Pobjeda karaktera

Branimir Korać • subota, 08.11.2008.

Veliku pobjedu izborila je Cibona na gostovanju u Ljubljani kod Union Olimpije. Najveći dio susreta Zagrepčani su zaostajali, domaćin je imao i plus 19, ali Cibona je sve to preokrenula i upisala pobjeduna terenu koji je u prošlosti za nju bio vrlo često koban...

Kako teška utakmica i kakvo veliko iskušenje za "cibose". Nešto slično se i očekivalo, Tivoli nije baš dvorana u kojoj Cibona odnosi pobjedu samo tako, a ako se tome doda još i užasno naporan euroligaški dvoboj od prije dva dana s Olympiakosom, jasno je na kakvim su mukama Zagrepčani bili. Veći dio susreta Cibona je igrala neprepoznatljivo da bi u završnici odigrala na najvišoj razini i uzela pobjedu 72:67.

Otvaranje utakmice bilo je kao u najgoroj noćnoj mori. Milič i Begič stvarali su ogromne probleme Ciboni i Olimpija je utakmicu otvorila s 8:0, a vrlo brzo bila je i na 16:3. Prve poene iz igre Cibona je postigla nakon sedam minuta igre i to preko Prkačina koji je smanjio na 16:5. Očajna prva četvrtina završila je vodstvom Olimpije 23:8 uz Cibonin šut iz igre 2/11 dok je Olimpija primjerice šutirala 11/17.

Uz puno nervoze Cibona otvara i drugu četvrtinu i domaćin vrlo brzo odlazi na plus 19, Cibona malo zbija redove i uspijeva se približiti serijom 9:2 na 29:17. Međutim, Olimpija odgovara također serijom za plus 18 da bi tricama Vukušića (dvije), Kusa i Marshalla Cibona otišla na odmor sa "svega" minus deset. Obzirom na viđeno na parketu, tih minus deset bio je odličan rezultat za Cibonu koju je u igri isključivo držao šut za tricu.

Već sam početak drugog poluvremena najavio je kakva nas drama očekuje u nastavku. Robert Troha sjajno je otvorio drugo poluvrijeme s dvije vezane trice, priključio mu se ubačajem i Prkačin i Cibona je brzo došla na 41:38. Imao je Troha kod minus tri čistu kontru za potpuno približavanje, ali blokirao ga je na polaganju Ožbolt, a Ilievski je s druge strane ubacio tricu. Tada se budi ponovno i Marko Milič te Olimpija u tren oka odlazi na plus deset.

Kako se igralo na "refule", tako Cibona zahvaljujući Marshallu i Vukušiću smanjuje na minus dva nakon čega rastu tenzije na parketu i suci pomalo gube konce utakmice. Nakon općeg naguravanja na parketu i žestokih prigovora s obje klupe nisu udijelili nikom tehničku, nastavilo se međusobnim provokacijama na parketu, a i nekoliko krivih odluka u tih par minuta doprinijelo je razbuktavanju strasti U takvoj situaciji "cibosi" su potpuno izgubili živce i Olimpija im je napravila 11:0 za bijeg na 61:48.

Odmor između dvije četvrtine dobro je došao Zagrepčanima da malo ohlade glave, a u posljednju dionicu ulaze kao preporođeni. Vukušić i Kus nastavljaju tricaški show, Prkačin (uz dodatno), Kus i Troha ubacuju za dva i Cibona radi 13:0 te poravnava na 61:61 točno šest minuta do kraja susreta.

Ilievski je tricom vratio prednost Olimpiji, a kod 64:63 Cibona ima i nekoliko napada za preuzimanje vodstva, no ne koristi ih. Glavna prepreka bio im je Mirza Begič koji je posve zatvorio reket, no srećom po našeg predstavnika, u napadu je s nekoliko pogreška zaredao mladi Klobučar tako da se Olimpija nije odvojila. Tri minute prije kraja susreta Cibona je ostala bez Nikše Prkačina koji je u jednom sudaru s Klobučarom dobio udarac u koljeno i morao je napustiti igru, no ipak Cibona i bez kapetana radi preokret.

Kus i Homan pogodili su za vodstvo Cibone 67:65 na minutu i pol do kraja, a onda u jednom kaotičnom napadu Olimpije Vukušić presijeca loptu. Marshall promašuje tricu, skače u napadu Homan, a u zadnjoj sekundi napada, 34 sekunde prije kraja, Troha ubacuje za 69:65. Do kraja susreta ostale su 34 sekunde, Cibona se sjajno brani u tom posljednjem napadu Olimpije i ne dozvoljava im uopće šut na koš. Na kraju dolazi u posjed lopte i 11 sekundi prije kraja Marshall iznuđuje prekršaj. S linije slobodnih bacanja bio je precizan i odveo Cibonu na nedostižnih 71:65. Tada je postalo jasno kako bodovi definitivno putuju za Zagreb.

Ova pobjeda velika je jer je nastavljen niz započet u Le Mansu u kojem je Cibona nanizala Le Mans, Crvenu zvezdu, Olympiakos i Union Olimpiju, u Ljubljani se vratila doslovno iz izgubljene situacije, slavila je na terenu na kojem je uvijek vrlo teško dolazila do bodova i upisala je pobjedu na gostovanju u regionalnoj ligi nakon velike europske pobjede što dosad i nije bio slučaj.

Cibonu su u Ljubljani predvodili Vedran Vukušić s 18 poena (5/7 trica) i Rawle Marshall s 14 poena, sedam skokova i deset izborenih prekršaja. Kod Olimpije Marko Milič ubacio je 17 poena uz pet skokova, Vlado Ilievski imao je 17 poena uz pet asistencija, a Mirza Begič 14 poena uz devet skokova.