Poznata dva polufinalista

Vedran Babić • četvrtak, 19.03.2009.

Uzvratni susreti četvrtfinala Eurochallenge kupa otkrili su nam imena prva dva polufinalista. To su talijanska La Fortezza i ciparski Proteas, koji su izbacili Telekom Bonn, odnosno EclipseJet Myguide iz Amsterdama...

Trenutno četvrta momčad talijanskog prvenstva, La Fortezza, ostvarila je i drugu pobjedu nad njemačkim Telekom Bonnom. Prije dva dana u Njemačkoj bilo je plus deset, a večeras još uvjerljivijih 106:91. Raspucane domaćine predvodili su Amerikanci Sharrod Ford s 28 koševa i Keith Langford sa 17, a kod Nijemaca je najefikasniji također bio Amerikanac i to Brandon Bowman s 21 ubačajem i sedam skokova.

Gotovo identičnim rezultatom kao u prvoj utakmici, Proteas AEL je izbacio nizozemski EclipseJet MyGuide. Na Cipru je bilo 82:72, a u Amsterdamu 83:72, premda su domaćini potkraj prvoga dijela imali i 17 koševa prednosti. Sve dobro iz tog perioda igre Nizozemci su prosuli u nastavku, u kojem su ih preporođeni gosti zadržali na svega 23 koša.

Kao i u utorak, najbolji strijelac Proteasa bio je bivši Cibos Haris Mujezinović s 21 poenom, dok je ništa manje zapaženu partiju imao njegov suigrač Quincy Taylor (20 koševa, 9 skokova). U redovima poraženih najviše je ubacio Teddy Gipson (19).

Iako je i preokret Proteasa bio posebno dojmljiv, najveći preokret večeri ipak su izveli košarkaši Kijeva, koji su u 23. minuti utakmice protiv Choleta gubili 33:51. Kada se činilo kako je ispadanje iz Europe samo stvar formalnosti, domaćini su izrežirali senzacionalni povratak i serijom 33:10 na 1:52 do kraja poveli 66:61, prednost koju su uspjeli sačuvati do samoga kraja.

Najzaslužniji za izborenu majstoricu je trojac Lukašov, Markoišvili i Drozdov, koji je Francuzima zajedno utrpao 53 koša. S druge strane, Cholet je sa 17 poena predvodio Kevin Braswell, dok su po 14 dodali Beaubois i De Colo.

Polufinalist iz ruskog okršaja između Urala i Triumfa odlučit će se u majstorici za šest dana. Nakon što je prije dva dana u Lyubertsyu u produžecima izborio pobjedu, Ural je danas na svom parketu doživio težak poraz - 91:65, pa će prednost u odlučujućoj utakmici ipak biti na strani Triumfa.

Gosti su već nakon pet minuta igre vodili 16:3 i već tada se dalo naslutiti kako će ovo biti njihov dan. Na kraju prve četvrtine je bilo plus 14 (31:17), a na poluvremenu plus 24 (55:31). Početkom posljednje dionice Ural je smanjio zaostatak na 72:58, na što su košarkaši Triumfa odgovorili serijom 19:2 i dosegli rekordnu prednost od 91:63.

Najefikasniji igrač susreta bio je gostujući Ognjen Aškrabić s 19 poena i čak devet skokova, dok su po 17 ubacili Ernest Bremer i Marcus Goree, koji je također upisao devet skokova. Kod momčadi iz Perma Ralph Biggs je ubacio 17 koševa, Darius Washington 15, a Fedor Liholitov 12 uz deset skokova.