Neobjašnjiva crna rupa Cibone

Ivor Krapac • subota, 21.03.2009.

Košarkaši Cibone doživjeli su nepotreban, a možda nije pretjerano reći, čak i glup poraz u posljednjem kolu regularnog dijela NLB lige. Iako su u trećoj četvrtini vodili s 15 razlike, Cibosi su ostali praznih ruku na gostovanju kod Heliosa, momčadi iz donjeg dijela ljestvice, a ovaj podbačaj mogao bi biti prilično bolan...

Bez obzira što nije bilo ozlijeđenih Alana Andersona i Vedrana Vukušića, Cibona je mogla i morala svladati Helios i sama osigurati drugo mjesto na ljestvici uoči Final Foura NLB lige. Momčad Velimira Perasovića je više od dvije četvrtine bila na sigurnom putu prema pobjedi, sredinom treće dionice vodila s 50:35, da bi se u nastavku krenulo u vožnju u krivom smjeru sve do završnih 76:73 za domaće.

Što ovaj poraz znači Cibosima? Odgovor još nemamo, no ako Crvena zvezda kasnije večeras uspješno prođe gostovanje kod Budućnosti u utakmici koja je počela u 19,15 sati, značit će jako puno - Cibona će u tom slučaju biti četvrta na kraju regularnog dijela i već u polufinalu završnog turnira u Beogradu morati na vodeći Partizan. Pored toga, četvrto mjesto je puno lošije od drugog ne samo zbog Partizana, već i zato što nosi manje bodova u utrci za euroligaški ugovor.

Priča o kravi koja daje puno mlijeka, a onda sve prolije definitivno se može primijeniti na ovu utakmicu. Cibona je imala sve u svojim rukama, na krilima Davora Kusa u prvoj i trećoj, a Nikše Prkačina u drugoj četvrtini otišla do 15 razlike sredinom treće dionice. Pomagali su i Troha, Wright i Princ, sve je išlo prema očekivanjima, a onda...

Nakon što su imali 50:35, Cibosi su jednostavno stali. Domaći su s dvije velike serije, 13:0 potkraj treće i rano u četvrtoj četvrtini i 9:0 sredinom završne dionice, okrenuli na 66:60, što su u nastavku i zadržali uz nešto muke.

Cibosi su nekoliko puta stizali do dva, jedanput i do jednog poena zaostatka, no domaći su u seriji slobodnih bacanja s obje strane ipak sačuvali prednost i uzeli pobjedu koja bi puno više mogla značiti Hemofarmu i Crvenoj zvezdi nego će značiti njima. Posljednja Cibonina šansa nestala je Trohinom promašenom tricom za izjednačenje u zadnjim trenucima, no s obzirom na ogroman pad nakon vodstva od 15 razlike, zabiti tu tricu zapravo nisu ni zaslužili.

Helios je ugrabio iznenađenje na krilima Alvina Snowa (18 poena, sedam skokova), Alekseja Laškeviča (15 poena, 13 skokova) i Aljaža Janže (14 poena), dok su razočaranu Cibonu vodili Kus s 20 i Prkačin s 13 poena, Prka sve u prvom poluvremenu. Brent Wright ubilježio je po deset poena i skokova, uz četiri asistencije.