Budućnost Ciboni zakomplicirala život

Borna Rupnik • nedjelja, 18.01.2009.

Cibona je na putu prema Final Fouru NLB lige zapela na jednoj od najneugodnijih prepreka i izravnom konkurentu, podgoričkoj Budućnosti. Domaćini su u većinom neizvjesnoj utakmici slavili rezultatom 82:74 i izjednačili se s Cibonom na ljestvici...

Da je bilo suditi samo po prvoj četvrtini, Cibona je iz Podgorice mogla doći s punim plijenom, deklasiranim protivnikom i u dobrom raspoloženju. Na krilima Davora Kusa i Alana Andersona košarkaši Velimira Perasovića dvoznamenkastu su prednost stekli nakon samo pet minuta igre. Rezultat je glasio 15:5 za Zagrepčane, bilo je prilike i za malo atrakcije novog Amerikanca pod Tornjem, a na svaki su potez igrača Budućnosti dečki u plavom imali spreman odgovor.

Nizom Andersonovih i Homanovih slobodnih bacanja Cibona u jednom trenutku bježi i na golemih 22:7, a domaćini tek u posljednje dvije minute prve dionice dolaze k sebi i ubačajima Miloša Bojovića, Žarka Čabarkape i Nikole Otaševića stižu na 25:14.

Teža vremena za goste najavljuje serija Budućnosti 8:0 na samom početku druge četvrtine, koju prekida tek zakucavanje Nikše Prkačina, ali neumoljivom se Vladimiru Micovu pridodaje i Vladimir Dašić, koji polaže za izjednačenje (28:28). U tim se trenucima ulazi u seriju obostranih nepreciznosti i pogrešaka, a koš Brune Šundova za pokušaj novog Ciboninog odvajanja tricom poništava Nemanja Gordić.

Sličan se scenarij odvijao i u posljednjih stotinjak sekundi prije odmora. Raspoloženi Anderson ulazi u mini-seriju i donosi Zagrepčanima prednost 38:33, no Dašić uzvraća tricom i na poluvrijeme se odlazi sa samo dva koša viška za Cibonu (38:36).

Treća četvrtina donijela je izjednačenu igru u kojoj niti jedna ekipa nije stvorila značajniju prednost. Hrvatski je predstavnik pri kraju tog razdoblja priključak zadržao zahvaljujući dobrom napadačkom učinku Jareda Homana, ali Perasović teško može biti zadovoljan činjenicom da su Dašić i Micov radili prilično veliki nered u zagrebačkoj obrani.

Deset minuta prije kraja Cibonu u vodstvo tricom vraća Davor Kus (56:55). No, Budućnost je uporna, ali ni Kus ne posustaje i svojom drugom tricom smanjuje na samo koš zaostatka (62:61). Perasoviću se pred očima zacrnilo u 35. minuti, kada Budućnost ima 66:63, Cibona u napadu gubi loptu, a Prkačin i Lukša Andrić dobivaju petu osobnu grešku.

No, američki je trojac u Ciboninom dresu solo-prodorima i jednom dobrom kombinacijom zadržao zagrebačku ekipu na samo košu minusa (70:69), ali u ključnim minutama Cibona opet nepotrebno gubi loptu, Micov pogađa u protunapadu, a tehničku pogrešku zbog nezadovoljstva sudačkim odlukama s klupe zarađuje Prkačin. Otašević s linije slobodnih bacanja ne griješi i rješava pitanje pobjednika.

Pri zvuku sirene rezultat je na semaforu glasio 82:74, čime u Savskoj nikako ne mogu biti zadovoljni. Propala je prva set-lopta za četvrto mjesto u regionalnoj ligi, a izravnim je suparnicima olako prepuštena utakmica za koju se dugo pripremalo. Zbog ovog je ogleda u drugi plan pao i posljednji susret Eurolige protiv Avellina. Jedina utjeha Cibosima može biti bolji skor u međusobnim ogledima, jer su u Zagrebu slavili 84:73, no Zadar je definitivno dobio vjetar u leđa.

Najbolji su u redovima Budućnosti bili Micov (16 koševa), Otašević (14 koševa) te Dašić (13 koševa i devet skokova), dok je kod Cibone bez konkurencije najbolji bio Alan Anderson (30 koševa i 12 skokova). Davor Kus je dodao 13 koševa, a Jared Homan 12.