Konačno pljesak u Trnskom

Ivor Krapac • subota, 17.01.2009.

Košarkaši Zagreba dugo su čekali na svoju treću ovosezonsku pobjedu u NLB ligi. Posljednji put slavili su još u drugoj polovici studenog protiv Krke, a prekid serije od sedam poraza dogodio se večeras u 17. kolu, u Trnskom protiv Bosne...

Sve počinje od obrane - recept kojeg Mravi u ovoj sezoni nisu prečesto primjenjivali na parketu, no u prvoj četvrtini ove utakmice pokazali su puno toga dobrog i u tom segmentu. Nakon ranog gostujućeg vodstva od 4:3 s četiri poena Stanleyja Burrella, zatvorili su sve prilaze svom košu, dok je na drugom kraju parketa Štimac koristio asistencije Tomića i Krstića i s osam uzastopnih poena okrenuo na 11:4 u šestoj minuti.

Do kraja četvrtine goste je od dodatnog potonuća probao spasiti Ivanović, koji je tri puta poentirao pod obručem, sva tri puta i uz prekršaj, ali sa samo jednim iskorištenim dodatnim slobodnim u ta tri pokušaja. Nakon obećavajućih 18:9 za Mrave, Bosna se u tom razdoblju uspjela približiti do 20:14, no poeni Babića, Tomića i Simona odveli su Zagreb do devet poena prednosti (25:16) nakon prvih deset minuta.

Druga dionica donijela je pad u igri Bajramovićeve momčadi i povratak gostiju na njima nešto povoljniji zaostatak, 46:40 pri odlasku na 15-minutni odmor. Bosna je poenima Hajrića i tricom Ikonića otvorila četvrtinu smanjenjem na 25:21, nakon čega se Zagreb tricama Simona i Babića ponovno odvojio (31:21), no ne zadugo. Gosti su se u narednim minutama kretali od šest do deset poena zaostatka, da bi ih u posljednjoj minuti prvog poluvremena, nakon Krstićevog polaganja u kontri za povećanje na 46:35, Pašalić tricom i Hajrić lakim poenima pod obručem vratili na šest poena minusa.

Predah je, pokazalo se, odlično došao Mravima. U trećoj četvrtini odvojili su se uz tri ključne stvari - ponovno odličnu obranu, sličnu onoj iz prve četvrtine, skok u napadu i realizatorski raspoloženog Antu Tomića, koji je s osam poena u tih deset minuta vodio u odvajanju do dotad maksimalnih 64:51 uoči završne četvrtine. U bijegu su svoj dio zasluga imali i Štimac i Simon, svaki s po jednom tricom.

Na odličnu treću naslonio se podjednako kvalitetan početak posljednje četvrtine, kojim su Mravi i definitivno riješili pitanje pobjednika. Trica Krstića i novo polaganje Tomića povisili su na 69:51, da bi potom, možda ne želeći nastaviti gledati kako njegova momčad tone, gostujući trener Vlada Vukoičić ušao u prepirku sa sucima, zaradio dvije uzastopne tehničke i morao napustiti klupu.

Mario Dundović je s pet uzastopnih pogođenih slobodnih kaznio Vukoičićev bijes i povisio na 74:51, dovršivši ovu priču nešto manje od osam minuta do kraja. Bosna je u nastavku stigla tek smanjiti, završilo je s okruglih 20 razlike (88:68).

Mrave je do pobjede s 19 poena vodio Kruno Simon, a Ante Tomić bio je još raznovrsniji, s 14 poena, devet skokova i četiri asistencije. Dundović je, uglavnom poentirajući u posljednjoj četvrtini, došao do 13 poena.

Gosti iz Sarajeva nisu imali nijednog dvoznamekastog strijelca. Najviše su ubacili Šehović, Ikonić i Pašalić, po devet poena.