Goran Markuš • petak, 29.05.2009.

Triple-double učinak LeBrona i konačno raspoloženi suigrači ovog su puta bili previše za Magic koji je usprkos sustizanju velike razlike, očekivano, poražen u Clevelandu te će prolazak u veliko finale tražiti na domaćem terenu....

Kako ih je Orlando doveo na stepenicu do propasti očekivalo se da će Cleveland krenuti odmah i svim raspoloživim snagama - točno to se i dogodilo. U prve dvije minute 9:3 serija da bi nakon kratkog odmora šokirali goste sa 15:2 serijom koja im donosi ogromnih +22 tri minute prije kraja četvrtine.

Iako su gosti pokušavali Cleveland je odrađivao fantastičan posao na svojem dijelu terena što rezultira sa sasvim solidnih +17 nakon prve četvrtine. Posebnu pohvalu za sjajno otvaranje uz uobičajeno fantastičnog LeBrona Jamesa (37 poena, 14 skokova, 12 asistencija) zaslužio je i Maurice Williams koji je uspio ubaciti odličnih 24 poena (11 u uvodne četiri minuta).

Nakon što se i sam uspio smiriti trener Orlanda, Stan Van Gundy očito je odlično odradio odličan posao tijekom predaha jer se njegov Magic vratio u potpuno drugačijem svijetlu. Naime, već na samom otvaranju druge četvrtine gosti rade 0:9 seriju i tako ulaze u jednoznamenkasti zaostatak.

Iako je primarno James pokušao zaustaviti nalet, Orlando se na leđima dvojca Hidayet Turkoglu (29 poena, 6 skokova) - Dwight Howard (24 poena, 10 skokova) sve više približavao da bi ih završnih 0:5 Rasharda Lewisa (15 poena, 8 skokova) dovelo na svega poen zaostatka nakon prvog poluvremena.

Prava katastrofa za domaćine nastavlja se i u drugom poluvremenu kojeg Orlando otvara nevjerojatnom 0:9 serijom i tako preuzima vodstvo u susretu. Ipak, ovog puta James nije ostavljen na cjedilu. Naime, Zydrunas Ilgauskas (16 poena, 6 skokova) i Delonte West (13 poena) pogađaju kad je to najvažnije i sa dvije manje serije Cavsi ponovno preuzimaju vodstvo.

Kako se u četvrtu četvrtinu ušlo sa svega poenom prednost Clevelanda bilo je i više nego očito da će se i ovaj susret odlučiti u posljednjim minutama. Williams i James vrlo oštro otvaraju završnicu, no Howard i Mickael Pietrus (13 poena) su spremni i uspijevaju zadržati minimalni zaostatak za domaćinom.

Ipak, ono što je mučilo Cleveland u proteklim susretima ovog je puta zadesilo Orlando. Naime, izuzevši Pietrusa i Howarda nitko nije mogao apsolutno ništa pogoditi punih sedam minuta što su Cavaliersi mudro iskoristili i pobjegavši na deset poena prednosti sve je bilo završeno. Točku na "i" stavio je Williams pogodivši slobodno bacanje za konačnih 112:102.

Pravi posao tek čeka Cleveland koji sada putuje u Orlando gdje ih samo pobjeda ostavlja na životu. "I danas, ali nadam se i u sljedeće dvije utakmice moramo igrati na sve ili ništa. Jedino nas pobjede mogu izvući", zaključio je LeBron, bez pogovora prvo ime ovosezonskog doigravanja.

S druge strane terena tuga zbog poraza vrlo je brzo zaboravljena: "Zaslužili su ovu. Koliko god smo loše igrali još uvijek smo se uspjeli boriti do samog kraja. Kod kuće više neće biti isprika", zaključio je trener Orlanda, Stan Van Gundy.

Šesti ogled u ovoj seriji igra se u Orlandu i na rasporedu je već ove nedjelje s početkom u 2:30h.