Ostali sportovi

Premalo za svjetske prvake

Ivor Krapac • srijeda, 20.08.2008.

Za razliku od prošlogodišnjeg susreta na EP-u na njihovom terenu, Hrvatska u četvrtfinalu OI u Pekingu nije mogla do iznenađenja protiv španjolskih košarkaša. Aktualni svjetski prvaci su u utakmici puno veće težine slomili izabranike Jasmina Repeše bez većih poteškoća...

Olimpijske igre, četvrtfinale

Španjolska - Hrvatska 72:59 (22:11, 37:26, 51:38)

Španjolska: P. Gasol (20, 10 skokova, 3 blokade), Fernandez (8), Rubio (3, 6 skokova), Navarro (0), Calderon (10), Reyes (13), Jimenez (0, 6 skokova), Lopez (0), Rodriguez (0), M. Gasol (3, 6 skokova), Mumbru (7), Garbajosa (8).

Vezane vijesti

Hrvatska: Ukić (7), Kus (7), Popović, Rozić (4), Prkačin (1), Tomas (7), Planinić (12, 5 skokova), Nicević (2), Rudež, Banić (15, 5 skokova), Lončar (4), Barać (0).

Šut za dva: Španjolska 20/33, Hrvatska 15/34

Šut za tri: Španjolska 6/20, Hrvatska 5/19

Slobodna bacanja: Španjolska 14/22, Hrvatska 14/20

Skokovi (obrana+napad): Španjolska 36 (25+11), Hrvatska 29 (21+8)

Asistencije: Španjolska 9, Hrvatska 7

Osobne pogreške: Španjolska 20, Hrvatska 25

Izgubljene lopte: Španjolska 16, Hrvatska 14

Osvojene lopte: Španjolska 4, Hrvatska 12

Blokade: Španjolska 3, Hrvatska 3

Vrhunsku momčad teško je pobijediti ukoliko ne pokažeš nešto u napadu. Hrvatska je tu lekciju već prošla protiv Argentinaca, donekle i protiv Litavaca, a protiv Španjolaca ponovila se slična priča. Vanjska linija, predvođena vjerojatno ozljedom opterećenim Zoranom Planinićem, bila je potpuno neraspoložena, Marko Banić se jedini napadački istaknuo pod obručem, no on sam nije mogao puno. Aktualni svjetski prvaci su sve to iskoristili za posve zasluženih 72:59, a moglo je biti i više.

Nepunih šest minuta prve četvrtine bilo je dovoljno Španjolcima da izgrade značajnu prednost. U napadu nismo imali ideje kako odgovoriti na španjolsku agresivnost s puno udvajanja, u nekim slučajevima i utrajanja, izgubljene lopte nizale su se jedna za drugom, dok u obrani nije bilo rješenja za Paua Gasola, koji nam je, potpuno izneredivši Nikšu Prkačina, utrpao devet poena u bijegu do vodstva od 12:1. Do kraja prve četvrtine nismo se uspjeli približiti.

Samo tri ubačaja iz igre (šut 3/9) dovoljno govori kako je Hrvatska napadački izgledala u tih početnih deset minuta. U niz situacija nismo ni stigli do šuta, izgubljene lopte ili prekršaji u napadu uništili su svaku nadu, a uz takvo stanje na terenu bilo je teško nadati se boljem rezultatu. Na isteku prve četvrtine bilo je 22:11.

U drugoj dionici španjolska obrana je pomalo popustila, počele su se otvarati i prve rupe, no nismo to iskoristili kako treba - sada više problem nisu bile izgubljene lopte, već slab šut, pa i iz prilično ili potpuno otvorenih situacija. Najbliže smo stigli kod 22:16 nakon tri pogođena slobodna bacanja Kusa u 12. minuti, da bi nas Španjolci vratili u veći minus uz tricu Calderona i novih pet poena Paua Gasola u odlasku do dotad maksimalnih 32:18. Bilo je to četiri i pol minute do velikog odmora, nije izgledalo dobro.

Prije 15-minutnog predaha Hrvatska nije uspjela značajnije srezati veliki zaostatak. Banić je koliko-toliko odgovorio s pet poena u tom periodu, Ukić se priključio polaganjem za 37:26, u posljednjih pet sekundi četvrtine imali smo i napad za dolazak na manje od deset, ali uz neodlučnost Ukića i težak šut pod pritiskom Davora Kusa ta je šansa ostala bez realizacije.

Početak treće četvrtine nije donio poboljšanje u hrvatskom napadu. Planinić nije uspio pokrenuti stvari u ljepšem smjeru, i dalje su nas mučile izgubljene lopte, što su Španjolci na drugom kraju terena znali kazniti. Trica Rudyja Fernandeza odvela ih je do 42:26, a još jedna Jorgea Garbajose do velikih, teško dostižnih 47:28 u 25. minuti. Sa samo 28 postignutih poena bilo se teško nadati nečem boljem.

Nakon što je Calderon pogodio za 50:32 tri minute do kraja treće dionice, Hrvatska je pritisnula u obrani i donekle zaustavila španjolski nalet, dok su s druge strane Ukić i Marko Tomas složili napadačku seriju od 9:1 za smanjenje na obećavajućih 51:41 početkom posljednje četvrtine. Ipak, nastavak je donio konačni zastoj i kraj priče - za nešto više nedostajalo je više raspoloženih, sve je ostalo samo na bljesku.

Španjolci su nam do sredine posljednje četvrtine serijom od 12:0 pobjegli na 63:41, pa do kraja mirno zadržali veliku prednost. Hrvatska je uspjela samo smanjiti na konačnih 13 poena zaostatka.

Prvi čovjek pobjedničke momčadi bio je Pau Gasol (20 poena, 10 skokova), Felipe Reyes dodao je 13, a Jose Calderon 10 poena. Marko Banić ubilježio je 15 poena i pet skokova za Hrvatsku, a preko 10 bio je još jedino Zoran Planinić, s 12 poena i pet skokova, ali uz 3/9 iz igre.

OI, četvrtfinale: Španjolska - Hrvatska 72:59.