Slovenski Amerikanci zaustavili Mrave

Borna Rupnik • petak, 31.10.2008.

Dečki iz Trnskog ubilježili su novi poraz u regionalnoj ligi. U šestom kolu od Zagreba je bila slovenska momčad Helios iz Domžala, a osim samog početka utakmice, Mravi niti u jednom trenu nisi primirisali pobjedu...

Zagreb je u Sloveniju otputovao oslabljen za Tonija Dijana, Vedrana Morovića i Filipa Bašljana, a njihova su mjesta zauzele još mlađe snage, Darko Novosel, Luka Pešut i Robert Rikić. Obje su momčadi u utakmicu startale sa začelja NLB lige, s time da Helios u prvih pet kola nije upisao niti jednu pobjedu.

Mravi su dobro krenuli u utakmicu i prije isteka treće minute vodili s 8:2 i 10:5. Međutim, nisu znali zaustaviti Nicholasa Jacobsona, koji predvodi seriju domaćih od 10:0 i preokreće rezultat u korist momčadi iz Domžala.

Do kraja prve četvrtine Zagrebaši su održavali barem kakav-takav priključak, a za to je najzaslužniji Ante Tomić, koji je u toj dionici ubacio devet koševa. Obrana Zagreba nije bila na željenoj razini, što pokazuje podatak da su u prvih deset minuta primili čak 31 koš.

Drugu četvrtinu u redovima naše momčadi s dvije trice otvara Petar Babić, ali s druge strane istim oružjem odgovara Alvin Snow. Tada nastupa sušno razdoblje obje ekipe, a završnicu prvog poluvremena ipak obilježavaju Mravi. Zaostatak koji je u jednom trenutku iznosio i 11 koševa Babić i Tomić spuštaju na podnošljivih minus šest (48:42).

No, početkom nastavka veliki trud Vladovića, Babića i Tomića dalekometnim šutevima anuliraju Snow i Zagorac, te se momčad Željka Pavličevića nikako ne uspijeva približiti. Štoviše, Jacobsonova mini serija od 5:0 odvodi Helios i na velikih 64:52.

Tada Dundović ubacuje prvu tricu, a Vladović slobodna bacanja, no činilo se kako svako Zagrebovo približavanje samo dodatno motivira Jacobsona, koji uskoro odvodi domaću momčad i na +13. U posljednju četvrtinu Slovenci ulaze s 74:63, zahvaljujući mirnoj ruci Ante Tomića s linije slobodnih bacanja.

Međutim, loš rasplet za hrvatsku momčad odmah na početku posljednje dionice laganim polaganjima najavljuju Snow i Todorović. Mravi su gubili previše lopti i promašivali previše šuteva, a domaćini su mirno održavali svoju prednost i naposljetku rezultatom 90:70 osigurali prvu pobjedu u NLB ligi.

Jacobson je bio najučinkovitiji igrač susreta. Ubacio je čak 29 koševa, a njegov sunarodnjak Snow dodao je 22. U redovima Zagreba najviše su pokazali Tomić i Babić s po 21 košem. Tomić je dodao i deset skokova, a Babić tri asistencije. Dvoznamenkast je bio i Vladović s 11 koševa, ali i pet izgubljenih lopti.

Zagreb i Helios tako su se izjednačili na ljestvici NLB lige s po jednom pobjedom i pet poraza. U sljedećem kolu, koje se igra 8. studenog, u Trnsko dolazi Hemofarm iz Vršca, a Domžale putuju u goste Budućnosti.