1. Hrvatska nogometna liga, 31. kolo, 17.05.2009, 16:30 h, Gradski vrt, gledatelja: 1500
Suci: Edi Šunjić, Petar Gabrilo, Marin Ivanković (svi Split)

Petar Plevnik • nedjelja, 17.05.2009.

Treći ovosezonski susret Osijeka i Rijeke iznijedrio je prvog pobjednika. Zahvaljujući sjajno raspoloženom Ahmadu Sharbiniju i velikoj pogrešci Domagoja Vide, Riječani su u Gradskom vrtu slavili s 2:1 i tako i teoretski osigurali nastup u Europi sljedeće sezone...

Robert Rubčić

Iako susret Osijeka i Rijeke nije imao pravu težinu, treći ovosezonski dvoboj ove dvije momčadi po pravom ljetnom vremenu u Gradskoi je vrt došlo vidjeti oko 1500 gledatelja. Oba trenera nisu mogla računati na svoja dva ponajbolja igrača; Tomislav Steinbrückner zbog žutih kartona na raspolaganju nije imao Ivu Smoju, dok je Robert Rubčić odlučio poštediti načetog Anasa Sharbinija.

Riječani su mogli povesti već u petoj minuti nakon što Fernandez sjajno ubacuje iz kuta, no Budicin sa svega pet metara neometan glavom puca pored gola. Ubrzo potom Osječani su preuzeli inicijativu, a kao plod toga uslijedilo je i vodstvo bijelo-plavih u 11. minuti. Miličević je probio desnu stranu riječke obrane, ubacio u 16-erac, gdje u skoku kratak ostaje Barišić, no zato usamljeni Knežević na drugoj vratnici uz pomoć vratnice pogađa za 1:0.

Raspoloženi Miličević umalo se u strijelce upisao osam minuta kasnije kada se sjajno sjurio prema 16-ercu Riječana, nanizavši pritom nekoliko gostujućih igrača, no u trenutku kada se očekivala sigurna realizacija mladi osječki napadač pogađa vratnicu Manceova gola.

U trenucima kada se činilo da je Osijek bliže drugom pogotku, Riječani su stigli do izjednačenje. Igrala se 30. minuta kada se Sandi Križman u 16-ercu Osječana lakoćom oslobodio Pranjića, dodao do Novakovića, koji pak prebacuje istrčalog vratara Vargića, pa usamljenom Ahmadu Sharbiniju na drugoj vratnici nije bilo teško pogoditi nebranjenu mrežu za 1:1.

Pogodak Sharbinija osokolio je Riječane, koji su do kraja prvog dijela bili nešto opasnija momčad, no vrijedi izdvojiti tek pokušaj Fernandeza s ruba 16-erca iz kojeg su gosti zaradili tek korner.

Prilično iznenađujuće trener Riječana na odmoru je u svlačionici ostavio rasploženog Križmana, umjesto kojeg je u igru ušao Hrvoje Štrok, dok je mladi Kreilach zamjenio Čejvanovića. Izmjene igrača bile su gotovo jedina zanimljivost u nastavku sve do 68. minute kada je Osijek umalo ponovno poveo. Ibriks je ubacio iz kuta, Primorac sjajno pucao glavom, no na samoj gol liniji Fernandez spašava siguran pogodak.

Novu prigodu za vodstvo Osijek je propustio u 75. minuti, nakon što je Babić dodavanjem za Kneževića izbacio kompletnu obranu gostiju, playmaker domaćina ubacio na prvu vratnicu za Primorca, a lukavi pokušaj petom napadača domaćih sjajno brani Mance.

Kada se činilo kako je pogodak u mreži Rijeke pitanje trenutka, zatresla se mreža Osijeka. Do tad vrlo sigurni Vida poigravao se kao posljednji igrač, što je iskoristio Sharbini, sjurio se u 16-erac i iz teške situacije pogodio suprotni kut ukopanog Vargića za 1:2.

Do kraja susreta vrijedi tek izdvojiti drugi žuti karton Tarika Cerića u 88. minuti, no u preostalih nekoliko minuta Osječani nisu uspjeli iskoristiti brojčanu prednost te su unatoč jednoj od boljih predstava ovog proljeća morali potpisati poraz. Riječani su pak današnjom pobjedom definitivno izborili nastup u Europi sljedeće sezone.