Zadar slavio protiv Borca u Čačku i stigao nadomak ostanka

Matej Kačan • subota, 03.04.2021.

U 24. kolu ABA lige, košarkaši Zadra su u gostima kod Borca tijesno slavili sa 65:61 te su došli nadomak osiguravanja ostanka u ligi...

Iako su kroz cijeli susret vodili i kontrolirali susret, a na kraju opet komplicirali, košarkaši Zadra ipak su upisali prevažnu pobjedu u direktnom dvoboju za ostanak u ABA ligi. Zadar je u gostima svladao Borac iz Čačka sa 65.61.

Većinu prvog poluvremena Zadar je proveo u vodstvu, ponajviše zahvaljujući jako čvrstoj obrani koja je nakon početnog vatrometa s obje strane profunkcionirala te je limitirala domaći napad. Nakon deset poena u tri minute, napad Borca staje i do kraja prve dionice Zadar prelazi u 19:16 vodstvo.

No, i Zadrane je mučio šut jer su nakon početne trice Jana Palokaja nanizali šest promašaja, a post je nakon tvrde košarke u kojoj Zadar održava vodstvo u egalu prekinuo Carter za 29:26. Činilo se da će to biti okidač bolje igre Zadra jer su gosti imali nekoliko napada za odlazak na osjetniju razliku.

No, dogodila se tek trica na tricu i nova greška u napadu Zadra pa se do poluvremena nije Mršićeva momčad odlijepila na razliku veću od plus četiri. Na veliki odmor zato se odlazi s 33:29, ali s dojmom da je Zadar mogao i morao imati veće vodstvo.

Drugo poluvrijeme Zadar otvara sjajno te 5:0 serijom u minutu i pol ima maksimalnih plus devet. Borac je mini serijom smanjio na pet, a rezultat se do polovice četvrtine kreće oko šest razlike za Zadar, sve do nove serije gostiju koji u potpunosti zatvaraju prilaze svom košu i ubačajem Onuakua se vraćaju na 44:35.

Nastavila se mirna plovidba gostiju i do kraja četvrtine, obrana je uz manjak koncentracije od Borca radila sjajan posao i u osam i pol minuta treće dionice borac ima tek deset poena i Zadar je na maksimalnih 50:39 koji pak ne traju dugo jer Borac odmah smanjuje košem i dodatnim bacanjem Jonesa.

No, Borac se nije uspio vratiti na jednoznamenkastu razliku do kraja treće pa se u posljednjih deset minuta ulazi s 52:42 za Zadar. Momčad u plavom sjajno otvara i četvrtu dionicu i nakon dvije minute igre ima novu maksimalnu razliku, 14 poena prednosti i Borac u napadu djeluje potpuno pogubljeno.

No, tad staje i napad Zadrana pa domaćin smanjuje do minus sedam pet minuta do kraja, a sigurno su se neki odmah sjetili utakmice ova dva suparnika u Zadru prije nekoliko dana kad je Zadar u posljednjim minutama prosuo sigurnu partiju pa drhtao u zadnjem napadu.

Veljko Mršić je zato reagirao minutom odmora, a onda Mavra tricom vraća na deset razlike. Borac je ipak postajao sve bolji u napadu i dizao se pa na tri minute do kraja smanjuje na 61:55, a onda nakon serije promašenih napada na obje strane i na minus četiri košem Miletića uz peti prekršaj Onuakua.

Post Zadra prekinuo je Kodi Justice polaganjem za plus šest minutu i pol do kraja. No, mira nema jer Miletić opet zakucava za minus četiri u posljednjoj minuti, a onda Kraljević radi faul u napadu i Borac ima napad za potpuni egal koji Čarapić koristi za minus dva.

ključni napad Zadra za rješenje utakmice opet je prokockao Kraljević i Borac opet ima napad za produžetak ili čak pobjedu, kao i u Zadru. Srećom po goste, isto kao i u Zadru je Borac napad prokockao, a Carter je miran s linije bacanja za četiri razlike 15 sekundi do kraja.

I posljednji napad su domaćini promašili preko trice Sanadzea te Zadar bježi s ključnom pobjedom za ostanak u ABA ligi. Osma je to pobjeda za Zadar iza kojeg su trenutno Borac, Krka i Cibona te je ostanak sve bliže.

Onuaku je s 13 poena bio najbolji strijelac, dok je Bursać ubacio 11 poena uz devet skokova. Carter je imao 10 poena uz šest uhvaćenih lopti. Miletić i Todorović su s po 13 poena predvodili Borac.