritma, prilika, pogodaka, svih onih elemenata koji spadaju u jedan derbi engleskog nogometa. Na kraju rezultat 2:2 možda je najpravedniji iako bodovno ni Arsenalu ni Tottenhamu ne znači previše. Topnici se nakon ovog derbija nalaze na osmom mjestu sa šest bodova, a Tottenham se popeo na četvrto sa sedam bodova, pet manje od vodećeg Liverpoola.

U sljedećem kolu Arsenal ide u goste kod Watforda, a Tottenham dočekuje Crystal Palace.