1. Hrvatska nogometna liga, 4. kolo, 16.08.2009, 20:15 h, ŠRC Zaprešić, gledatelja: 3.700
Suci: Ivan Bebek, Damir Volf, Robi Kezele (svi Rijeka)
Osijek

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 16.08.2009.

Krasnom predstavom i uvjerljivom pobjedom protiv Osijeka, Dinamo se vratio na vrh prvenstvene ljetstvice. Modri su još jednom imali idealan uvod za europski sraz, no pobjeda protiv Osijeka neće ih dugo veseliti ako u četvrtak ne svladaju Hearts…

Tomislav Steinbrückner

Zbog zamjene travnjaka na Maksimiru, Dinamo je Osijek ugostio u Zaprešiću, no zamjena domaćinstva je čak i pogodovala Zagrepčanima. Naime, zaprešićki stadion bio je gotovo pun, napravljena je vrlo lijepa atmosfera, a Dinamo se navijačima odužio još jednom sjajnom predstavom i laganom pobjedom. U prva četiri kola nije bilo važno kako se protivnik zove, igrao je samo Dinamo, i treba to reći - bolje, lepršavije i atraktivnije nego je to činio ijednom tijekom četiri protekle, šampionske sezone. Konačnih 5:0 će reći dovoljno o utakmici, lako je moglo biti i više, no neće nad tom činjenicom nitko plakati.

Dinamo se u Zaprešiću postavio kao da igra na Maksimiru, od prve minute zagospodario je terenom i već u prvom dijelu došao do prednosti od 2:0 koja mu je garantirala miran nastavak. Bila je očita velika razlika u kvaliteti, Osječani su slavili svaki prelazak centra, a na pristojnom zaostatku najviše mogu zahvaliti vrataru Ivanu Kardumu koji je obranio nekoliko teških udaraca.

Modrima je trebalo desetak minuta da premoć pretvore u vodstvo. Sammir je krasnom loptom u prostor izbacio Papadopoulosa kojeg u šesnaestercu ruši Kardum, a sudac Bebek opravdano pokazuje na bijelu točku. Sammir je s bijele točke poslao Karduma u jednu, a loptu u drugu stranu, za ranih 1:0 Dinama.

Ako je i bilo kakvog pritiska na leđima Dinamovaca, nakon postignutog pogotka potpuno su se opustili i gledateljima pružili sasvim privlačnu igru, s dosta dobrih akcija i individualnih poteza. Trkom su prednjačili Mandžukić i Vrdoljak, znanjem Morales i Sammir, dok se Osječanima bilo teško istaknuti kada su loptom vladali tek poneku sekundu.

U 15. minuti Sammir je dao krasnu povratnu loptu Moralesu koji na desetak metara ostaje potpuno sam, no njegov više plasirani nego jaki udarac izvrsno brani Kardum. Šest minuta kasnije Mandžukić je prebacio osječku obranu i ubacio za Papadopoulosa, no Grkov volej prilično je slab i neopasan za osječka vrata. Neuhvatljivi Mandžukić potom je pokušao i sam, s 22-23 metra pucao je snažno, al iznad grede.

Nakon pola sata igre Dinamo je praktički riješio utakmicu. Lijepu akciju incirao je Morales, odigrao lijevo za Papa koji lijepo centrira na glavu Mandžukića koji glavom nema težak posao, naklonio se za 2:0 i prema do tada viđenom – lagana nova tri boda za prvake.

Mogao je do odmora Dinamo i povećati vodstvo, najbliže je bio Badelj u 33. minuti kada mu je snažan udarac pod gredu dobro u korner izbio Kardum. Osječani su najbliže golu bili u 40. minuti kada je Ibriks iz idealne situacije za slobodni udarac gađao iznad gola.

Osječani su početkom nastavka mogli učiniti utakmicu zanimljivijom, no nakon što je udarac Šorše obranio Butina, Barišić je glavom prebacio praktički nebranjeni gol.

Dinamovce je to podsjetilo da utakmica nije gotova, pa su u 52. minuti predivno iskombinirali za 3:0. Morales i Badelj odigrali su dvostruki pas, a potonji prekrasno odmjerenim udarcem pogađa suprotni kut za povećanje Dinamovog vodstva.

Potpuno je to demotiviralo Osječane, dok Dinamo nije spuštao nogu s gasa, s krasnim akcijama, puno odigravanja ”iz prve”, driblinga i udaraca, ali i požrtvovnošću, ”kupovali” su zaprešićku publiku koja se oduživala brojnim aplauzima i navijanjem. Tako pozitivan odnos Dinama i publike dugo nismo gledali…

Gledatelji su došli na svoje i uvođenjem Kramarića i Tomečaka koji su također zaslužili svoje aplauze. Istina, Kramarić može žaliti za 60. minutom kada je promašio stopostotnu šansu poslije dodavanja Sammira, ali je četiri minute kasnije raskoš talenta pokazao ”tunelom” i asistencijom Tomečaku čiji oštar udarac odlazi pored gola. Dovoljno za još jedan veliki pljesak na otvorenoj sceni.

Dinamu se mogla zamjeriti jedino realizacija. Nakon Kramarića, zicera je promašio i Mandžukić – sa samo nekoliko metara promašio je prazan gol na dodavanje Ettoa, što se napadaču reprezentativnog kalibra ne smije dogoditi.

Lošu večer Osijeka upotpunio je Jurica Pranjić koji je u 77. minuti zaradio drugi žuti, odnosno isključujući crveni karton.

Krasnu večer Dinama okrunio je predivnim pogotkom iz slobodnog udarca Sammir u 83. minuti, ujedno potvrdivši i epitet igrača utakmice – Brazilac je odigrao uvjerljivo najbolju utakmicu ove sezone, namjestio je niz šansi suigračima i stigao postići tri pogotka. Naime, do kraja utakmice Sammir je još jednom bio uspješan s bijele točke nakon što je Vida srušio Kramarića.

Ovacije publike na kraju utakmice dovoljno su rekle o igri Dinama koji za sada u HNL-u nije naišao na ravnopravnog suparnika, što potvrđuje i zastrašujuća gol-razlika. Dinamovci uživaju u nogometu, poigravaju se s protivnicima i grade dobru atmosferu uoči europskih susreta. Problem je što tada ipak imaju puno ozbiljnije suparnike, pa se Jurčić mora pobrinuti da igrači shvate da Hearts neće biti lagan zalogaj poput Osijeka, koji je danas u potpunosti razočarao.