Gripe poslale poruku

Bernard Jurišić • nedjelja, 02.11.2008.

"Ča je pusta Euroliga kontra Splitu gradu", pjevušilo se večeras na splitskim Gripama. I drugu sezonu zaredom Split CO pobijedio je slovenskog Euroligaša Union Olimpiju i poslao poruku svima da Gripe ove sezone neće biti lako osvojiti...

Nova velika pobjeda slavila se večeras na Gripama. Pred 1.200 gledatelja pao je slovenski Euroligaš Union Olimpija, u utakmici u kojoj je presudila velika borbenost i "krvava obrana" košarkaša u žutim dresovima.

Pljesak i nagrada Rudežu

Srdačnim pljeskom splitska publika pozdravila je Damjana Rudeža, koji je u protekle dvije sezone nosio dres Splita CO. Od predsjednika HKS-a Rudež je dobio "kristalnu loptu" kao čestitku za sudjelovanje u olimpijskoj reprezentaciji u Pekingu. Uz Rudeža, istu su nagradu dobila i dva splitska fizeoterapeuta Božo Vušković i Tonči Cvitković.

Gosti su utakmicu otvorili pressingom po cijelom terenu, što je u početku stvaralo probleme "žutima". Ipak, s nekoliko probijanja prve linije Splićani su došli do nekoliko laganih poena i poveli 15:12 u 7. minuti. Antonio Grant dobro je otvorio susret, bio vrlo raspoložen u napadu i za poentiranje i za proigravanje suigrača.

Druga četvrtina otvorena je tricom Bruna uz prekršaj, no Francuz ni danas nije imao svoj dan, barem ne u napadu. Gromovit ulaza u drugi period doni oje "žutima" prednost od 30:22 (12. minuta), uz prekrasan "alley-oop" Shannona i Granta. Odličnu rolu odigrao je Marko Batina, ubacivši tri trice iz tri pokušaja i vrlo agresivno čuvajući gostujuće braniče.

Drugi "alley-oop" američkog tandema stigao je na otvaranju treće četvrtine, za rekordnih 49:34. Gripe su se orile od pljeska, gosti su djelovali razbijeno. Čvrsta obrana "žutih" držala ih je daleko od reketa, a vanjski šut Olimpiju nije služio. Da su Splićani bili koncentriraniji u napadu, mogli su otići na puno veću prednost i sve riješiti puno prije samog kraja.

Posljednja četvrtina otvorena je Shannonovim pogotkom za 58:45, ali nakon toga počeli su splitski problemi. Olimpija je podignula obrambenu agresivnost, opet su krenuli u pressing po cijelom terenu i Splićani su teško dolazili do gostujućeg koša. Slovenska momčad je velikom serijom od 14:0 preuzela vodstvo (58:59 u 35. minuti) i činilo se da će ipak proći kroz Gripe neokrznuti.

No, domaćini se nisu dali, prekinuli gostujuću seriju i sa 62:62 ušli u zadnju minutu. Eddie Shannon je realizirao oba slobodna bacanja za 64:62 18 sekundi prije kraja, nakon čega su "žuti" obranili posljednji napad Olimpije ne dozvolivši im niti da upute loptu prema košu.

Uzdignutih ruku splitska momčad proslavila je još jednu vrijedu pobjedu i objavila svim protivnicima u ovom natjecanju da se pripreme za teško gostovanje. Gripe to iz kola u kolo sve jasnije postaju.