HT Prva liga, 35. kolo, 15.05.2022, 19:05 h, Šubićevac
Suci: Mario Zebec, Vedran Đurak, Nikola Kečkiš
0:2(0:1) Dinamo
Marko Tolić 40'
Petar Bočkaj 53'
Dinamo

Dinamo nastavio dominaciju i rutinskom pobjedom u Šibeniku obranio titulu prvaka!

Jan Šneler • nedjelja, 15.05.2022.

Dinamo je obranio naslov prvaka! Modri su trebali pobjedu u Šibeniku za potvrdu naslova prvaka i do nje su došli slaveći bez ikakvih problemna 2:0. U zadnjem kolu na Maksimiru gostuje Hajduk koji tako dolazi na Dinamovu proslavu 23. titule prvaka Hrvatske.

Suad Sahiti
64'
11
Carlos Eduardo Torres Gongora
76'
8
Edin Julardžija
88'
Ante Čačić

Svaka neizvjesnost oko novog/starog prvaka Hrvatske je razriješena. Na gostovanju u Šibeniku, nogometaši Dinama odigrali su dobru utakmicu, pobijedili s 0:2 i matematički osigurali novi naslov prvaka. Time će posljednje kolo i derbi s Hajdukom izgubiti svaku rezultatsku draž, ali će biti prilika da Dinamovci pred ljutim rivalima podignu pehar.

Susret je krenuo dosta nervozno sa strane Dinama. Bili su bolji Modri, odmah pokazali da žele imati posjed lopte, međutim brzali su u završnici, tražili neka komplicirana rješenja, kao da su željeli zabiti što prije taj vodeći pogodak. U 12. minuti Marko Tolić uputio je oštru loptu u peterac, ali prekratak je bio Mislav Oršić,

Svega par minuta kasnije nova prilika za Dinamo. Luka Ivanušec pucao je s ruba šesnaesterca, lopta je dirala nekoga od Šibenčana te Lovre Rogić sjajnom paradom skreće loptu u korner. Nizao je prilike Dinamo, ali sve je moglo otići drugim smjerom u 26. minuti.

Pogriješili su Dinamovi braniči, Eros Grezda se odlično snašao i izbio sam pred Dominika Livakovića, no njegov udarac brani vratar Dinama. Bila je to stopostotna šansa za Šibenik, ali nedostajalo je mirnoće i koncentracije u samoj završnici.

Nakon uzbuđenja pred vratima Dinama, u 29. minuti nova velika prilika s druge strane. Opet Tolić oštro ubacuje, ali sada je Josip Šutalo zakasnio. Dinamo je doista imao nekoliko vrlo dobrih prilika, ali tek u 39. minuti uspjeli su Modri doći do vodstva.

Dario Špikić sjajno je ubacio na desetak metara, a Tolić sjajno utrčao i silovito pogodio za 0:1. Poluvrijeme je završilo minimalnim vodstvom Dinama i to potpuno zasluženim, a u Šibeniku mogu biti sretni što su ostali sa svih 11 igrača jer je za prekršaj nad Petrom Bočkajem na kraju prvog dijela drugi žuti karton zaslužio Christopher Attys.

U nastavku susreta Dinamo vrlo brzo prelama tijek utakmice. U 53. minuti s dvadesetak metara sjajno iz slobodnog udarca tuče Bočkaj i neobranjivo pogađa za 0:2. Bilo je jasno kako Šibenik teško može preokrenuti zaostatak i ugroziti matematičku potvrdu naslova Dinama.

Par minuta kasnije Modri su mogli povećati prednost, no nakon asistencije Špikića, Arijan Ademi neuspješno puca iz vrlo dobre pozicije. Bila je to ujedno i jedna od posljednjih ozbiljnijih prilika jer su gosti bili svjesni kako nemaju potrebe žuriti kada imaju i više nego dobar rezultat.

Sve je trebalo završiti mirno, zasluženom pobjedom Dinama, ali inače vrlo korektnu utakmicu pokvario je Grezda desetak minuta prije kraja. Prvo je napravio vrlo grubi prekršaj nad Stefanom Ristovskim, potom ga nasilno odgurivao i udario, a kao da to nije dovoljno, poslije je udario i Luku Menala.

Vjerojatno u svim ligama svijeta, čak i onim školskim i amaterskim, Grezda bi dobio automatski crveni karton, no Mario Zebec kaznio je napadača Šibenika samo žutim kartonom. Što je najgore, nije reagirao niti VAR i to je potpuno neshvatljivo.

Ostatak susreta protekao je mirno, rezultatski je sve bilo jasno te je gotovo pa većinom Dinamovim navijačima popunjen Šubićevac bio spreman za veliko slavlje. Dinamo je tako osvojio ponovno naslov prvaka Hrvatske, u jednoj od u posljednje vrijeme najuzbudljivijih završnica.

Do kraja je ostao još samo derbi s Hajdukom koji će proteći u revijalnom tonu obzirom na to da Splićane još čeka finale Kupa na Poljudu te je teško očekivati da će na Maksimir doći u punom sastavu. Što se tiče Šibenika, oni su potvrdili osmo mjesto, ne mogu niti gore niti dolje, a do kraja ih čeka gostovanje u Zagrebu kod Lokomotive.