Split vrlo uvjerljiv u Sinju, Alkar pao lakše od očekivanja

Matej Kačan • petak, 07.02.2020.

Košarkaši Splita uvjerljivim su slavljem došli do 14. pobjede na otvaranju 19. kola HT Premijer lige. U Sinju je šaptom pao domaći Alkar s uvjerljivih 95:68...

Košarkaši Splita su posljednjih tjedana podigli svoju formu taman u vrijeme kad se sezona prelama. Splićani su u igri za doigravanje ABA2 lige, a u domaćim natjecanjima su svladali Alkar u Sinju u posljednjoj utakmici prije završnice Kupa Krešimira Ćosića u Zadru. Mnogi su se u Sinju već opekli, ali je Split dobrim napadačkim prvim poluvremenom uništio rezultatsku neizvjesnost.

U prvih deset minuta su igrači Ivice Skelina pokazali zavidan napadački repertoar, ali su šuterski dobru partiju pratili i domaćini pa je na koncu prve četvrtine 29:24 za goste. Posustao je Alkar u drugoj dionici u kojoj je ubacio tek 16 poena, dok su gosti nastavili s dobrim egzekucijskim raspoloženjem pa su u drugih deset minuta ubacili 27 poena i na poluvrijeme otišli s pozamašnih +16.

Ivica Skelin ni u ovom susretnu nije htio riskirati s ničim pa su igrali i najveći teret iznijeli oni najbolji i najiskusniji. Posebno se istaknuo Pavle Marčinković koji koristi prijeko potrebne minute nakon povratka od ozljede pa je igrao gotovo cijelo vrijeme do zadnje velike serije Splićana od 11:2 na otvaranju posljednje dionice.

Ta je serija goste odvela i do 31 razlike, a onda su priliku dobili oni mlađi poput Lovre Runjića, Roka Gizdavčića i Brune Rebića. To je dalo Alkaru priliku da malo dođe do zraka i spusti razliku ispod 30 poena, ali nije bilo mnogo pomoći pa je Split na koncu bio uvjerljiv s 95:68.

Marčinković nastavlja s hvatanjem forme pa je vodio pobjednika sa 16 poena uz šest skokova i dobar šut iz igre od 75 posto (6/8), a pratio ga je Tomislav Gabrić s 15 poena. Domaćin je Splitu najbolje parirao pod košem pa je najistaknutiji pojedinac Alkara bio Wembi Tondjo s 14 poena, ali i isto toliko skokova.

Nakon 19. kola domaće lige slijedi Kup Krešimira Ćosića u Zadru u kojem neće sudjelovati Alkar koji je u Sinju ispao od domaćina završnice, dok će Split u četvrtfinalu igrati s drugoligašem Pulom 1981. Ako ostvari očekivanu pobjedu te isto učini i Zadar, onda će polufinale na Višnjiku donijeti dalmatinski dvoboj.