Za povijest, za antologiju: Sretan Božić, hrvatska košarko!!!

Petar Jenjić • nedjelja, 24.12.2023.

Čarobna Badnja noć na Višnjiku! Zadar je u prepunoj Krešinoj dvorani ugostio Partizan i u jednoj od najboljih predstava jednog hrvatskog kluba zadnjih godina, došao do velike i visoke pobjede...

Badnja noć donijela je veliki dvoboj Zadra i Partizana. Danima se pričalo o susretu koji je i više nego opravdao očekivanja. Hrvatski prvak stigao je do sedme pobjede sezone. Ne samo pobjede, nego uz briljantnu igru, konačnim rezultatom 84:68.

Igraj na utakmice ABA lige na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Usudit ćemo se reći da je ovo jedna od najboljih predstava jednog hrvatskog košarkaškog kluba zadnjih godina. Nakon prošlosezonskog slavlja kod Zvezde, ovaj Zadar skinuo je još jedan veliki skalp i moći će proslaviti Božić u sjajno raspoloženju.

Ritam na početku susreta odgovarao je Zadru koji je stajao jako dobro na obje strane terena. Gosti su se uglavnom oslanjali na šut s poludistance i izvana, a domaćin je koristio, uglavnom promašaje, za podebljanje vodstva.

Ubačajem Arijana Lakića domaćin je poveo s 11:4, a nešto kasnije imao je i 13:6. Dobru prvu četvrtinu Zadrani su zaključili s 20:13, iako je ta razlika mogla čak biti i veća. Sjajno je hrvatski prvak ušao i u drugu četvrtinu.

S pet poena u nizu Luke Božića Zadar je stigao do prve dvoznamenkaste prednosti (27:15) koja ipak nije dugo trajala. Dvije trice Darija Drežnjaka donijele su erupciju za 14 koševa viška (34:20). Zadrani su održavali dvoznamenkastu prednost, a tricom Lakića u zadnjoj sekundi vodili su s 47:34.

Bilo je ponešto grešaka na obje strane u nastavku susreta, a Danijel Jusup pozvao je minutu odmora na deset koševa viška (52:42). Uslijedio je period bez poena na obje strane, ali bilo je vidljivo da je Partizan pojačao. Crno-bijeli spustili su se na šest koševa minusa (52:46).

Dugačak period bez poena ubrzo je prekinut i domaćin se vratio na deset poena prednosti (56:46). Zadar je izdržao nalet gostiju i na krilima Drežnjaka zaključio treću četvrtinu s 13 koševa viška. Uoči zadnjih deset minuta bio je 63:50.

Odlično je Zadar ušao i u posljednju četvrtinu te s pet vezanih poena došao do najvećih 18 razlike (68:50), a ubrzo je to bilo i okruglih +20 (70:50). Odolijevali su Jusupovi momci napadima Partizana koji je ostao bez Alena Smajlagića zbog ozljede.

Zadar je došao do vodstva 80:59, a uslijedilo je šest vezanih poena gostiju nešto manje od tri minute prije kraja. Minutu prije kraja Zadar je izmijenio cijelu petorku, a to sasvim dovoljno govori koliko je protivnik bio jako daleko.

Iz ove momčadske pobjede posebno se statistički izdvajaju dva igrača. Luka Božić susret je zaključio s 26 poena, devet skokova i devet asistencija, dok je Dario Drežnjak dodao 25 koševa (trica 7/10) i šest skokova.

Tristan Vukčević predvodio je Partizan sa 16 koševa.