Cibosi drhtali do kraja

Ivor Krapac • subota, 31.01.2009.

Cibona je stigla do očekivane pobjede nad Union Olimpijom u 20. kolu NLB lige. Ljubljančani su se pokazali kao tvrd orah, a odluka je pala tek u posljednjoj minuti...

Sudar hrvatskog i slovenskog euroligaša u Draženovom domu otišao je na stranu kvalitetnije euroligaške momčadi. Union Olimpija pružila je dostojan otpor, no u Ljubljanu ipak odlazi praznih ruku - iako su u posljednjoj minuti bili na dohvatljiva tri poena zaostatka, bliže od toga nisu stigli, trica Marina Rozića zapečatila je Ciboninu pobjedu sa 75:69.

Početkom utakmice Cibosi nisu izgledali loše, uz po četiri poena Rozića i Kusa za rano vodstvo od 10:4. No, gosti su se potpuno vratili uz dvije trice Hukića u smanjenju na 13:12, a potom i tricom Ožbolta za poravnanje na 15:15, s koliko je prva četvrtina i završila.

Na otvaranju druge dionice Golubović je sa šest uzastopnih poena pod obručem pomogao Ljubljančanima da stignu do svog prvog vodstva nakon startnih 2:0, najviše s 23:20 u 13. minuti, da bi Cibose potom podigla mini-serija Alana Andersona, koji je tricom i dvicom okrenuo na 27:23. Ipak, gosti nisu posustajali, ostali su u egalu, a potkraj druge četvrtine dalekometnom paljbom stigli i do prvog osjetnijeg vodstva.

Harrington, Robinson, Hukić i Rudež utrpali su po jednu tricu i odvukli Ljubljančane do prijetećih 41:34 pri odlasku na 15-minutni predah u svlačionicama. Tricaški su izgledali zaista sjajno, sa sedam ubačenih iz 12 pokušaja, više od pola svojih poena u tih 20 minuta.

U trećoj četvrtini Cibosima nije dugo trebalo za povratak. Prkačin, Andrić i Calloway obavili su većinu posla u seriji od 10:2 za preokret na 44:43 u 25. minuti, da bi do završnih minuta te dionice goste od dodatnog potonuća svojim poenima spašavao Nešović.

Od 28. do 30. minute vidjeli smo kako pasti i podići se u samo 120 sekundi. Cibosi su s nekoliko pogrešaka u napadu otvorili gostima vrata da poenima iz kontri odmaknu do vodstva od 60:53, da bi u posljednjoj minuti treće četvrtine serijom od 9:0 vratili prednost na svoju stranu. Preokret su izveli Anderson (šest poena), Rozić i Calloway, a zaključen je Andersonovim poenima za 62:60 iz dodatnog napada nakon Harringtonove nesportske na Callowayu.

Posljednjih deset minuta nije bilo lijepo, pogreške su dominirale na obje strane, no Cibona se na koncu nije imala razloga buniti s obzirom da su na konto sjela nova dva boda. Prvi poeni u ovoj dionici pali su nakon nešto više od tri minute Homanovim košem i dodatnim bacanjem za 65:60, da bi sve do kraja Ljubljančani držali priključak, a od posljednjih nada oprostili su se Rozićevom tricom za 75:69 desetak sekundi do zadnje sirene.

Gostujući trener Jure Zdovc se u tom napadu Cibosa odlučio na branjenje umjesto prekršaja i slanja domaćih na slobodna bacanja, no nije mu se isplatilo - a teško da je i moglo s obzirom da bi gosti, i da su se obranili, imali samo sekundu za svoj posljednji napad.

U važnoj Ciboninoj pobjedi za nastavak utrke za plasmanom na Final Four najbolji su bili Anderson (15 poena), Calloway (14) i Rozić (12, šest skokova). Goste je s 13 poena vodio Hukić, a Golubović je dodao poen manje, uz pet skokova.