Slovenska večer: Krka svladala Zvezdu, Primorska bolja od Budućnosti

Jan Šneler • nedjelja, 20.10.2019.

Treće kolo ABA lige donijelo je do danas nekoliko uzbudljivih dvoboja, a večeras su Krka i Primorska potvrdile koliko će ovosezonsko izdanje regionalne ligi biti nepredvidljivo...

Kakva večer za slovensku klupsku košarku! U trećem kolu ABA lige, slovenski sastavi došli su do dvije nevjerojatne pobjede. Prvo je u popodnevnim satima Krka napravila ogromno iznenađenje svladavši Crvenu zvezdu, da bi sjajnu večer potvrdila Primorska pobjedom kod Budućnosti u Podgorici.

Krka je po mnogima bila apostrofirana kao jedna od najslabijih momčadi ABA lige i vjerojatni kandidat za ispadanje. Ipak, iznenađenja su uvijek moguća, pa je tako slovenska momčad svladala prvog favorita za naslov, Crvenu zvezdu. Dobro su igrali domaći od početka, držali se u igri, ali gosti su potvrdili svoju kvalitetu i na odmor otišli s vodstvom 37:45.

Nikome ni u snu nije padalo na pamet da bi Krka nešto mogla izvući iz ovog susreta. Većina je vjerojatno samo čekala konačni udar Zvezde i prelamanje susreta. Slovenci su se vratili u život, imali neriješenih 48:48, ali Zvezda svejedno u posljednju dionicu ulazi s +6 (55:61). U posljednjoj četvrtini pak potpuni šok.

Krka pogađa čak pet trica, Zvezda sve promašuje. Kada je Marko Jošilo pogodio trojku za 79:75 minutu do kraja, dvorana je eruptirala. Gosti su imali tri slobodna bacanja par sekundi do kraja, ali trebalo im je čudo do kojeg nisu stigli. Boriša Simanić pogodio je dva, namjerno promašio treće, ali Krka skače i dolazi do velike pobjede sa 79:77.

Sjajan je bio Glenn Cosey s 20 poena (6/9 za tri poena), a upisao je i devet asistencija. Ivan Ramljak postigao je devet poena, dok se Paolo Marinelli nije upisao u strijelce. Kod Zvezde, Nikola Jovanović zabio je 16 koševa.

Nakon Krke na red je došla i sjajna Primorska koju fenomenalno vodi Jurica Golemac, jedan od onih na koje hrvatska košarka mora računati u bližoj budućnosti. Protiv crnogorske Budućnosti rijetko koja momčad dolazi u statusu favorita na Moraču. Ipak, Primorska je uspjela napraviti veliki podvig.

Crnogorci su dobro otvorili, imali +5 nakon prve četvrtine (24:19), ali slomiti goste nisu mogli. Održavali su neko vrijeme prednost, no onda je slovenski sastav počeo sve bolje igrati. Samo+2 na poluvremenu (44:42) govori da se Primorska sjajno držala na vrućem terenu. Nakon odmora, Budućnost je počela gubiti konce, Primorska je po po prvi put, nakon početne faze, došla u vodstvo i polako krenula graditi put ka pobjedi.

Budućnost je ipak još uvijek bila tu pa čak i malo više od minutu do kraja imala vodstvo 78:77. Ipak, u tim trenucima se javlja Marko Jagodić Kuridža koji s četiri poena u nizu prelama susret. Posljednjih pola minute se igra, Primorska vodi 78:81.Justin Cobbs brzo pogađa za -1, ali Žan Mark Šiško je miran i s dva bacanja donosi Primorskoj pobjedu 80:83.

Jagodić Kuridža zaključio je susret s 22 poena i 11 skokova, dok je Marjan Čakarun ostvario učinak od 14 koševa. Kod domaćih Cobbs je susret završio s 19 poena i šest asistencija.