Nuggetsi ovaj put uspjeli

Branimir Korać • petak, 22.05.2009.

Denver Nuggetsi poravnali su u finalnoj seriji zapadne konferencije na 1-1 protiv LA Lakersa. Nuggetsi su na gostovanju u Los Angelesu upisali vrijednu pobjedu 106:103 te na taj način stigli do svojevrsnog breaka u seriji i prednosti...

Bili su blizu u prvoj utakmici, međutim nisu uspjeli. No u drugoj utakmici Nuggetsi su u završnici ostali mirniji, nisu dozvolili jednostavne pogreške kao u susretu broj jedan i uspješno su sačuvali malu prednost s kojom su ušli u završnicu.

Prvi polufinalni dvoboj protekao je u laganoj dominaciji Nuggetsa većim dijelom susreta, no Lakersi su na krilima Bryanta uspjeli to anulirati, u samoj završnici bili su nepogrešivi i kaznili svaku i najmanju pogrešku Denvera. Ovdje je bila obrnuta situacija, Nuggetsi su bili ti koji su bez pogreške odradili završnicu susreta i poravnali na 1-1.

Početak susreta pripao je domaćinu. Lakersi su u susret ušli vrlo dobro, Denver izuzev Martina u toj početnoj fazi nije imao raspoloženog igrača i vrlo brzo su domaćini dohvatili dvoznamenkastu prednost.

Međutim u drugoj četvrtini Nuggetsi se počinju buditi i hvataju zaostatak od minus 14 te u završnici poluvremena nakon slobodnjaka Kleize stižu na svega poen zaostatka.

U drugom poluvremenu, do sredine treće četvrtine, Lakersi su se ponovno uspjeli odvojiti na plus sedam (71:64), no Kleiza Andersen i Billups vraćaju Nuggetse još jednom na minimalan zaostatak. Tek početkom posljednje dionice Denver nakon početnih 2:0 stiže do vodstva i to 85:82. S preuzimanjem vodstva poraslo im je i samopouzdanje te odlaze i do osjetnih 91:84 čime su kompletirali seriju od čak 11:2.

Tada slijedi razdoblje odlične igre domaćina koji serijom 9:0 vraća vodstvo i do kraja susreta igra se praktički koš na koš.

30 sekundi prije kraja rezultat je glasio 101:101, tada Martin polaže za vodstvo Denvera, na drugoj strani Ariza gubi loptu, a Billups s linije slobodnih bacanja podiže na 105:101. Osam sekundi prije kraja na liniju dolazi Pau Gasol koji je također precizan i domaćin radi brzi prekršaj na Billupsu nadajući se promašaju. Chauncey to i čini, pogađa samo jedno bacanje i Lakersima ostaju četiri sekunde za posljednji napad. Tricu za produžetak šutirao je Fisher, no nije bio precizan i Denver slavi veliku pobjedu.

"Jako smo željeli i vjerovali u ovu pobjedu. Mentalno smo daleko snažnija momčad nego što smo to bili prošle godine u ovo vrijeme, mislim da će ovo biti dugačka serija", zadovoljno je govorio George Karl koji je nakon prve utakmice najviše strahovao kako bi poraz u tom prvom dvoboju psihički mogao previše utjecati na njegove igrače.

Kobe Bryant smatra kako ništa nije izgubljeno. "Sada oni imaju prednost domaćeg terena, no odlazimo u Denver vidjeti što se može učiniti. Ipak smo mi najbolja gostujuća momčad u cijeloj ligi."

Kod Denvera u ovom susretu najbolji su bili Carmelo Anthony s 34 poena i devet skokova te Chauncey Billups s 27 poena. Kod poraženih Kobe Bryant ubacio je 32 poena uz pet skokova, 20 poena dodao je Trevor Ariza, a 17 poena i 17 skokova Pau Gasol.