Velebitska pobjeda

Branimir Korać • nedjelja, 18.01.2009.

U posljednjem susretu 17. kola NLB lige Zadar je u SC Krešimir Ćosić nadigrao Partizan i upisao izuzetno važnu pobjedu u borbi za odlazak na Final Four NLB lige. Zadrani su slavili 74:65...

Danima uoči susreta Zadra i Partizana ulaznica je bila najtraženiji artikl u Zadru. Dvorana je bila prepuna, atmosfera vatrena i Zadar jednostavno nije mogao izgubiti. U takvim uvjetima najbolje se snalazi.

Kako se i očekivalo, početak je bio dosta tvrd, nervoza je bila prisutna s obje strane i tek u sedmoj minuti Zadar se uspio malo odvojiti kada je nakon ubačaja Tome Ružića poveo 11:6. Tih pet poena razlike Zadrani su uspješno čuvali sve do kraja prve četvrtine koja je otišla na njihovu stranu rezultatom 19:14.

Odličnu igru s kraja prve četvrtine na početku je nastavio Ružić koji Zadru donosi najviših 21:14, ali Partizan radi 5:0 i vraća se u utakmicu.

U 14. minuti susreta dolazi do prekida. Nakon što u Periću svirani koraci, uslijedili su protesti zadarske klupe, a nakon toga su na parket poletjele i kovanice što je Partizanova klupa vješto iskoristila kako bi se povukla na središte igrališta i zaprijetila napuštanjem parketa. Nakon par minuta pauze Beograđani su se ipak vratili na klupu i susret je nastavljen.

Dugo je na semaforu stajalo 26:21 i upravo pri tom rezultatu Zadar se našao u prvim problemima nakon što je Gečevski nepotrebno zaradio treću osobnu pogrešku. Ipak, privremeni mir Zadranima donio je Rančić tricom za 29:21, njemu se priključuje odlični Ružić polaganjem i Zadar ima najviših 31:21.

Na žalost, tada dolazi do nešto lošijeg razdoblja u igri Zadra i Partizan to koristi te smanjuje na 32:29 nakon serije slobodnih bacanja. Do kraja poluvremena Zadar je uspio kreirati mini seriju koja ga je na odmor odvela s vodstvo 38:31. Zadrane je u prvom poluvremenu učinkom predvodio Tomislav Ružić koji je ubacio već 14 poena.

Na startu drugog dijela Zadar je uspješno držao prednost sve do polovice igre u trećoj četvrtini kada tricama Tripković i Veličković smanjuju na svega poen zaostatka, no Ivanov vraća Zadrane na plus sedam. Dosta problema Zadru na startu drugog poluvremena stvarao je Slavko Vraneš, no na sreću po domaćina Vraneš u 28. minuti zarađuje četvrtu osobnu pogrešku i seli na klupu. Odmah ga slijedi Gečevski koji baš i nije previše napravio u ovom susretu.

28 sekundi prije kraja treće četvrtine Stipčević radi osobnu pogrešku i onda glupo reagira i zarađuje još tehničku te Partizan smanjuje na 56:52 preko Tripkovića i Zadar umjesto da u zadnju dionicu ode s velikom prednosti, ima svega četiri poena zaostatka.

Gečevskog nije bilo gotovo cijelu utakmicu, a onda je na četiri minute prije kraja uhvatio skok te ubacio tricu za zaključenje zadarske serije 7:0 i vodstvo 67:58 čime je Zadar posve približen pobjedi. Do kraja susreta Partizan više nije priprijetio, a kada su minutu prije kraja Tripković i Božić promašili trice, bilo je jasno kako pobjeda ostaje u Zadru.

Zadar su u ovom susretu predvodili Tomislav Ružić s 18 poena i sedam skokova, Malik Dixon sa 16 poena i pet asistencija te Juby Johnson s deset poena i pet skokova. Kod Partizana Uroš Tripković ubacio je 21 poen, Stephane Lasme je dodao 11 poena i 12 skokova, a Slavko Vraneš deset poena i deset skokova.