Perasović i Baskonia deklasirali Dukanov Estudiantes, Barca i Real do gostujućih pobjeda

Matej Kačan • subota, 28.09.2019.

Petak je donio nastavak prvog kola španjolske ACB košarkaške lige koja nosi službeni naziv Liga Endesa. U četverostrukom programu svoje uloge su opravdali favoriti, iako neki teže od nekih...

Barcelona je u Santiago de Composteli slomila domaćina Monbus Obruteka u posljednjoj četvrtini. Nakon druge četvrtine s mnogo koševa i brzom igrom na poluvremenu je svijetlilo 43:46 uz maestralnu igru Nikole Mirotića.

Barca se nikako nije uspijevala odlijepiti, imali su seriju u trećoj četvrtini, ali se domaćin tricama uvijek vraćao. Takva utakmica tražila je veliku potrošnju najboljih Barcinih igrača te si Svetislav Pešić nije mogao dopustiti luksuz odmaranja nekih.

Posljednja serija Barcelone ipak je bila presudna, sa 76:65 okrenuli su na 78:87 te su mirno priveli utakmicu kraju do 86:92. Za domaćine koji su postigli čak 15 trica najefikasniji su bili Kravić pod košem te Magee izvana, a Barcu je predvodio sjajni Mirotić s 27 poena i pet skokova. Ante Tomić bio je dobar u kapetanskoj ulozi, u pobjedu je ugradio 14 poena uz devet skokova.

Baskonia Velimira Perasovića u drugom je poluvremenu slomila žilavi Estudiantes za koji nastupa Duje Dukan. Nakon prve četvrtine koja je otišla u korist domaćina iz Vitorije, Estudiantes uzima drugu te se na poluvrijeme ide s 47:46 za Perasovićevu momčad.

U drugom poluvremenu je ipak Baskonia dodala brzinu više. Postigli su 58 poena u narednih 20 minuta te su pobjegli na velikih konačnih 105:82. Kod Baskonije je prednjačio Šengeila s 19 poena, dok je kod Estudiantesa bolji od ostalih bio Brizuela sa 17 ubačaja. Dukan je za 22 minute na terenu postigao solidnih 13 koševa.

Trener Laso u Realu provodi pravu malu demokraciju na početku sezone. Obrazac iz Superkupa se nastavio, u uvjerljivoj i sigurnoj 69:88 pobjedi protiv Joventuta svi su igrali podjednako. Nitko nije prebacio 30 minuta, a ispod deset je ostao tek najiskusniji kapetan Reyes s devet minuta na parketu.

Kraljevski klub prednost je gradio polako i sigurno, nakon svakih 10 minuta prednost je sigurnim tempom rasla, a najveći dio posla obavljen je u trećoj četvrtini koju su dobili s 11 razlike. Najveći obol u 19 poena prednosti dao je snajper Carroll koji je uz pet trica stigao ubaciti i jednu dvicu za 17 poena. Joventut je predvodio Slovenac Klemen Prepelič s 19 ubačaja.

Posljednji i najmanje atraktivan susret odigrali su Murcia i Betis. Nakon poduže utakmice i borbe ipak je Murcia pobijedila rezultatom 90:78. Prvo poluvrijeme nije nagovještavalo takav rasplet, nakon dobre druge četvrtine Betis je na poluvremenu vodio sa šest koševa razlike.

Murcia ipak okreće utakmicu u trećem periodu u kojem su postigli čak 30 poena, a posao su dovršili do kraja za konačnih 12 poena prednosti. Kod pobjedničkih domaćina najbolji je bio Booker s 24 poena i šest trica, dok je kod Betisa bolji od suigrača bio Whittington sa 17 ubačaja. River dodao 15, ali je za to potrošio čak 16 šuteva.

Španjolce narednih dana očekuje paklen raspored. U subotu se završava prvo kolo, a već u nedjelju će većina lige ponovo na parket po drugi puta.