FMP bolji od Vrkića i Štembergera

Borna Rupnik • subota, 17.01.2009.

U 17. kolu NLB lige snage su u Beogradu odmjerili FMP i Split. Domaćini su bez većih problema opravdali ulogu favorita i naposljetku slavili rezultatom 86:59, čime su svoju prednost pred Splićanima na ljestvici povećali s jedne na dvije pobjede...

Splićani su na put prema Beogradu krenuli bez Marka Batine, koji ima problema s ozljedom leđa, a u Zagrebu su ostavili Antonija Granta, sada već bivšeg košarkaša splitske momčadi. Siniša Štemberger i Zoran Vrkić također su bili načeti ozljedama, no obojica su starala u prvoj petorci, a kasnije se pokazalo da bi možda bilo bolje da su i neki drugi igrači Splita nastupili lakše ozlijeđeni.

Igrači Tea Čizmića priključak su držali tek u prve četiri minute. Za minimalno vodstvo (8:7)u tom periodu najzaslužniji su bili Eddie Shannon i Andrija Stipanović, ali ubačajima Miroslava Raduljice, Dragana Labovića i Mladena Jeremića FMP radi seriju 11:0.

Stečenu su prednost do kraja prve četvrtine domaći košarkaši samo održavali (26:17), a početkom sljedeće dionice Joško Poljak i ponovno Shannon smanjuju zaostatak. No, Beograđani tada još jednom ulaze u identičnu, neobranjivu seriju i bježe na 37:21.

Svojim je pogocima tome na kraj stao tek Štemberger u 16. minuti, ali uvjerljivo nadskakani Žuti veće promjene nisu mogli izazvati. Na odmor se otišlo sa sigurnom prednošću sedmoplasirane momčadi regionalne lige (44:30).

Igru FMP-a u prvom je dijelu posebno krasila dodavačka želja - skupili su čak 13 asistencija, nasuprot splitskih šest, a hrvatsku je momčad posebno skupo koštala sjajna partija Dragana Labovića, koji je u prvih 20 minuta postigao isto toliko koševa, uz dvije trice i ukupan šut igre 8-13.

Da nije bilo Zorana Vrkića, beogradski su košarkaši već početkom nastavka mogli riješiti sve dileme, no njegovih je par dobrih minuta samo odgodilo neizbježno. U 25. minuti FMP ima nedostižnih 56:37, ali je Čizmićeva minuta odmora pozitivno djelovala na Splićane, koji su malo očvrsnuli obranu.

Pritom Štemberger i Vrkić nižu nekoliko šuteva, te se u posljednju četvrtinu ulazi s uhvatljivih 63:51. Međutim, Stipanović promašuje polaganje, dok Vrkić i Joško Poljak gube loptu, a sve to kažnjavaju Jeremić i Petar Samardžinski, te FMP ponovno odmiče na velikih 17 koševa razlike.

Beograđani su tada rutinski odradili ostatak susreta i povećali konačan rezultat na 86:59. Uvjerljivo najbolji pojedinac na terenu bio je Labović, s 27 koševa i 11 skokova, a dobru je podršku imao u Raduljici (14 koševa) i Jeremiću (13 koševa i pet asistencija).

Splitske je redove predvodio Zoran Vrkić, ubacivši 20 koševa uz šest skokova, a raspoložen je bio još samo Siniša Štemberger, koji je skupio 17 pogodaka.

FMP je ovom pobjedom zadržao svoje sedmo mjesto, dok je Splitu, uz omjer od šest pobjeda i 11 poraza, na ruku išao i poraz Bosne u Zagrebu. U sljedećem kolu Splićani kod kuće igraju protiv Crvene Zvezde.