Agonija se nastavlja, Zadar pao u Laktašima

Matej Kačan • nedjelja, 03.11.2019.

Peto kolo ABA lige zaključeno je dvobojem začelja u Laktašima. Nakon 40 minuta košarke pune grešaka i promašaja manje loša od Zadra bila je Igokea sa 79:71...

Niti promjena trenera niti promjena prvog centra, ne mogu donijeti Zadru potrebnu kvalitetu i mirnoću za prvu pobjedu. Danijel Jusup je za prve dvije utakmice imao idealnu priliku za pokrenuti svoju momčad protiv Cibone i Igokee, dvije ekipe koje dijele donji dom sa Zadrom.

Ipak, nakon pet kola Zadar ostaje jedina ekipa bez pobjede. Zadrani su igrali "na refule", upadali bi u crne rupe iz kojih bi ih izvlačio Bryon Allen koji je na kraju ostao bez goriva potrebnog za kvalitetnu završnicu.

Već nakon sedam minuta igre Igokea vodi s 15:4, ali osam poena u nizu tada zabija Allen. Ipak Igokea preko Ilića dolazi do +11 nakon deset minuta. Zadrani su u prvih deset minuta imali problema s obranom, a posebice napadačkim skokom.

U drugoj četvrtini gosti su se malo konsolidirali, Igokea je počela promašivati pa se Zadar preko Allena i Kellera vraća na prihvatljivih 36:35 na poluvremenu. Prva polovica treće dionice donosi period najbolje igre Zadra i nakon 24 minute košarke Siriščević postavlja 41:46.

Nakon toga opet slijedi crna rupa, Igokea radi 12:0, a Zadar u egal opet vraća Allen sa sedam poena u nizu, no ipak 56:53 prije posljednje dionice ludom tricom s osam metara postavlja Marko Tomas. Zadrani su imali snage za tek još jednu 5:0 seriju Ivanova i Junakovića za minus dva, ali Ilić, Evans i Kariniauskas mirno privode utakmicu kraju za prvu pobjedu Igokee.

Zadrane su pokopali loša kontrola skoka i užasna slobodna bacanja (7/15). Gledajući raspored, Zadar u narednih sedam utakmica neće biti favorit niti je izgledno da će ostvariti pobjedu do susreta s Krkom 29. prosinca. Ne bude li iznenađenja Zadrani će s 0-12 praktički ispasti iz ABA lige i zaista su u teškoj situaciji.

Igokeu je do pobjede vodio Keenan Evans sa 17 poena, a Litavac Kariniauskas je zabio 13 uz ključnu tricu u posljednjoj četvrtini. Marko Tomas je ubacio 11 poena uz četiri skoka. Kod Zadra Bryon Allen s 24 poena nije mogao sam, a pratio ga je tek Akos Keller s 10 poena te 11 skokova.