Zadar fantastičnim šutom slomio Primorsku i produžio nadu

Matej Kačan • nedjelja, 08.03.2020.

Košarkaši Zadra su u 21. kolu ABA lige produžili nadu u ostanak. Sa sjajnih 12 trica u prvom dijelu je stvorena prednost koja je na kraju bila dovoljna za 99:79 i pobjedu...

Nestvarno šutersko prvo poluvrijeme odredilo je tijek susreta Zadra i Primorske u kojem su domaći košarkaši slavili te su si produžili nadu za ostanak u ABA ligi. Zadar je slavio 99:79 i to bez Ive Ivanova i Stefana Fundića koje muči ozljeda te Bryona Allena koji je izostao zbog disciplinskih razloga te je njegova budućnost neizvjesna.

Zadrani su u utakmicu krenuli kao ekipa kojoj visi mač nad glavom, energično i borbeno. Primorska je brzo okrenula zonu, a to je Zadranima stiglo kao naručeno jer su šutirali nestvarno dobro, a rijetke promašaje je Domagoj Vuković skupljao u napadu.

Nije trica Zadrana stala kroz cijelo prvo poluvrijeme, a nakon 20 minuta se zaustavila na fantastičnih 12/16. Predvodio je Ivan Siriščević kojeg se čekalo cijelu sezonu, a pojavio se baš u prijelomnim utakmicama.

No u prvoj četvrtini je i Primorska održavala šuterski ritam pa je nakon deset minuta 27:21, ali je Zadar bio naprosto nezaustavljiv pa u drugoj dionici zabija 36 poena i na poluvremenu vodi 63:43.

U trećoj dionici je malo stao šut, ali su dvicom počeli puniti Vuković i Gilbert pa je u drugoj polovici treće maksimalnih 25 razlike, a na ulasku u četvrtu je okruglih 77:57 nakon nešto mirnijih 14:14 u trećih deset minuta susreta.

Nije zadnja četvrtina prošla bez opuštanja Zadrana, ali ono nije bilo kažnjeno jer je Primorska stigla tek do 15 poena zaostatka nakon nekoliko mini serija. U posljednje četiri minute je loptu u ruke uzeo Dominik Mavra koji je vezao sedam poena te je za kormilom usmjerio Zadar prema mirnoj pobjedi i 99:79.

Gilbert je kod Zadrana ubacio 23, a 21 je dodao Bashir Ahmed kojemu je ipak većina poena došla u prvom dijelu. 17 je uz 12 skokova upisao Vuković. Aleksandar Lazić je kod Primorske zabio 17 uz devet skokova, a 15 je upisao Sterling Gibbs.

Zadranima za spas ostaje još jedno kolo u kojem se mora poklopiti dosta toga. Za ikakve kalkulacije je nužna pobjeda protiv Zvezde u Beogradu, a trebali bi se poklopiti i porazi Mege ili Krke.