Goran Markuš • četvrtak, 21.05.2009.

Nakon dvije metle u prva dva kruga doigravanja Cavsi su očito nabasali na sebi ravne. Naime, sjajan Orlando sinoć se uspio vratiti nakon -15 na poluvremenu da bi tricom Lewisa u posljednjim sekundama osigurali šokantnu uvodnu pobjedu u seriji...

Sve je krenulo kako su mnogi i zamišljali. Na leđima Andersona Varejaoa (14 poena, 6 skokova) i Delontea Westa (11 poena, 6 asistencija) Cavsi su susret otvorili sa 14:4 serijom da bi do kraja prve četvrtine uz pomoć očito vrlo raspoloženog LeBrona Jamesa (49 poena, 6 skokova, 8 asistencija) pobjegli na i više nego pristojnih +14.

Međutim, Dwight Howard (30 poena, 13 skokova) nije dugo ostao usamljen, a nakon što mu stiže pomoć s klupe Magic je konačno izgledao kao momčad koja se može nositi sa snažnim Clevelandom. Ipak, raspoloženi James nije dopuštao da neraspoloženost njegove klupe (5:25 Cleveland - Orlando) utječe na rezultat i Cavsi na odmor odlaze sa odličnih 15 poena prednosti. Spomenimo i kako je Mauricea Williamsa (17 poena, 5 asistencija) sa svoje polovice terena uspio zabiti za tri poena sa sirenom.

Ipak, sve dolazi na naplatu u trećoj četvrtini. Naime, usprkos činjenici da se Jamesu priključio i Williams Cleveland se polako ali sigurno izgubio, posebice u obrani, što je Magic znao iskoristiti. Pucalo se iz svih oružja, a najuspješniji su bili Howard, Mickael Pietrus (13 poena) i Rafer Alston (11 poena, 8 asistencija) koji dovode Orlando na mala četiri poena zaostatka uoči posljednje četvrtine.

Šokantno slavlje Orlanda

Svima je bilo jasno da će sama završnica odlučiti pobjednika što je očito trgnulo i standardno odličnog Rasharda Lewisa (22 poena) te Hidayeta Turkoglua (15 poena, 6 skokova, 14 asistencija) koji su uspijevali održavati korak sa i dalje naizgled nezaustavljivim Jamesom.

Međutim, niti raspoloženi James se nije mogao boriti sam protiv ovako raspoložene momčadi na drugoj strani terena što je sjajno iskoristio Lewis koji tricom svega 14.7 sekundi prije kraja susreta donosi minimalnu prednost gostima. U posljednjem napadu Cavsa odluka je pala na Westa koji je dobio svoju šansu sa crte za tri poena - nije pogodio.

"Nitko nije rekao da će biti lako, no ovaj poraz ipak boli", izjavio je West, igrač koji je posljednjim šutom ipak mogao sve okrenuti u korist domaćina. "Ovo je dobro za nas. Na kraju krajeva, nismo niti mislili da ćemo proći neporaženo", zaključio je trener Clevelanda, Mike Brown.

Međutim, usprkos činjenici da se manje/više svi slažu kako Cleveland jednostavno nije mogao računati na još jednu metlu u doigravanju uvodni poraz na domaćem terenu zasigurno nitko nije očekivao. Napomenimo samo i kako je ovo tek treći ovosezonski poraz Cavsa ispred svoje publike što bi također moglo utjecati na daljnji razvoj situacije u ovoj seriji.

S druge strane, potpuno zasluženo, u Orlandu su svi presretni. "Za nas je ovo velika pobjeda. Bez obzira na rezultat borili smo se svih 48 minuta što nam se kasnije i isplatilo", zaključio je večeras sjajan Howard.

Hoće li se i u kakvom stilu Cavsi vratiti na svoj pobjednički put vidjet ćemo već ove subote kada je s početkom u 2.30h na rasporedu i drugi međusobni ogled ovih dviju momčadi.