Revijalna pobjeda "mrava"

Borna Rupnik • subota, 21.03.2009.

Košarkaši Zagreba pobjedom su okončali svoj nastup u ovosezonskom izdanju NLB lige. U posljednjem je kolu u Trnskom u uzbudljivoj završnici pomalo opuštene utakmice pala ljubljanska Union Olimpija...

Mravi su protiv Union Olimpije ostvarili posljednju, osmu pobjedu u regionalnom natjecanju. Slovenska je momčad slomljena u posljednjoj minuti, a gledatelji u Trnskom mogli su uživati u brojnim ekshibicijama na parketu: vještim dodavanjima u kojima je prednjačio Damir Mulaomerović, atraktivnim zakucavanjima (posebno onima Vladimira Golubovića koji je često visio na konstrukciji koša), neizvjesnoj završnici, pa čak i novim plesačicama novozagrebačke momčadi.

S mislima usmjerenim na domaća prvenstva, obje su ekipe ušle u susret s nekoliko promašenih zicera, ali i podjednako raspoloženim igračima. Zagreb su u prvoj četvrtini nosili Vladimir Krstić i kapetan Kruno Simon, no na drugoj su strani istom mjerom uzvraćali Jasmin Hukić i Vladimir Golubović te se u drugu dionicu ušlo u egalu (16:16).

Do isteka 15. minute razigrao se i Damjan Rudež i poveo slovenskog predstavnika do najveće prednosti na utakmici (30:22), ali zahvaljujući danas vrlo nadahnutom Anti Tomiću Mravi drže rezultatski priključak i pri odlasku na odmor. Središnja figura treće četvrtine bio je Mulaomerović, koji je između ostalog pri kraju pogodio svoj treću tricu za prednost Zagreba 57:50.

Međutim, Olimpija ne popušta i dvije uzastopne Hukićeve trice u 31. minuti vraćaju prednost gostima, a u posljednjih 60 sekundi ušlo se s još jednim Hukićevim dalekometnim šutom za minimalnih 71:70 za Slovence. Tada Tomić pogađa za 72:71, a prijelomna je akcija izvedena u jednoj sekundi: Mulaomerović iz auta pronalazi Tomića pod košem, koji uz polaganje iznuđuje i dodatno slobodno bacanje i vodi domaćine na nedostižnih 75:71.

Seriju slobodnih bacanja dovoljno su mirne ruke odrađivali Krstić, Babić i Mulaomerović te više ni Aleksandar Nešović niti nevjerojatni Hukić nisu mogli preokrenuti rezultat. Dašak natjecateljske atmosfere ponudile su povremeno vrlo agresivne obrane, a posebno se istaknuo Ante Tomić bacivši se pri kraju utakmice za jednom unaprijed izgubljenom loptom.

Iako se ne može reći da su Zagreb i Olimpija naposljetku pružili vrhunsku predstavu, u obje je momčadi bilo istaknutih pojedinaca. Dojmljiv je bio nastup na mahove nezaustavljivog dvojca Mulaomerović - Tomić, koji je pravilno raspodijelio 42 koša. Mula pritom nije upisao nijednu dvicu - ubacivao je samo trice i slobodna bacanja. Najbolji strijelac susreta bio je Jasmin Hukić s 25 koševa, od čega čak šest trica, a Mirza Begić je uz 11 koševa ubilježio i devet skokova.